U23 European Championships: Τρία χρυσά η Ρωσία στο φινάλε

Alen Mirzoian (67κ.), Vaag Margarian (82κ.) και Aleksandr Golovin (97κ.) ανέβηκαν στο ψηλότερα σκαλί του βάθρου στο φινάλε της ελληνορωμαϊκής στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών στην Κωνσταντινούπολη...Έσπασε το ρόδι η Τουρκία στα χρυσά μετά τη νίκη του Kerem Kamal στα 60κ.

Η τρίτη και τελευταία ημέρα για την ελληνορωμαϊκή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών, που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη (5-10 Ιουνίου), είχε γεύση από Ρωσία με τους Ρώσους παλαιστές να κατακτούν τρία χρυσά μετάλλια από τέσσερις συνολικά τελικούς που πήραν μέρος.

Την αρχή έκανε ο Alen Mirzoian στην κατηγορία των 67κ., ο oποίος επικράτησε στον τελικό των 67κ. του Ούγγρου Otto Losonczi. O Ρώσος έμεινε πίσω στα σημεία μετά την ποινή του για παθητικότητα, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο πίεσε αρκετά τον Losonci επικρατώντας στο τέλος με 7-3.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Πλωνός Roman Pacurkowski, ο οποίος νίκησε τον Αζέρο Karim Jafarov (4-2), αλλά και ο Νορβηγός Morten Thoresen, που επικράτησε στον δεύτερο τελικό των repechage του Σέρβου Sebastian Nad (4-1).

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για τη Ρωσία ήρθε στα 82κ. με τον Vaag Margarian να επικρατεί στον τελικό του Ουκρανού Yaroslav Filchakov με 3-1. Μαζί τους στο βάθρο βρέθηκαν και ο Αζέρος Eltun Vazirzase, ο οποίος κέρδισε στον πρώτο τελικό των repechage τον Ούγγρο David Losonczi (8-0), αλλά και ο Τούρκος Burhan Akbudak που επικράτησε του Κροάτη (5-3) στον άλλον τελικό.

Τα χρυσά μετάλλια για τη Ρωσία τρίτωσαν στα 97κ. με τον Aleksandr Golovin, ο οποίος δεν είχε σημαντικά προβλήματα απέναντι στον Ουκρανό Vladen Kozliuk, επικρατώντας με 10-1.

Στον πρώτο τελικό των repechage νικητής ήταν ο Τούρκος, Suleyman Erbay, ο οποίος επικράτησε του Ούγγρου Zsolt Toeroek με 9-1. Στον άλλον τελικό ο Φινλανδός Arvi Martin Savolainen κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο μετά τη νίκη του επί του Γερμανού Jan Sirn (9-0),

Πρώτο χρυσό για Τουρκία

Μετά από δύο χαμένους τελικούς, κατά τη διάρκεια της δεύτερης ημέρας, η Τουρκία πανηγύρισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση με τον Karem Kamal να κερδίζει στον τελικό των 60 κιλών τον Ρώσο και παγκόσμιο πρωταθλητή στα junior (2017), Artur Petrosia. Ο Τούρκος έμεινε πίσω στο σκορ (0-1), όμως μέχρι να τελειώσει η πρώτη περίοδο ήταν μπροστά με 5-3 για να ολοκληρώσει τη νίκη του με 6-3 στο τέλος του τελικού.

Χάλκινο μετάλλιο για τον Αζέρο Murad Mammadov, ο οποίος κέρδισε τον Ρουμάνο Teodor Horatau (8-3), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε και ο Γεωργιανός Dato Chkhartishvili πoυ επικράτησε του Ουκρανού Viktor Petryk.

Το απόλυτο της Γεωργίας κόντρα στην Τουρκία

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γεωργία και μάλιστα σε ισάριθμο τελικό κόντρα στην Τουρκία. Μετά τα δύο χρυσά μετάλλια της περασμένης Τρίτης (5 Ιουνίου) ο Ramaz Zoidze πρόσθεσε ένα ακόμη, επικρατώντας στον τελικό των 72κ. του Cengiz Arslan με 3-2.

Τα χάλκινα μετάλλια, στην κατηγορία, κατέκτησαν ο Ρώσος Narek Oganian που επικράτησε του Ούγγρου Tamas Levai και ο παλαιστής από την Αρμενία, Arman Baghdasaryan, ο οποίος κέρδισε τον Φινλανδό Toni Tapio Ojala (6-3).

Αποτελέσματα-Ελληνορωμαϊκή

Τετάρτη 6 Ιουνίου

Κατηγορία: 60κ.
Χρυσό:
Kerem Kamal (Τουρκία) – Artur Petrosian (Ρωσία) 6-3
Χάλκινο: Murad Mammadov (Αζερμπαϊτζάν) – Teodor Horatau (Ρουμανία) 8-3
Χάλκινο: Dato Chkhartishvili (Γεωργία) – Viktor Petryk (Ουκρανία) 3-3

Κατηγορία: 67κ.
Χρυσό: Alen Mirzoian (Ρωσία) -Otto Losonczi (Ουγγαρια) 7-3
Χάλκινο: Roman Pacurkowski (Πολωνία) -Karim Jafarov (Αζερμπαϊτζάν) 4-2
Χάλκινο: Morten Thoresen (Νορβηγία) -Sebastian Nad (Σερβία) 4-1

Κατηγορία: 72κ.
Χρυσό: Ramaz Zoidze (Γεωργία) – Cengiz Arslan (Τουρκία) 3-2
Χάλκινο: Narek Oganian (Ρωσία) -Tamas LevaI (Ουγγαρία) 9-0
Χάλκινο: Arman Baghdasaryan (Αρμενία) -Toni Tapio Ojala (Φινλανδία) 6-3

Κατηγορία: 82κ.
Χρυσό: Vaag Margarian (Ρωσία) – Yaroslav Filchakov (Ουκρανία) 3-1
Χάλκινο: Eltun Vazirzade (Αζερμπαϊτζάν) – David Losonczi (Ουγγαρία) 8-0
Χάλκινο: Burhan Akbudak (Τουρκία) -Filip Sacic (Κροατία) 5-3

Κατηγορία: 97κ.
Χρυσό: Aleksandr Golovin (Ρωσία) – Vladen Kozliuk (Ουκρανία) 10-1
Χάλκινο: Suleyman Erbay (Τουρκία) – Zsolt Toeroek (Ουγγαρία) 9-2
Χάλκινο: Arvi Martin Savolainen (Φινλανδία) -Jan Zirn (Γερμανία) 9-0

 

 

 

 

 

Copyright © 2018 Other Sports News. All rights Reserved.