Sport Title

Γυμναστική

Η Γυμναστική είναι ένα άθλημα που αφορά την απόδοση των ασκήσεων που απαιτούν σωματική δύναμη, ευελιξία, ευκινησία, τον συντονισμό και την ισορροπία. Σε διεθνές επίπεδο, όλα τα αθλήματα γυμναστικής διέπονται από την Fédération Internationale de Gymnastique (FIG). Η Γυμναστική είναι ολυμπιακό άθλημα από τους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Ξανά στο βάθρο το ελληνικό ανσάμπλ

Με ακόμη ένα χάλκινο μετάλλιο, στον τελικό με τα 5 στεφάνια, ολοκλήρωσε το ελληνικό ανσάμπλ την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές Grand Prix ρυθμικής γυμναστικής του Χολόν, όπου έδωσε τον πρώτο του φετινό αγώνα εκτός των συνόρων, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας

RG European Championships 2017: Με την υπογραφή των αδελφών Averina

Dina και Arina Averina μετέτρεψαν σε «οικογενειακή» υπόθεση τους τελικούς των οργάνων κατακτώντας από δύο χρυσά μετάλλια…Η Dina Averina στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης σε στεφάνι και κορδέλα, ενώ η Arina ανέβηκε στο ψηλότερο βάθρο σε μπάλα και κορύνες

RG European Championships 2017: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρωσία

Συγκεντρώνοντας 182.175 βαθμούς από το σύνθετο ατομικό, αλλά και από το ανσάμπλ, η Ρωσία κατέλαβε την πρώτη θέση στην ομαδική βαθμολογία…Στη 10η θέση η Ελλάδα με 146.650 βαθμούς…Εξαιρετική εμφάνιση από την Ελένη Κελαϊδιτή στις κορύνες εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής, αλλά και μία θέση για τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2018 χάρη στην 11η θέση στο σύνθετο

RG European Championships 2017: Από τη Ρωσία με αγάπη…

Η Ρωσία κυριάρχησε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έχοντας τρεις πρωτιές σε στεφάνι, μπάλα, αλλά και ανσάμπλ…Την 21η θέση κατέλαβε η χώρα μας στην πρώτη παρουσίαση στο ανσαμπλ Νεανίδων…Εκτός τελικού Κελαϊδίτη και Δερβίση

RG European Championships 2017: Πρεμιέρα στη Βουδαπέστη

Το επιβλητικό Papp Laszlo Sports Arena ανοίγει τις πόρτες του για το 33ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής το οποίο αναμένεται να αναδείξει τα νέα αστέρια του αθλήματος που θα διεκδικήσουν τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο του νέου Ολυμπιακού κύκλου

FIG World Cup 2017: Η σειρά της Harnasko…

H Alina Harnasko «έσπασε» το απόλυτο της Neviana Vladimova κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στον τελικό με τις κορύνες…Τρίτο χρυσό και τέταρτο συνολικά στο παγκόσμιο κύπελλο της Σόφιας για την Vladimova επικρατώντας και στην κορδέλα…Το 2/2 η Ουκρανία, στην 8η θέση η Ελένη Κελαϊδίτη στις κορύνες

Ανακοίνωση-διαμαρτυρία από τον Α.Ο Παλμός Αργυρούπολης

Το Δ.Σ του Α.Ο Παλμός Αργυρούπολης εξέδωσε ανακοίνωση μέσα από την οποία αναφέρει τα όσα έγιναν κατά τη διάρκεια του τεστ επιλογής αθλητριών για τη σύσταση εθνική ομάδας ανσάμπλ Νεανίαδων, η οποία θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης

FIG World Cup 2017: Στην κορυφή του βάθρου η Vladinova

Η Βουλγάρα διατηρήθηκε στην πρώτη θέση στο σύνθετο ατομικό συγκεντρώνοντας 74.000 βαθμούς…Εξαιρετική εμφάνιση από την Ελένη Κελαϊδίτη η οποία κατέκτησε την 8η θέση παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό στις κορύνες

FIG World Cup 2017: Στην κορυφή του βάθρου η Βουλγαρία

Η Βουλγαρία πραγματοποιώντας ένα σπουδαίο πρόγραμμα στα 5 στεφάνια, και ένα εξίσου εντυπωσιακό στις 3 μπάλες/ 2 κορύνες κατέκτησε στο χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού…Εξαιρετική η Ιταλία στον τελικό στα 5 στεφάνια…Πρωτιά για την Ουκρανία στις 3 μπάλες/ 2κορύνες

Λευτέρης Πετρούνιας: «Συνεχίζουμε ακάθεκτοι!»

Λάμψη χρυσού είχε η υποδοχή που επιφυλάχθηκε στον Λευτέρη Πετρούνια, στον Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη και στην υπόλοιπη ελληνική αποστολή κατά την επιστροφή της από τη Ρουμανία, όπου οι Εθνικές ομάδες της ενόργανης σημείωσαν ανεπανάληπτες διακρίσεις στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Κλουζ

«Χρυσή» στη δοκό η κορυφαία Catalina Ponor

Μετά από πέντε χρόνια η κορυφαία Ρουμάνα αθλήτρια ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί της Ευρώπης με 14.566 βαθμούς γνωρίζοντας την αποθέωση από το ρουμανικό κοινό…Συγκινητικές στιγμές με την 29χρονη να δακρύζει και την «θρυλική» Nadia Comaneci να της απονέμει το χρυσό μετάλλιο…Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου η Ολλανδή Eythora Thorsddottir, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην επίσης Ρουμάνα Larisa Iordache

Τι έγραψαν τα ελληνικά και διεθνή ΜΜΕ για τον θρίαμβο του Πετρούνια

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης, παγκόσμιος πρωταθλητής και τρεις φορές, στη σειρά, πρωταθλητής Ευρώπης Λευτέρης Πετρούνιας αποθεώνεται από τα ελληνικά και διεθνή ΜΜΕ για τον θρίαμβο του Κλουζ

Δημήτρης Ράφτης: «Δεν υπήρχε περίπτωση να μην κερδίσει ο Λευτέρης…»

Οκτώ χρυσά μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, τρία ως προπονητής του Λευτέρη Πετρούνια και άλλα πέντε με τον Βλάση Μάρα, μετρά πλέον ο τεχνικός των δύο εμβληματικών πρωταθλητών της ενόργανης -και όχι μόνο αυτών- Δημήτρης Ράφτης, ο οποίος ήταν λακωνικός μετά τον νέο άθλο του «άρχοντα των κρίκων»

«Πέτυχα το στόχο μου, το μήνυμά μας να φτάσει στους αποδέκτες»

Καλύτερες μέρες για την ελληνική γυμναστική περιμένει ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους, Λευτέρης Πετρούνιας, μετά τον νέο θρίαμβό του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Κλουζ, αλλά και το ανεπανάληπτο επίτευγμα της ταυτόχρονης παρουσίας του συναθλητή του Κωνσταντίνου Κωνσταντινίδη στον ίδιο τελικό

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Λευτέρης Πετρούνιας

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής ανέβηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο ψηλότερο σκαλί της Ευρώπης μετά από μία ακόμη εκπληκτική εμφάνιση, συγκεντρώνοντας 15.433 βαθμούς…Ασημένιο μετάλλιο για τον Βρετανό Courntey Tulloch, χάλκινο για τον Ουκρανό Igor Radivilo…Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη ο οποίος κατέλαβε την 6η θέση με 14.666 βαθμούς

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών

Ορειβασία IFSC World Cup (B): Εξιλέωση για Coxsey

Ορειβασία

Η Βρετανίδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο bouldering στο Νάβι Μουμπάι στην Ινδία παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την 7η θέση που είχε κατακτήσει στην περσινή διοργάνωση και τη χειρότερη που είχε καταλάβει στην περσινή σεζόν

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Τοξοβολία

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες