“Μίλησε” ο Shore στην παράταση

Nick+Shore+Edmonton+Oilers+v+Los+Angeles+Kings+frEqtij6tsfx

Ο Nick Shore σκόραρε στην παράταση και ο Jonathan Quick έκανε 33 αποκρούσεις με τους Los Angeles Kings να νικούν με 4-3 τους Anaheim Ducks

Kings 4, Ducks 3

Το γκολ του Shore, που σημειώθηκε στα 3:51 της παράτασης ήταν το δεύτερό του στην σεζόν με τον ίδιο να νικά τον τερματοφύλακα Ryan Miller. Οι Los Angeles δεν δέχθηκαν τέρμα σε πέντε περιόδους με παίκτη λιγότερο και πέτυχαν ένα γκολ στο power-play. Οι Kings είχαν επίσης και δύο γκολ που ακυρώθηκαν στην τρίτη περίοδο. Brown και Anze Kopitar είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ για τους νικητές. Για τους Anaheim ο Rickard Rakell είχε επίσης ένα γκολ και μία ασίστ.

Predators 3, Blue Jackets 1

Ο Calle Jarnkrok πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στην τρίτη περίοδο και οι Nashville επέκτειναν το νικηφόρο σερί τους στα τρία ματς με την επικράτηση απέναντι στους Columbus. Το δεύτερο γκολ στην σεζόν του Jarnkrok σημειώθηκε στα 5:35 πριν τη λήξη όταν πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Miikka Salomaki και έστειλε το puck στην εστία του τερματοφύλακα των Blue Jackets, Joonas Korpisalo. Ο Matt Irwin πέτυχε το πρώτο γκολ των Predators στην πρώτη περίοδο και ο Viktor Arvidsson σκόραρε σε κενή εστία με 15.1 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Salomaki είχε δύο ασίστ για τους Nashville. Ο Pierre-Luc Dubois πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στα 4:37 της τρίτης περιόδου για τους Blue Jackets.

Penguins 3, Coyotes 1

Evgeni Malkin και Phil Kessel είχαν από ένα γκολ και δύο ασίστ στη νίκη των Pittsburgh επί των Arizona. Ο Justin Schultz σκόραρε επίσης για τους Penguins, οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα καθώς είχαν προηγηθεί με 2-0 στα πρώτα 3,5 λεπτά. Ο Tobias Rieder σκόραρε για τους Coyotes, ο οποίος για πρώτη φορά στην σεζόν έχει τρία ματς στην σειρά με τουλάχιστον έναν πόντο. Ο τερματοφύλακας των Pittsburgh, ο Matt Murray, σταμάτησε 24 σουτ. Ο Antti Raanta είχε 34 αποκρούσεις για τους Coyotes.

Blues 3, Devils 1

Vladimir Tarasenko και Brayden Schenn είχαν από ένα γκολ και δύο ασίστ, ο Jaden Schwartz πέτυχε το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στις αρχές της τρίτης περιόδου και ο Jake Allen είχε 21 επεμβάσεις στη νίκη των St. Louis επί των New Jersey για όγδοη διαδοχική φορά. Ο Allen, που νικήθηκε μόνο από τον Blake Coleman στην πρώτη περίοδο, είναι αήττητος στα έξι ματς καριέρας που έπαιξε βασικός απέναντι στους Devils, δεχόμενος συνολικά επτά τέρματα. Οι πρωτοπόροι της δυτικής περιφέρειας, οι Blues, κέρδισαν για έκτη φορά στα τελευταία επτά ματς που έχουν δώσει. Οι Devils είναι χωρίς νίκη στα τελευταία τρία, με δύο ήττες στην κανονική διάρκεια και ενδιάμεσα μία ήττα στο shootout.

Hurricanes 3, Panthers 1

Ο Derek Ryan έδωσε το προβάδισμα στην Τρίτη περίοδο με τους Carolina να βάζουν τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών νικώντας τους Florida. Ο Brock McGinn σκόραρε επίσης για τους Hurricanes, οι οποίοι κέρδισαν μόλις για δεύτερη φορά σε έξι εντός έδρας ματς (2-2-2). Ο Justin Williams βρήκε στόχο σε κενή εστία και ο Roland McKeown έδωσε δύο ασίστ σημειώνοντας τους πρώτους του πόντους στο NHL. Ο Vincent Trocheck έφτασε τα επτά γκολ με τους Panthers, οι οποίοι είναι χωρίς νίκη για πέντε διαδοχικά παιχνίδια (0-3-2).

Sabres 3, Capitals 1

Ο Benoit Pouliot σκόραρε στα 3:22 της τρίτης περιόδου και έδωσε προβάδισμα στους Buffalo επί των Washington. Ο Evander Kane είχε δύο γκολ για τους Sabres, οι οποίοι έχουν χάσει τα τρία από τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους. Ο Robin Lehner είχε 24 επεμβάσεις. Ο Alex Ovechkin σκόραρε για τους Capitals, που είδαν να παίρνει τέλος το σερί των τριών νικών τους.

Canadiens 3, Golden Knights 2

Brendan Gallagher, Jordie Benn και Max Pacioretty σκόραραν στη νίκη των Montreal επί των Vegas. Ο Charlie Lindgren είχε 29 επεμβάσεις βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-0-0 σε πέντε εμφανίσεις ως βασικός για τους Montreal, οι οποίοι έφτασαν τις τρεις σερί νίκες. Ο Maxime Lagace σταμάτησε 25 σουτ για τους Golden Knights σε μία αναμέτρηση των πρωτοεμφανιζόμενων τερματοφυλάκων.

Oilers 2, Islanders 1 (OT)

Ο Connor McDavid βρήκε στόχο στο 38ο δευτερόλεπτο της παράτασης στη νίκη των Edmonton επί των New York. Ο Leon Draisaitl, που είχε την ασίστ στο γκολ του McDavid, σκόραρε στη δεύτερη περίοδο για τους Oilers και ο τερματοφύλακας Cam Talbot είχε 36 επεμβάσεις. Ο Jordan Eberle σκόραρε στη δεύτερη περίοδο για τους Islanders. Ο Thomas Greiss κατέγραψε 23 αποκρούσεις.

Canucks 5, Flames 3

Bo Horvat και Henrik Sedin σκόραραν με διαφορά 38 δευτερολέπτων στην τρίτη περίοδο οδηγώντας τους Vancouver στη νίκη επί των Calgary. Sam Gagner, Thomas Vanek και Derek Dorsett ήταν οι άλλοι σκόρερ των Canucks. Dougie Hamilton, Johnny Gaudreau και Micheal Ferland απάντησαν για τους Flames.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις