Τίτλος και πρόκριση για Sock

2204765-45995610-2560-1440

Ο Αμερικανός Jack Sock πήρε την τελευταία θέση για το ATP Tour κερδίζοντας τον Σέρβο Filip Krajinovic με 5-7 6-4 6-1 στον τελικό του Paris Masters

Ο νούμερο 16 του ταμπλό, έγινε ο πρώτος Αμερικανός που κερδίζει τον τίτλο στο τουρνουά μετά τον Andre Agassi το 1999. Ο 25χρονος, ο οποίος άρχισε την εβδομάδα στην 24η θέση του Race to London, χρειαζόταν τον τίτλο για να πάρει την όγδοη και τελευταία προνομιούχο θέση από τον Ισπανό Pablo Carreno Busta. Αυτό έκανε με μία σταθερή εμφάνιση επικρατώντας του νούμερο 77 του κόσμου ο οποίος άρχισε το τουρνουά από τα προκριματικά.

Ο Sock κέρδισε τα πρώτα δύο service games χωρίς να χάσει πόντο αλλά τα προβλήματα ήρθαν στο έκτο game. Με σερβίς και βολέ έδωσε ένα break point αλλά το διπλό λάθος έδωσε στον Krajinovic το break και το προβάδισμα με 4-2. Ο Αμερικανός απάντησε άμεσα με break αλλά το forehand ήταν αυτό που έδωσε στον Σέρβο το set point και ο Sock έκανε νέο λάθος.

Ο Krajinovic ωστόσο έχασε την συγκέντρωσή του δίνοντας την ευκαιρία στον Sock να κάνει το break στις αρχές του δεύτερου σετ. Ο Σέρβος έμεινε πίσω με 4-1 και έκανε ένα break, με τον Sock να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ. Το momentum είχε αλλάξει και ο Sock, ο οποίος θα κλείσει τη χρονιά ως ο νούμερο ένα Αμερικανός για πρώτη φορά, έκανε δικό του το καθοριστικό σετ κι έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου του Masters.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις