Sport Title

Άρση Βαρών

Η άρση βαρών είναι αγωνιστικό ατομικό άθλημα για δυνατούς αθλητές(*) που συμπεριλαμβάνεται και στους Ολυμπιακούς Αγώνες και διεξάγεται σύμφωνα με κανόνες που έχει θεσπίσει η Διεθνής Ομοσπονδία Άρσης Βαρών. Στόχος του αθλητή είναι να σηκώσει ένα διαλτήρα (κοινώς μπάρα), μήκους περίπου 2 μέτρων, όπου στις άκρες του φέρει προσαρμοσμένα προσθαφαιρετά δισκοειδή βάρη. Το αγώνισμα διακρίνεται σε πολλές κατηγορίες ανάλογα με το βάρος του αθλητή. Οι αθλητές του αγωνίσματος αυτού ονομάζονται αρσιβαρίστες.
(*) Το άθλημα αυτό δεν συνιστάται για παιδιά και εφήβους. Οι μεγαλύτερης ηλικίας που επιθυμούν ν΄ ασχοληθούν μ΄ αυτό θα πρέπει προηγουμένως να υποβληθούν σε ιατρικές εξετάσεις καρδιάς, σπονδυλικής στήλης και κοιλιακών μυών που θα πρέπει να βρεθούν σε πολύ καλή, (άριστη), κατάσταση.
Από αρχαιοτάτων χρόνων η άρση βαρών συμβόλιζε το σπορ της δύναμης και της σωματικής ομορφιάς. Στο Πελόπιο του νομού Ηλείας βρέθηκε μια βαριά πέτρα 143,5 κιλών με λαβή να πιάνεται από το ένα χέρι. Στην πέτρα αυτή γράφεται το εξής: «Ο αθλητής Βυήβων με ανύψωσε με το ένα χέρι επάνω από το κεφάλι του». Οι αρχαιολόγοι πιστεύουν, ότι αυτή η πέτρα χρονολογείται από τον 6ο αιώνα π.Χ. Στη Σαντορίνη βρέθηκε μια άλλη ογκώδης πέτρα βάρους 480 κιλών που επάνω της είχε χαραγμένη την πληροφορία ότι ο αθλητής Εύμαστας, γιος του Κριτόβουλου, τη σήκωσε από το έδαφος. Αυτό το αγώνισμα όμως, το σήκωμα δηλαδή βαριών αντικειμένων δεν είχε καθιερωθεί στους μεγάλους πανελλήνιους αγώνες, παρά μόνο γίνονταν περιθωριακά. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε μουσείο στη Γερμανία υπάρχει ένα κύπελλο που είναι όμοιο με αυτό που έδιναν οι αρχαίοι Έλληνες και πάνω του είναι ζωγραφισμένη η προσπάθεια ενός αθλητή που σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος και στέφθηκε νικητής.
Στη σύγχρονη εποχή το άθλημα της άρσης βαρών εμφανίζεται στις αρχές του 19ου αιώνα. Πρώτος ο Γάλλος Ντεμονέ το 1896 κωδικοποίησε τους κανόνες του αθλήματος δημιουργώντας τον «Όμιλο Άρσεως Βαρών της Γαλλίας» που το 1913 εξελίχθηκε σε Ομοσπονδία. Στους Α΄ Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896 που διεξάχθηκαν στην Αθήνα πρωτοεμφανίστηκε το άθλημα χωρίς επιμέρους κατηγορίες με διαφορετικούς όμως κανόνες από τους σημερινούς, όπως η άρση βάρους με το ένα χέρι ή με τα δύο χέρια. Πηγή: Βικιπαίδεια

διαβάστε περισσότερα »

World Championships Juniors 2017: Στον Martirosyan το τελευταίο χρυσό

Ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο Ρίο, έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του χρυσού στα +105κ. στην τελευταία κατηγορία του παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων…Έγραψε ιστορία ο Reza Beiravand ο οποίος κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για το Ιράν στο θεσμό…Κυριάρχησε η Κίνα στα μετάλλια

World Championships Juniors: Η Huang κέρδισε τον “εμφύλιο”

Μετά από μία πολύ μεγάλη μάχη απέναντι στην Xiaojing Zhou, η Κινέζα Ting Huang στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο Τόκιο στα 63κ… “Χρυσή” στα 58κ. η Λετονή Rebeka Koha…ΗΠΑ και Κολομβία πανηγύρισαν στα 69κ. και 77κ. αντίστοιχα στους άνδρες

World Championships Juniors: Διατήρησε τον τίτλο της η Sukcharoen

H Ταϊλανδή κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων του Τοκίο διατηρώντας τον τίτλο της στα 48κ. και παράλληλα “σπάζοντας” το σερί της Κίνας που επικράτησε στις τρεις από τις τέσσερις κατηγορίες της πρεμιέρας (στο σύνολο)…Χρυσό μετάλλιο στο ζετέ και για τον Βιετναμέζο Gia Thanh Lai στα 56κ.

Luis Mosquera: Ο…Usain Bolt της Άρσης Βαρών

Σύμφωνα με τον αρθρογράφο και νικητή στους Παναμερικανικούς Αγώνες, Mike Graber, ο 22χρονος Κολομβιανός και κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο (69κ.) είναι ο πιο γρήγορος αρσιβαρίστας στον πλανήτη

European Championships 2017: Δύο ατομικά ρεκόρ η Μπεντέλη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε την 11η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην κατηγορία των 58κ. σημειώνοντας δύο ατομικά ρεκόρ…Εξαιρετική εμφάνιση και από την Μαρία Πιπιλιαρίδου η οποία κατέλαβε την 8η θέση

Ολυμπιακό ρεκόρ από την Srisurat

Η Ταϊλανδή σήκωσε 110 κιλά στο αρασέ σημειώνοντας ολυμπιακό ρεκόρ, ενώ παράλληλα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 58κ…Η Ταϊλάνδη πανηγύρισε ένα ακόμη μετάλλιο με την Sirikaew να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου…Χρυσό μετάλλιο για τον Κολομβιανό Figueroa στα 62κ.

EWCH2016: Μεγάλη εμφάνιση από τον Ιακωβίδη

Ο Έλληνας αρσιβαρίστας έχασε το μετάλλιο στις λεπτομέρειες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Φόρντε, καθώς κατέλαβε την 5η θέση στο αρασέ (158κ.) στην κατηγορία των 85κ. και την 7η στο σύνολο με 345κ….Πολύ καλή εμφάνιση και από την Μαρία Παναγιωτίδου στα 63κ.

EWCH 2016: Πανελλήνιο ρεκόρ και 11η θέση για την Μπεντέλη

Σπουδαία εμφάνιση από την Κωνσταντίνα Μπεντέλη στα 58κ., με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να σηκώνει στο σύνολο 186 κιλά κατακτώντας την 11η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σημειώνοντας νέο Πανελλήνιο ρεκόρ Νέων Γυναικών…Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Μιχάλη Βασιλόπουλο στα 69κ.

Other Sports News Ειδήσεις
Τένις

Gerry Weber Open 2017: “Μαέστρος” στο Halle

Ο Roger Federer κατέκτησε τον 9ο τίτλο καριέρας στο Halle επικρατώντας στον τελικό του Alexander Zverev με 6-1, 6-3 μέσα σε 54 λεπτά…Ο Ελβετός στο καλύτερο παιχνίδι του φέτος στο γρασίδι έχασε μόλις 9 πόντους στο σερβίς του κάνοντας το 4/4 σε τελικούς μέσα στο 2017

Μπάντμιντον

Australian Open 2017: Zheng και Cheng απέτρεψαν το αρνητικό ρεκόρ

O 20χρονος Siwei Zheng και η 19χρονη Qingchen Chen έσωσαν το γόητρο για την Κίνα η οποία κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο κάτι που είχε να συμβεί από τη διοργάνωση του 2013… “Χρυσός” και πάλι ο Ινδός Srikath Kidambi ο οποίος επικράτησε στον τελικό του Κινέζου Long Chen με 22-20, 21-13…Κυριαρχία της Ιαπωνίας η οποία κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στον τελικό Federer και Zverev

Ο Ελβετός ξεπέρασε το εμπόδιο του εξαιρετικού Karen Khachanov με 6-4, 7-6(5) εξασφαλίζοντας την παρουσία του στον τελικό του Halle για 11η φορά στην καριέρα του φτάνοντας ένα βήμα πριν από τον ένατο τίτλο του στο τουρνουά…Αντίπαλός του ο Alexander Zverev που επικράτησε του Richard Gasquet με 4-6, 6-3, 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό για δεύτερη σερί χρονιά

Ιππασία

Nations Cup Div1: Η Σουηδία νίκησε στο δεύτερο…ημίχρονο

Η ομάδα της Σουηδίας επικράτησε στην 5η σειρά του Nations Cup στο Ρότερνταμ, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για τον τελικό της Βαρκελώνης…Στον δεύτερο γύρο ξεκαθάρισε η νίκη για τη Σουηδία μετά από έναν αμφίρροπο πρώτο γύρο με τέσσερις ομάδες να μοιράζονται την κορυφή με άπταιστες διαδρομές

Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Im με ανατροπή στο φινάλε

Τοξοβολία

Ο τελικός στο ολυμπιακό τόξο είχε σασπένς, ανατροπές, εξαιρετικές βολές και νικητή τον Κορεάτη Dong-Hyum Im ο οποίος επικράτησε στον “εμφύλιο” κόντρα στον Woo-Jin Kim με 6-5…Περίπατος της Hye-Jin Chang στον τελικό γυναικών

Ορειβασία IFSC World Cup (B): Εξιλέωση για Coxsey

Ορειβασία

Η Βρετανίδα κατέκτησε την πρώτη θέση στο παγκόσμιο κύπελλο bouldering στο Νάβι Μουμπάι στην Ινδία παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την 7η θέση που είχε κατακτήσει στην περσινή διοργάνωση και τη χειρότερη που είχε καταλάβει στην περσινή σεζόν

Τοξοβολία Salt Lake World Cup 2017: Ο τίτλος κρίθηκε για 15 χιλιοστά…

Τοξοβολία

Μετά από έναν δραματικό τελικό στο σύνθετο τόξο ο Mike Schloesser επικράτησε του νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Stephan Hansen, στη διαδικασία του shoot-off με το βέλος του Ολλανδού να καρφώνεται 15 χιλιοστά πιο κεντρικά από αυτό του Δανού…Έκπληξη στις γυναίκες

Γυμναστική Ξανά στο βάθρο το ελληνικό ανσάμπλ

Γυμναστική

Με ακόμη ένα χάλκινο μετάλλιο, στον τελικό με τα 5 στεφάνια, ολοκλήρωσε το ελληνικό ανσάμπλ την επιτυχημένη παρουσία του στο διεθνές Grand Prix ρυθμικής γυμναστικής του Χολόν, όπου έδωσε τον πρώτο του φετινό αγώνα εκτός των συνόρων, αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της δύσκολης συνέχειας