Ο Roger Federer βαδίζει για τον έκτο τίτλο

Ο Ελβετός και κάτοχος του τίτλου χρειάστηκε μόλις μια ώρα και 40 λεπτά για να επικρατήσει του Σλοβένου, Aljaz Bedene, με 6-3, 6-4, 6-3 ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη διεκδίκηση του έκτου τίτλου του στη Μελβούρνη… Πέρασε ο Thiem, στον δεύτερο γύρο και ο Monfils τον οποίον περιμένει ο Novak Djokovic… Στην επόμενη φάση ο David Goffin

Με το γνωστό αρχοντικό του στιλ, ο Roger Federer ξεκίνησε με τον πιο ουσιαστικό τρόπο τη διεκδίκηση του έκτου τίτλου του στο αυστραλιανού όπεν επικρατώντας του Σλοβένου (βρετανικής καταγωγής) Aljaz Bedene με 6-3, 6-4, 6-3 μετά από 100 λεπτά αγώνα. Ο νούμερο δύο του κόσμου τελείωσε το παιχνίδι με 41 winners, παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό τένις ξεσηκώνοντας αρκετές φορές το κοινό του Rod Laver Arena.

Με τη νίκη αυτή ο 36χρονος έφτασε τις 88 στην 19η παρουσία του στη διοργάνωση ενώ μετράει και 13 ήττες. Ο Ελβετός σημείωσε από ένα break στα πρώτα δύο σετ, ολοκληρώνοντας την επικράτησή του με ακόμη δύο break στο τρίτο σετ. Επόμενος αντίπαλος για τον Federer, θα είναι ο Γερμανός Jan-Lennard Struff, ο οποίος με τη σειρά του ξεπέρασε το εμπόδιο του Κορεάτη, που συμμετέχει με wild card, Kwon Soon-woo, με 6-1, 6-2, 6-4 μέσα σε 77 λεπτά σημειώνοντας 45 winners και 19 άσους.

Monfils vs Djokovic

Ο Ισπανός και προερχόμενος από τα προκριματικά, Jaume Munar μπορεί να έχασε με 3-0 σετ από τον Gael Monfils, ωστόσο έβαλε πολύ δύσκολα στον Γάλλο και στα τρία σετ. Στο πρώτο αν και έκανε δύο break σε ισάριθμα service games του Monfils παίρνοντας προβάδισμα με 2-1, στη συνέχεια δέχθηκε ένα σερί 5-1 χάνοντας το σετ με 6-3.

Το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στο tie break, εκεί όπου Ισπανός προηγήθηκε με 3-1 και 4-3, αλλά και πάλι ένα μεγάλο σερί του Monfils του χάρισε τη νίκη με 7-5 και το προβάδισμα με 2-0 σετ. Ο Munar, που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν παραιτήθηκε, κατάφερε να προηγηθεί και στο τρίτο σετ με 3-1 και 4-2 έχοντας σπάσει μια φορά το σερβίς του Γάλλου. Για μία όμως ακόμη φορά ο Monfils μπόρεσε να βρει τις λύσεις και μ’ ένα επιμέρους σκορ 4-1 έκανε το 6-4 παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση εκεί όπου τον περιμένει ο Novak Djokovic σε μια μεγάλη αναμέτρηση, όπως όλες ανάμεσα στους δύο παίκτες.

Πέρασαν Goffin και Thiem

David Goffin και Dominic Thiem σφράγισαν τα εισιτήριά τους για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Βέλγος, αν και έχασε το πρώτο σετ στο tie break στη συνέχεια κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι επικρατώντας του Γερμανού Matthias Bachinger με 6-7(3), 6-3, 6-2, 6-4. Επόμενος αντίπαλος για τον νούμερο επτά του ταμπλό είναι ο Γάλλος Julien Benneteau, που κέρδισε τον Ιάπωνα Taro Daniel με 6-7(6), 7-6(0), 6-4, 6-1.

Στην δεύτερη φάση του πρώτου major της σεζόν θα βρεθεί και ο Αυστριακός Dominic Thiem, ο οποίος πέρασε από την αντίσταση του Αργεντινού Guido Pella με 6-4, 6-4, 6-4 και στον δεύτερο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Αμερικάνο προερχόμενο από τα προκριματικά Denis Kudla, με τον 25χρονο (γεννημένος στο Κίεβο) να επικρατεί του Steve Johnson με 6-7(5), 6-3, 7-6(3), 6-2.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”