Μπάντμιντον: Αποκλεισμός για τα διπλά

κεντρική-4-960x580

Γάλβας/Σκαρλάτος και Τζήκα/Σωτηρίου ηττήθηκαν στη φάση των “16” στα διπλά ανδρών και γυναικών αντίστοιχα μένοντας εκτός συνέχειας

Το ζευγάρι στους άνδρες βρέθηκε πολύ κοντά στην πρόκριση για τα προημιτελικά με τους Γιώργος Γάλβα και Παναγιώτη Σκαρλάτο να χάνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες από τους Σέρβους Andrija Doder και Luka Milic. Το ελληνικό δίδυμο αν και στα μισά του πρώτου σετ βρέθηκε πίσω με 14-11, στη συνέχεια μ’ ένα σερί 10-5 το κατέκτησε με 21-19 μετά από μία σπουδαία εμφάνιση.

Δραματικό ήταν και το δεύτερο σετ με τα δύο ζευγάρια να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους Σέρβους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (9-8, 12-11) φτάνοντας στην ισοφάριση (1-1) κατακτώντας το σετ με 21-19. Στο τρίτο σκέλος του παιχνιδιού οι Έλληνες παίκτες κατάφεραν να ξεφύγουν στην αρχή με 5-2 και 7-4, όμως δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα οι Σέρβοι, μετά από ένα μεγάλο σερί να πάρουν προβάδισμα με 19-15 και με δύο συνεχόμενους πόντους να διαμορφώσουν το 21-15.

Ήττα για Τζήκα/Σωτηρίου

Στις γυναίκες Πολυβία Τζήκα και Γραμματούλα Σωτηρίου έδωσαν μεγάλη μάχη απέναντι στις οικοδέσποινες Elena Arboleya Fernandez και Lorena Vejo Usle ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση γνωρίζοντας την ήττα στα δύο σετ (21-12, 21-12).

Στο πρώτο σετ οι Ελληνίδες παίκτριες μπήκαν στο El Morel Pavillon, αρκετά μουδιασμένες μένοντας πίσω στο πρώτο σετ με 15-5 για να το χάσουν λίγο αργότερα με 21-12. Στο δεύτερο εμφανίστηκαν βελτιωμένες, όμως οι Ισπανίδες έχτισαν και πάλι μια ασφαλή διαφορά (12-7, 15-10) για να επικρατήσουν στο τέλος με 21-12 παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά.

Αποτελέσματα-Διπλό

Άνδρες
Γιώργος Γάλβας/Παναγιώτης Σκαρλάτος (Ελλάδα) – Andrija Doder/Luka Milic (Σερβία) 1-2 (21-19, 19-21, 15-21)

Γυναίκες
Πολυβία Τζήκα/Γραμματούλα Σωτηρίου (Ελλάδα) – Elena Arboleya Fernandez/Lorena Vejo Usle (Ισπανία) 0-2 (12-21, 12-21)