Το κανόε καγιάκ είναι ναυτικό άθλημα που διεξάγεται σε λίμνη, ποτάμι ή κωπηλατοδρόμιο με δύο τύπους σκαφών: κανόε (canoe) και καγιάκ (kayak), στα οποία αγωνίζονται ένας, δύο ή τέσσερις αθλητές. Κατά καιρούς έχουν γίνει αγωνίσματα με διάφορα μεγέθη σκαφών και σε ποικίλες αποστάσεις για άνδρες και γυναίκες. Τα ισχύοντα σήμερα είναι:
Κανόε (σύμβολο: C): ο αθλητής κωπηλατεί γονατιστός με μονό κουπί στη μια μεριά της λέμβου.
Καγιάκ (σύμβολο: K): ο αθλητής κωπηλατεί καθιστός με διπλό κουπί.
Τετραθέσιο: καγιάκ (Κ4)
Αποστάσεις
200μ.- 500 μ.: C1, C2, Κ1, Κ2
1000 μ.: C1, C2, Κ1, Κ2, Κ4
Για πολλά χρόνια γίνονταν μόνο αγώνες ταχύτητας κανόε καγιάκ. Το 1972 στο Μόναχο έγιναν για πρώτη φορά αγώνες σλάλομ αλλά λόγω της δυσκολίας κατασκευής πίστας το αγώνισμα δεν συνεχίστηκε. Μπήκε πάλι στο πρόγραμμα το 1992 στη Βαρκελώνη για σκάφη C1, C2, Κ1, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες. Πρόσφατα προστέθηκε και η απόσταση των 200μ. σε άνδρες και γυναίκες, ενώ τα 500μ. ανδρών διεξάγονται μόνο σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα. Στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνω γίνονται μόνο οι αποστάσεις των 200μ. και των 1000μ.Πηγή Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

World Cup 2017: “Χρυσός” στο Κ1 o Prindis

Έχοντας μια αλάνθαστη διαδρομή ο Τσέχος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Κ1 αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον συμπατριώτη του και “χάλκινο” στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, Jiri Prskavec

Στον τελικό ο Δημόπουλος

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στον προκριματικό που κατέλαβε την πρώτη θέση, ο Έλληνας αθλητής ήρθε δεύτερος στον ημιτελικό (C1-Junior) εξασφαλίζοντας μια θέση στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος σπριντ Νέων…Πολύ καλή παρουσία και από τον Κυριάκο Συριόπουλο (K1-U23)

Canoe Slalom WC#2: Εντυπωσίασε ο Grigar

Ο 19χρονος Σλοβάκος ήταν ταχύτατος στην πρώτη ημέρα της δεύτερης σειράς του παγκοσμίου κυπέλλου παίρνοντας άνετα την πρόκριση στον ημιτελικό (Κ1)…Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παναγιώτη Ζησέκα, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση

Canoe Slalom World Cup 4: Σε Ισπανία και Γαλλία κρίνεται ο τίτλος

Στις εγκαταστάσεις των Ολυμπιακών Αγώνων του 1992 θα διεξαχθεί η 4η σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου, το οποίο ολοκληρώνεται την επόμενη εβδομάδα στη Γαλλία…Ποια είναι τα μεγάλα φαβορί στους αγώνες της Καταλονίας και πως έχει η διαμορφωθεί η γενική βαθμολογία μέχρι τώρα

Slalom World Cup 3: Σπάει όλα τα ρεκόρ ο Martikan

Ο Michal Martikan ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο κύπελλο της Σλοβακίας στην κατηγορία C1…Οι Σλοβάκοι πανηγύρισαν τη νίκη και στο ομαδικό ανδρών στην ίδια κατηγορία…Τα αποτελέσματα στις υπόλοιπες κατηγορίες

EG Baku 2015: «Αέρας» ο Brendel

Ο «χρυσός» ολυμπιονίκης Sebastian Brendel ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον τελικό του Canoe sprint (C1) στα 1000μ. κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο…Τον Γερμανό ακολούθησαν στο βάθρο ο Τσέχος Martin Fuksa και ο Ούγγρος Attila Vajda

EG Baku 2015: Χρυσό μετάλλιο για τον Hoff

Ο «ασημένιος» ολυμπιονίκης Max Hoff κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του Καγιάκ (Κ1) στα 1000μ. μετά από μία συγκλονιστική ανατροπή…Χαμένος της κούρσας ο Πορτογάλος Fernando Pimenta που απώλεσε το χρυσό στα τελευταία μέτρα…Χάλκινο για τον Δανό Rene Holten Poulsen

Ακόμη ένα πρωτάθλημα για τον Ναυτικό Αθλητικό Σύνδεσμο!

Ο Ν.Α.Σ κυριάρχισε στο 24ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σπριντ κατακτώντας τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο σε μια εξαιρετική διοργάνωση που συγκέντρωσε αρκετό κόσμο…Στη δεύτερη θέση ο Ναυτικός Όμιλος Πόρου-Τροιζηνίας, ενώ ακολούθησε ο Ναυτικός Όμιλος Παμβώτιδος

Εξαιρετική εμφάνιση και πρόκριση στον ημιτελικό του Κ1 200μ. για την Πιπιτσούλη

Πήρε την 7η θέση σε μια πολύ δύσκολη σειρά και κατάφερε να πάρει το εισιτήριο στον ημιτελικό… «Χαρούμενη που μπήκα στον ημιτελικό» δήλωσε η 22χρονη αθλήτρια του Ν.Α.Σ στο othersportsnews.gr

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών

Ορειβασία IFSC World Cup (B): Εξιλέωση για Coxsey

Ορειβασία

Η Βρετανίδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο bouldering στο Νάβι Μουμπάι στην Ινδία παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την 7η θέση που είχε κατακτήσει στην περσινή διοργάνωση και τη χειρότερη που είχε καταλάβει στην περσινή σεζόν

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Τοξοβολία

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες

Γυμναστική Ξανά στο βάθρο το ελληνικό ανσάμπλ

Γυμναστική

Με ακόμη ένα χάλκινο μετάλλιο, στον τελικό με τα 5 στεφάνια, ολοκλήρωσε το ελληνικό ανσάμπλ την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές Grand Prix ρυθμικής γυμναστικής του Χολόν, όπου έδωσε τον πρώτο του φετινό αγώνα εκτός των συνόρων, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας