Εκτός συνέχειας Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Stefanos+Tsitsipas+2018+Australian+Open+Day+AI60aP-0boex

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Καναδό Denis Shapovalov με 6-1, 6-3, 7-6(5), ενώ η Τσέχα Katerina Siniakova επιβλήθηκε της Μαρίας Σάκκαρη με 6-2, 7-6(5), 6-4

O 19χρονος Έλληνας τενίστας έχασε το πρώτο σετ μέσα σε 26 λεπτά, ενώ βρέθηκε πίσω στα games με 5-0 με τον Shapovalov να κάνει δύο μαζεμένα break κρατώντας τα δικά του service games. Ο Καναδός και νούμερο 50 στον κόσμο έκλεισε το πρώτο σετ με 6-1 παίρνοντας προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς αφού έσωσε το break στο δικό του σερβίς, αμέσως μετά έφτασε σε break το οποίο έσβησε με τη σειρά του ο Καναδός (1-1). Ο Shapovalov ωστόσο, στη συνέχεια έσπασε δις το σερβίς του Τσιτσιπά κατακτώντας και το δεύτερο σετ (6-3) σε 38 λεπτά. Στο τρίτο σκέλος της αναμέτρησης έγινε πραγματική μάχη με τον νούμερο 82 στον κόσμο να προσπαθεί να κάνει μια μεγάλη ανατροπή καθώς βρέθηκε πίσω στα games με 3-0, όμως με το πρώτο του (και μοναδικό) break στο παιχνίδι κατάφερε να πάει το σετ στο tie-break.

Εκεί ο 19χρονος προηγήθηκε με 4-3, αμέσως μετά βρέθηκε πίσω με 5-4, ισοφάρισε σε 5-5, όμως ένα μίνι break του Shapovalov έδωσε την ευκαιρία στον Καναδό να επικρατήσει με 7-5 φτάνοντας στη νίκη, αλλά και σφραγίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο και νούμερο 15 του ταμπλό, Jo-Wilfried Tsonga, ο οποίος με τη σειρά του επικράτησε του προερχόμενου από τα προκριματικά Kevin King με 6-4, 6-4, 6-1.

Πρόωρος αποκλεισμός για Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν κατάφερε να κάνει ό,τι και πέρσι στη διοργάνωση (είχε φτάσει στον τρίτο γύρο), μένοντας εκτός από νωρίς μετά την ήττα από την Τσέχα Katerina Siniakova. Σ’ ένα παιχνίδι που είχε διάρκεια δύο ώρες και οκτώ λεπτά, η Σάκκαρη είχε δύο άσους, αλλά και οκτώ διπλά λάθη, ενώ είχε ποσοστό 39% στους κερδισμένους πόντους στο δεύτερο σερβίς.

Αν και η νούμερο 55 στον κόσμο ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση κάνοντας break στο τρίτο game του πρώτου σετ (2-1) στη συνέχεια η Siniakova πήρε πέντε συνεχόμενα games (τρία break) φτάνοντας στο 6-2 και στο 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη πήγε να κάνει ό,τι και η Siniakova στο πρώτο, καθώς έμεινε πίσω στα games με 3-0, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Η Ελληνίδα τενίστρια έφτασε κοντά στο 1-1, μετά το break που έκανε στο ένατο game (5-4), όμως η Τσέχα απάντησε με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας σε 5-5. Το σετ κρίθηκε στο tie break εκεί όπου η Σάκκαρη μετέτρεψε το 3-5, σε 7-5 κατακτώντας το σετ (1-1).

Η Σάκκαρη έφτασε κοντά στο break στο τρίτο σετ, το οποίο όμως έσβησε η Siniakova ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ό,τι δεν κατάφερε η Ελληνίδα παίκτρια το έκανε η Τσέχα, η οποία με break στο έβδομο game πέρασε μπροστά με 4-3 και κρατώντας το δικό της service game έφτασε στο 5-3. Από εκεί και πέρα οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους με την Siniakova να επικρατεί με 6-4 παίρνοντας το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο εκεί όπου την περιμένει η Ουκρανή και νούμερο τέσσερα του ταμπλό Elina Svitolina, που κέρδισε την προερχόμενη από τα προκριματικά Ivana Jorović (Σερβία) με 6-3, 6-2.

Νταρτς Paul Lim: “Μια απίστευτη νύχτα”

Νταρτς

O μεγάλος πρωταγωνιστής της πέμπτης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος τόνισε ότι το κοινό του Ally Pally έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τη νίκη του, ενώ υπογράμμισε ότι δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά βρήκε την αντοχή και το σθένος για να φτάσει στην πρόκριση

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού