Νίκη με ανατροπή για τους Rangers

Mika+Zibanejad+Ottawa+Senators+v+New+York+vlPGGPIe4V4x

O Mika Zibanejad είχε ένα γκολ και δύο ασίστ στην τρίτη περίοδο με τους New York Rangers που βρίσκονταν πίσω με δύο τέρματα στα τελευταία 20 λεπτά να επικρατούν των Vegas Golden Knights με 6-4 σε μία βαριά ατμόσφαιρα με τα όσα συνέβησαν στη Νέα Υόρκη

Rangers 6, Golden Knights 4

Η τρομοκρατική επίθεση στο Μανχάταν νωρίς το απόγευμα, σε μία περιοχή που μένουν πολλοί παίκτες των Rangers με τις οικογένειές τους, επισκίασε το ματς στο Madison Square Garden. Ο David Perron σκόραρε με penalty shot δίνοντας στους Knights προβάδισμα με 4-2 πριν την τελευταία περίοδο αν και οι Vegas έπαιζαν με τον τέταρτο τερματοφύλακά τους. Ο Chris Kreider σκόραρε στα 5:31 της τρίτης περιόδου και ο Pavel Buchnevich ισοφάρισε στα 9:26. Ο Zibanejad αργότερα έκανε το σουτ που παρά την προσπάθεια του Maxime Lagace, ο οποίος είχε 32 αποκρούσεις στο πρώτο του ματς ως βασικός στο NHL, το puck κατέληξε στην εστία δίνοντας στους Rangers προβάδισμα με 5-4 στα 14:11.

Jets 2, Wild 1

Ο Kyle Connor σκόραρε νωρίς και ο Connor Hellebuyck είχε 28 επεμβάσεις στη νίκη των Winnipeg επί των Minnesota. Ο Nikolaj Ehlers σκόραρε προς το τέλος με τους Jets να νικούν τους Minnesota για δεύτερη φορά μέσα στον Οκτώβριο. Οι Winnipeg μετρούν πέντε σερί ματς χωρίς ήττα στην κανονική διάρκεια (3-0-2). Οι Wild είδαν 17 αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα Alex Stalock και το δεύτερο γκολ καριέρας από τον Luke Kunin ωστόσο πήρε τέλος το σερί των δύο νικών τους.

Red Wings 5, Coyotes 3

Ο Dylan Larkin είχε ένα γκολ και μία ασίστ ενώ ο Anthony Mantha έφτασε τα πέντε τέρματα στη νίκη των Detroit επί των Arizona. Οι Red Wings κέρδισαν για δεύτερο ματς στην σειρά ενώ οι Coyotes, που έχουν μόλις μία νίκη, έχασαν την ευκαιρία να κερδίσουν δεύτερο σερί ματς. Ο τερματοφύλακας των Arizona, Scott Wedgewood, έκανε 35 αποκρούσεις.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις