Sport Title

Άρση Βαρών

Η άρση βαρών είναι αγωνιστικό ατομικό άθλημα για δυνατούς αθλητές(*) που συμπεριλαμβάνεται και στους Ολυμπιακούς Αγώνες και διεξάγεται σύμφωνα με κανόνες που έχει θεσπίσει η Διεθνής Ομοσπονδία Άρσης Βαρών. Στόχος του αθλητή είναι να σηκώσει ένα διαλτήρα (κοινώς μπάρα), μήκους περίπου 2 μέτρων, όπου στις άκρες του φέρει προσαρμοσμένα προσθαφαιρετά δισκοειδή βάρη. Το αγώνισμα διακρίνεται σε πολλές κατηγορίες ανάλογα με το βάρος του αθλητή. Οι αθλητές του αγωνίσματος αυτού ονομάζονται αρσιβαρίστες.
(*) Το άθλημα αυτό δεν συνιστάται για παιδιά και εφήβους. Οι μεγαλύτερης ηλικίας που επιθυμούν ν΄ ασχοληθούν μ΄ αυτό θα πρέπει προηγουμένως να υποβληθούν σε ιατρικές εξετάσεις καρδιάς, σπονδυλικής στήλης και κοιλιακών μυών που θα πρέπει να βρεθούν σε πολύ καλή, (άριστη), κατάσταση.
Από αρχαιοτάτων χρόνων η άρση βαρών συμβόλιζε το σπορ της δύναμης και της σωματικής ομορφιάς. Στο Πελόπιο του νομού Ηλείας βρέθηκε μια βαριά πέτρα 143,5 κιλών με λαβή να πιάνεται από το ένα χέρι. Στην πέτρα αυτή γράφεται το εξής: «Ο αθλητής Βυήβων με ανύψωσε με το ένα χέρι επάνω από το κεφάλι του». Οι αρχαιολόγοι πιστεύουν, ότι αυτή η πέτρα χρονολογείται από τον 6ο αιώνα π.Χ. Στη Σαντορίνη βρέθηκε μια άλλη ογκώδης πέτρα βάρους 480 κιλών που επάνω της είχε χαραγμένη την πληροφορία ότι ο αθλητής Εύμαστας, γιος του Κριτόβουλου, τη σήκωσε από το έδαφος. Αυτό το αγώνισμα όμως, το σήκωμα δηλαδή βαριών αντικειμένων δεν είχε καθιερωθεί στους μεγάλους πανελλήνιους αγώνες, παρά μόνο γίνονταν περιθωριακά. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε μουσείο στη Γερμανία υπάρχει ένα κύπελλο που είναι όμοιο με αυτό που έδιναν οι αρχαίοι Έλληνες και πάνω του είναι ζωγραφισμένη η προσπάθεια ενός αθλητή που σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος και στέφθηκε νικητής.
Στη σύγχρονη εποχή το άθλημα της άρσης βαρών εμφανίζεται στις αρχές του 19ου αιώνα. Πρώτος ο Γάλλος Ντεμονέ το 1896 κωδικοποίησε τους κανόνες του αθλήματος δημιουργώντας τον «Όμιλο Άρσεως Βαρών της Γαλλίας» που το 1913 εξελίχθηκε σε Ομοσπονδία. Στους Α΄ Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896 που διεξάχθηκαν στην Αθήνα πρωτοεμφανίστηκε το άθλημα χωρίς επιμέρους κατηγορίες με διαφορετικούς όμως κανόνες από τους σημερινούς, όπως η άρση βάρους με το ένα χέρι ή με τα δύο χέρια. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

IWF WC 2014: Η Κινέζα Mengrong Deng παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 58κ.

Η Mengrong Deng έγινε η δεύτερη αθλήτρια στην κατηγορία των 58κ. που κατέκτησε τον τίτλο χωρίς να έχει πάρει χρυσό σε αρασέ και ζετέ…Στη δεύτερη θέση η Hwa Jong Ri (Β.Κορέα)…Εκπληκτική εμφάνιση από την 19χρονη Ταϊλανδή Sukanya Srisurat η οποία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ζετέ, αλλά και το χάλκινο στο σύνολο…Την 23η θέση κατέλαβε η Άννα Αθανασιάδου, ενώ η Κωνσταντίνα Μπεντέλη πλασαρίστηκε στην 28η…Σήμερα αγωνίζονται για το δεύτερο γκρουπ των 85κ. οι Αντώνης Μαρτασίδης και Θοδωρής Ιακωβίδης

IWF WC 2014: Με τέσσερα παγκόσμια ρεκόρ ολοκληρώθηκε η τρίτη ημέρα

Ο Κινέζος Liao Hui επικράτησε στην κατηγορία των 69κ. σημειώνοντας δύο παγκόσμια ρεκόρ σε αρασέ (166κ.) και σύνολο (359κ.)…Δύο παγκόσμια ρεκόρ και από την Zulfiya Chinshanlo στην κατηγορία των 53κ. στην κίνηση του ζετέ στα 133κ., το οποίο «άντεξε» για λίγη ώρα καθώς λίγο αργότερα το κατέρριψε σηκώνοντας 134κ…Εξαιρετικές εμφανίσεις από Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 58κ. (τρίτο γκρουπ) και Μανώλη Μαριανάκη στα 77κ. (τέταρτο γκρουπ)…Στις 12:00 (ώρα Ελλάδος) αγωνίζεται η Άννα Αθανασιάδου στα 58κ. (δεύτερο γκρουπ)

IWF WC 2014: Kim Un-Guk και Yayun Tan κυριάρχησαν σε 62κ. και 48κ.

Ο Kim Un-Guk χάρισε στη Β.Κορέα το δεύτερο χρυσό (στο σύνολο) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ η Κινέζα Yayun Tan ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα…Ιστορία έγραψε η Ινδονήσια Sri Wahyuni Agustiani, η οποία στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ…Την 30η θέση κατέλαβε ο Αρθούρος Ακριτίδης κάνοντας όμως μια εξαιρετική προσπαθεια στο αρασέ όπου πήρε την 12η θέση…Στη μάχη από ελληνικής πλευράς πέφτει σήμερα (17:00 ώρα Ελλάδος) η Κωνσταντίνα Μπεντελή στην κατηγορία των 58κ. (τρίτο γκρουπ)

IWF WC 2014: Το πρώτο χρυσό στον Om Yun Chol

Ο Om Yun Chol (Β.Κορέα) κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών έχοντας το ίδιο σύνολο με τον Βιετναμέζο Kim Tuan Thach, με τον 22χρονο όμως να είναι 400 γραμμάρια ελαφρύτερος…Οι δύο αθλητές μοιράστηκαν την κορυφή σε αρασέ και ζετέ…Όλα τα αποτελέσματα της κατηγορίας των 56κ…Με ελληνική συμμετοχή το σημερινό πρόγραμμα

Πρεμιέρα κάνει στο Almaty το παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

Από το Σάββατο 8 Νοεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 16 Νοεμβρίου όλα τα βλέμματα πέφτουν στο Καζακστάν για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών…Ρεκόρ συμμετοχών στη διοργάνωση στην οποία θα συμμετάσχουν 583 αθλητές και αθλήτριες από 76 χώρες…Η Ελλάδα θα δώσει το παρόν με πέντε αθλητές και δύο αθλήτριες…To othersportsnews.gr σας βάζει σε ρυθμούς παγκοσμίου πρωταθλήματος με μία ιστορική αναδρομή και χρήσιμα στοιχεία για τη διοργάνωση

World Games Masters 2013: Έλληνες βετεράνοι από «χρυσάφι»!

Με 15 μετάλλια και πολλές διακρίσεις επέστρεψαν οι Έλληνες βετεράνοι από το Τορίνο στη μεγαλύτερη γιορτή του ερασιτεχνικού αθλητισμού…Δηλώσεις πρωταγωνιστών και συγκεντρωτικά αποτελέσματα από τους αγώνες

Πρωταθλητής Ελλάδος για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Υπερίων Τούμπας!

Άφησε στη δεύτερη θέση τον Αριστοτέλη Τριανδρίας, ενώ στην τρίτη ακολούθησε ο περσινός πρωταθλητής Πανελλήνιος Γ.Σ…Τον 14ο τίτλο, στην κατηγορία των γυναικών, κατέκτησε ο Σπάρτακος Ιωαννίνων

Behad Salim, ο πιο δυνατός άνθρωπος στον κόσμο!

Ο Ιρανός κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα +105κ. σηκώνοντας στο σύνολο 455κ…Χρώμα από Ιράν είχε και η δεύτερη θέση με τον Sajjad Anoushiravani να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο…Τρίτος ο Ρώσος Ruslan Albegov…Αποκλείστηκε ο «χρυσός» ολυμπιονίκης του Πεκίνου Matthias Steiner

Κυρίαρχος και στο Λονδίνο ο Ilya Ilin

Χρυσό μετάλλιο για το «παιδί-θαύμα» στα 94κ. τρία παγκόσμια ρεκόρ και ένα ολυμπιακό.. Ασημένιο μετάλλιο για τον Aleksandr Ivanov.. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Anatolie Ciricu..Σπουδαία εμφάνιση από τον Δαβίδ Καβελασβίλι ο οποίος κατέλαβε την 13η θέση

«Χρυσοί» ολυμπιονίκες με διαφορά γραμμαρίων!

Ο Adrian Zielinski πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 85κ. από τα χέρια του 19χρονου Ρώσου Apti Aukhadov επειδή ήταν 13 γραμμάρια ελαφρύτερος..Μία από τα ίδια και στην κατηγορία των 75κ. στις γυναίκες με την Svetlana Podobedova να κερδίζει για… 22 γραμμάρια τη Ρωσίδα Natalya Zabolotnaya σε μία απίστευτη μάχη με το ολυμπιακό ρεκόρ να αλλάζει χέρια οκτώ φορές!

Ο Xiaojun Lu κατέρριψε δύο παγκόσμια ρεκόρ και στέφθηκε «χρυσός» ολυμπιονίκης στα 77κ.

Συγκινητική εμφάνιση από τον Haojie Lu που τραυματίστηκε στον αγκώνα, ωστόσο σήκωσε 190κ. στο ζετέ και με 360κ. στο σύνολο πήρε τα ασημένιο μετάλλιο.. Τρίτη θέση για τον Κουβανό Ivan Rodriguez..Σοβαρός τραυματισμός για τον κάτοχο του χρυσού μεταλλίου στο Πεκίνο Jae-Hyouk Sa που μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο.. Την έκπληξη έκανε στα 69κ. των γυναικών η Jong Sim Rim

«Χρυσή» μέρα για την Maiya Maneza!

Ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στ 63κ. γυναικών σημειώνοντας ολυμπιακό ρεκόρ στο σύνολο.. Δεύτερη η Ρωσίδα Svetlana Tsarukayeva.. Χάλκινο μετάλλιο για την Christine Girard..Χρυσό μετάλλιο ο Qingfeng Lin στα 69κ. των ανδρών

Ο Om Yun-Chol σήκωσε τρεις φορές το βάρος του και πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 56κ!

Με 125κ. στο αρασέ, 168κ. στο ζετέ (ολυμπιακό ρεκόρ) και 293κ. στο σύνολο έκανε την έκπληξη και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.. Ασημένιο μετάλλιο για τον παγκόσμιο πρωταθλητή Wu Jingbiao.. Χρυσό μετάλλιο με παγκόσμιο ρεκόρ για την Zulfiya Chinshanlo στα 53κ. στις γυναίκες

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”