Sport Title

Χόκεϊ επι χόρτου

Το χόκεϊ επί χόρτου είναι άθλημα που παίζεται σε ειδικά διαμορφωμένα μεγάλα γήπεδα με συνθετικό χλοτάπητα (outdoor), αλλά και σε κλειστές αίθουσες σάλας (indoor).Οι ομάδες αποτελούνται για το "outdoor" από 11 παίχτες η κάθε μία και στο "indoor" από 5 παίχτες. Κάθε αθλητής κρατάει ένα μπαστούνι το οποίο είναι καμπυλωτό απο τη μία μεριά και απο την άλλη επίπεδο. Με τη μεριά του μπαστουνιού την επίπεδη επιτρέπεται να χειρίζεσαι μια μικρή μπάλα κατασκευασμένη από καουτσούκ και άμμο στο εσωτερικό της.Αντικειμενικός σκοπός του παιχνιδιού είναι να σκοράρει στο αντίπαλο τέρμα. Οπωσδήποτε οι κανονισμοί διαφέρουν από το ποδόσφαιρο, αλλά μοιάζουν, αφού υπάρχουν φάουλ, πέναλτι, αποβολές. Είναι ολυμπιακό αγώνισμα και έχει τις ρίζες του στην αρχαιότητα ως "κερητίζειν" .
Το χόκεϊ είναι διαδεδομένο σε πολλές χώρες του κόσμου, όπως την Αγγλία, το Πακιστάν, την Νέα Ζηλανδία,την Ισπανία,την Ολλανδία,την Γερμανία. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Eurohockey 2013: Δύσκολες νίκες για Αγγλία και Ολλανδία

Η αξιόμαχη Πολωνία «λύγισε» στα τελευταία δέκα λεπτά από τους Άγγλους, ενώ η Ολλανδία δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των παθιασμένων Ιρλανδών…Στις Γυναίκες Ολλανδία και Γερμανία επικράτησαν στα ντέρμπι των ομίλων

Στη «σέντρα» για το 14ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί Χόρτου

Οι καλύτερες ομάδες της Ευρώπης κοντράρονται στην πόλη Boom του Βελγίου για την ανάδειξη της κορυφαίας στην Ευρώπη…Ποιες ομάδες απαρτίζουν τους δύο ομίλους…Το σύστημα διεξαγωγής…Τι έχει γίνει από το 1970 μέχρι σήμερα…Προβλέψεις από Ελλάδα και Κύπρο

Κροατία και Ελβετία στις πρώτες θέσεις των ομίλων

Μπέρδεμα στον πρώτο όμιλο μετά την ισοπαλία της Κροατίας με την Τουρκία…Πιο ξεκάθαρα τα πράγματα στον δεύτερο με τις Ελβετία και Πορτογαλία να έχουν ήδη ξεχωρίσει…Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και οι βαθμολογίες των δύο ομίλων

Το othersportsnews.gr αναλύει το θρίαμβο της Εθνικής ομάδας χόκεϊ επί χόρτου

Αναλύουμε και τα τέσσερα ματς που έδωσαν οι διεθνείς στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα IV κόντρα σε Κύπρο και Βουλγαρία μαζί με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Χρήστο Σιδερίδη…Ποιες είναι οι ομάδες της κατηγορίας Challenge III, οι οποίες ρίχνονται στη μάχη την επόμενη Δευτέρα (12/8) στη Lausanne

Η Ελλάδα πήρε την άνοδο νικώντας στην τελευταία αγωνιστική την Κύπρο με 2-0

Με τρεις νίκες και μία ισοπαλία η ομάδα του Χρήστου Σιδερίδη κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου παίρνοντας το εισιτήριο για την κατηγορία ΙΙΙ…MVP του τουρνουά ο Γιώργος Φούφλιας…Πρώτος σκόρερ ο Petar Kutovski…Καλύτερος τερματοφύλακας ο Σάββας Χατζηγεωργίου…Ομάδα fair play η Κύπρος…Απίστευτη εμφάνιση από την Εθνική Γυναικών και ήττα στις λεπτομέρειες από την Τουρκία με 2-1

Ήττα με 4-1 από τη Βουλγαρία για την Κύπρο που μένει εκτός διεκδίκησης ανόδου

Ανταγωνιστική και πάλι η ομάδα του Λοΐζου Ευθυμίου, η οποία προσπάθησε μέχρι το τέλος κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου…Κερδισμένη η Ελλάδα που πήρε την άνοδο για την κατηγορία III…Chavdarov: Παίξαμε χωρίς άγχος…Ευθυμίου: Ευχαριστημένος από την εμφάνιση…Πολύ καλό πρόσωπο από την Εθνική Γυναικών η οποία έχασε στις λεπτομέρειες από τη Σλοβακία με 3-1

Μεγάλη εμφάνιση από την Εθνική και νίκη με 3-1 κόντρα στη Βουλγαρία

Οι παίκτες του Χρήστου Σιδερίδη έβγαλαν πάθος, ενέργεια και έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη που τους φέρνει μία ανάσα από την άνοδο στην κατηγορία ΙΙΙ…Αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα, δηλώσεις πρωταγωνιστών, τα σενάρια και η βαθμολογία του ομίλου

Η Κύπρος έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε από τη Βουλγαρία με 3-1

Η ομάδα του Λοΐζου Ευθυμίου πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την καλύτερη Βουλγαρία…Χαμός στον όμιλο με το παιχνίδι Βουλγαρία – Ελλάδα να αποκτά ιδιαίτερη κρισιμότητα…Λοΐζος Ευθυμίου: Δεν αντέξαμε…Stephan Chavdarov: Μπορούσαμε μεγαλύτερο σκορ…Ιωάννης Μακρής: Καταρρεύσαμε στο τρίτο γκολ…Γιώργος Μιχαήλ: Πιο ξεκούραστοι οι Βούλγαροι…Ήττα για την Εθνική Γυναικών από την Ελβετία με 7-

Ελλάδα και Κύπρος αναδείχθηκαν ισόπαλες με 4-4 σε μία συναρπαστική αναμέτρηση

Η Εθνική «πλήρωσε» τα κενά διαστήματα με τους παθιασμένους Κύπριους να δέχονται το γκολ της ισοφάρισης πέντε λεπτά πριν το τέλος…Χρήστος Σιδερίδης: Μας λείπουν παιχνίδια…Γιώργος Παπαδάκης: Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας…Πέτρος Καραφωκάς: Παίξαμε όσο καλύτερα μπορούσαμε…Λοΐζος Ευθυμίου: Απογοητευμένοι με την ισοπαλία…Δεύτερη ήττα για την Εθνική Γυναικών με 13-0 κόντρα στην Τσεχία…Απίστευτο: Έλληνας «φίλαθλος» χλεύαζε τα κορίτσια του Αντώνη Μαυρίδη κατά τη διάρκεια του αγώνα!

Ιδανικό ξεκίνημα για την Εθνική που επικράτησε με 2-1 της Βουλγαρίας

Οι διεθνείς ξεπέρασαν το άγχος, αλλά και τη σθεναρή αντίσταση της Βουλγαρίας και έβαλαν γερές βάσεις για την άνοδο στην τρίτη κατηγορία…Χρήστος Σιδερίδης: Αντιδράσαμε σωστά μετά την ισοφάριση…Stefan Chavdarov: Νίκη την Τετάρτη…Παναγιώτης Τσουκάλης: Ομαδική προσπάθεια…Αύριο στις 19:00 με Κύπρο…Με το αριστερό οι γυναίκες ήττα με 10-0 από την Ουαλία

Η Εθνική ομάδα χόκεϊ επί χόρτου ρίχνεται στη μάχη του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος IV

Έτοιμοι οι διεθνείς μας για τις αναμετρήσεις με Κύπρο και Βουλγαρία έχοντας ως μοναδικό στόχο την πρωτιά…Το OSN βρέθηκε στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του Ελληνικού και μίλησε με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό Χρήστο Σιδερίδη…Τι δήλωσαν οι διεθνείς και πλάνα από την τελευταία προπόνηση…Το πρόγραμμα των αγώνων…Στη μάχη της ανόδου και οι γυναίκες

Η Γερμανία κέρδισε στον ημιτελικό την Αυστραλία και θα υπερασπιστεί τον τίτλο της κόντρα στην Ολλανδία

Κόντρα σε όλους και σε όλα οι Γερμανοί κατάφεραν, στο μοναδικό καλό τους παιχνίδι, να αφήσουν εκτός τελικού το νούμερο ένα του κόσμου Αυστραλία επικρατώντας με 4-2… Κανένα πρόβλημα για την Ολλανδία που συνέτριψε τη Μ. Βρετανία με 9-2!

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”