Μπάντμιντον

Η αντιπτέριση, γνωστή με το διεθνή όρο μπάντμιντον (badminton), είναι άθλημα, μια παραλλαγή του τέννις. Μόνο που το μπαλάκι έχει φτερά και η τροχιά του είναι ασυνεπής. Ο παίκτης πρέπει να το χτυπήσει με πολύ μεγάλη δύναμη για να φύγει γρήγορα αλλά και πάλι το μπαλάκι μπορεί να μην υπακούσει. Οι αθλητές πρέπει να έχουν ορισμένες ειδικές ικανότητες, γι' αυτό και είναι λίγοι αυτοί που ασχολούνται με το άθλημα, το οποίο είναι σχεδόν άγνωστο στην Ελλάδα. Παίζεται με δυο παίκτες και με τέσσερις ανά δύο, όπως και στο τένις. Στην Ελλάδα ήρθε το 1985. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Australian Open 2017: Στον τελικό ο Kidambi

Ούτε ο Κινέζος (νούμερο 4 του ταμπλό) Shi Yuqi αποτέλεσε εμπόδιο για τον Ινδό ο οποίος επικράτησε με 21-10, 21-14 εξασφαλίζοντας μια θέση στον τελικό…Αντίπαλός του ένας εκ των Lee Hyun-il και Chen Long με τον Κινέζο να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά μετά από μία εντυπωσιακή ανατροπή απέναντι στον Lin Dan

Indonisia Open 2017: Ο Kidambi ολοκλήρωσε την έκπληξη

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά τουρνουά της σεζόν ο Ινδός Srikanth Kidambi κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό ανδρών επικρατώντας στον τελικό του Ιάπωνα Sakai Kazumasa με 21-11, 21-19…Νικήτρια στις γυναίκες η Sayaka Sato από την Ιαπωνία

O Ouseph χάρισε τον τίτλο στην Αγγλία μετά από 27 χρόνια

Ο 30χρονος χάρη στο υπομονετικό παιχνίδι του κατάφερε να επικρατήσει του «εκρηκτικού» Anders Antonsen με 21-19, 21-19 γράφοντας τη δική του ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος Άγγλος μετά το 1990 που κατακτά το χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κάνοντας ότι και οι συμπατριώτες του Darren Hall (1988) και Steve Baddeley (1990)

Απίστευτος Antonsen απέκλεισε και τον Axelsen

Το πάρτι του 19χρονου Δανού συνεχίζεται στο Κόλντιγκ καθώς μετά τον Γερμανό πρωταθλητή Ευρώπης του 2012, Marc Zwieber, απέκλεισε και το μεγαλύτερο φαβορί στο απλό ανδρών, τον Viktor Axelsen παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην καριέρα του…Ο Δανός περιμένει τον Άγγλο Rajiv Ouseph ο οποίος επικράτησε του Hans-Kristian Vittinghus…Επανάληψη του περσινού τελικού στις γυναίκες

Στον τελικό οι Stoeva

Οι Βουλγάρες με δύο «ξεσπάσματα» στη μέση των δύο σετ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στις Αγγλίδες Lauren Smith/Sarah Walker με 21-15, 21-15 εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην καριέρα τους

Έτοιμη για τελικό η Gilmour

Η φιναλίστ του περσινού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος άφησε εκτός την φορμαρισμένη Line Kjaersfeldt επικρατώντας με 21-9, 21-17 σε 37 λεπτά, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για μια θέση στον τελικό…Περίπατος για Marin, μεγάλο παιχνίδι η Jaquet, μοναδική εκπρόσωπος της Δανίας η Mette Poulsen

Ο Axelsen, η Marin και οι πιθανές εκπλήξεις…

Ο πρωταθλητής Ελλάδος, Σταμάτης Τσιγκιρδάκης, αναλύει τους προημιτελικούς του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χρήζοντας φαβορί τον Axelsen στους άνδρες, την Marin στις γυναίκες, ενώ βλέπει και μικρές εκπλήξεις, για συμμετοχή στον τελικό, από αδελφές Stoeva στο διπλό γυναικών και από το ζευγάρι Adcock στο μικτό

Τρόμαξε η Marin…

Η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης μπορεί να πήρε εύκολα το πρώτο σετ απέναντι στην Τουρκάλα Ozge Bayrak (21-9), όμως στο δεύτερο χρειάστηκε να σβήσει δύο set points για να επικρατήσει με 24-22…Μεγάλες εκπλήξεις στο ταμπλό των γυναικών με την Ισπανίδα Beatriz Corrales και την Βουλγάρα Linda Zetchiri να μένουν εκτός 8άδας

Προέλαση των φαβορί, εξαίρεση ο Pablo Abian

Προκρίσεις για τα μεγάλα ονόματα στο απλό ανδρών στον τρίτο γύρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και πλέον από την Παρασκευή ξεκινούν οι μεγάλες μάχες των προημιτελικών…Μοναδική εξαίρεση ο Ισπανός Pablo Abian που γνώρισε τον αποκλεισμό από τον Ολλανδό Mark Caijouw

Συλλογή εμπειριών για Καραπετρίδου και Πίσση

Η Ελληνίδα παίκτρια και ο Κύπριος αθλητής γνώρισαν τον αποκλεισμό στο διπλό μικτό από το νούμερο 7 ζευγάρι του ταμπλό Durkin/Vislova συγκεντρώνοντας ωστόσο πολλές εμπειρίες…Ήττα για την Καραπετρίδου στο απλό γυναικών από την Αγγλίδα Chloe Birch

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών

Ορειβασία IFSC World Cup (B): Εξιλέωση για Coxsey

Ορειβασία

Η Βρετανίδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο bouldering στο Νάβι Μουμπάι στην Ινδία παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την 7η θέση που είχε κατακτήσει στην περσινή διοργάνωση και τη χειρότερη που είχε καταλάβει στην περσινή σεζόν

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Τοξοβολία

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες

Γυμναστική Ξανά στο βάθρο το ελληνικό ανσάμπλ

Γυμναστική

Με ακόμη ένα χάλκινο μετάλλιο, στον τελικό με τα 5 στεφάνια, ολοκλήρωσε το ελληνικό ανσάμπλ την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές Grand Prix ρυθμικής γυμναστικής του Χολόν, όπου έδωσε τον πρώτο του φετινό αγώνα εκτός των συνόρων, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας