Πρώτη εκτός έδρας νίκη για Rangers

J+T+Miller+New+York+Rangers+v+Florida+Panthers+TH-6qQTJ_Wbx

O J.T. Miller σημείωσε το νικητήριο γκολ στα 1:19 της παράτασης με τους New York Rangers να παίρνουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στη σεζόν με 2-1 επί των Tampa Bay Lightning

Rangers 2, Lightning 1 (OT)

Ο Miller νίκησε τον τερματοφύλακα Andrei Vasilevskiy, ο οποίος είχε 33 αποκρούσεις. Ο Miller πέτυχε το τρίτο του γκολ στην σεζόν. Οι New York είχαν ρεκόρ 0-3-0 εκτός έδρας αυτή την σεζόν ενώ οι Lightning έπεσαν στο 6-1-1 εντός έδρας.

Capitals 4, Islanders 3

Ο Lars Eller είχε δύο γκολ, περιλαμβανομένου του νικητήριου στα 3:21 πριν το τέλος ενώ έδωσε και μία ασίστ στη νίκη των Washington επί των New York. Λίγα λεπτά μετά την στιγμή που οι Washington βγήκαν αλώβητοι απέναντι στους New York στο power-play, ο Eller πήρε την πάσα από τον Tom Wilson και κινήθηκε στα αριστερά κάνοντας του σουτ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ απέναντι στον τερματοφύλακα των Islanders, Jaroslav Halak. Οι Islanders ήταν πίσω στο σκορ με 3-2 μετά από δύο περιόδους, αλλά ο Anders Lee ισοφάρισε στα 7:00 όταν σκόραρε για δεύτερη φορά απέναντι στον Braden Holtby έχοντας και μία ασίστ.

Flyers 2, Blues 0

Ο Michal Neuvirth σταμάτησε 33 σουτ κρατώντας απαραβίαστη την εστία του στη νίκη των Philadelphia επί των St Louis. Η ήττα, η οποία έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων νικών για τους Blues, ήταν η πρώτη στην έδρα τους σε έξι ματς αυτή την σεζόν και η πρώτη τους στην κανονική διάρκεια στα τελευταία οκτώ παιχνίδια τους. Ο Neuvirth άρχισε δυνατά απέναντι στους Blues που είχαν 10 σουτ έναντι ενός των Flyers στα πρώτα 10 λεπτά του ματς και κράτησε το μηδέν στην εστία του για 11ο παιχνίδι καριέρας. Ο Brandon Manning άνοιξε το σκορ στην αρχή της δεύτερης περιόδου και ο Claude Giroux σκόραρε σε κενή εστία με έξι δευτερόλεπτα να απομένουν.

Blue Jackets 7, Panthers 3

Josh Anderson και Oliver Bjorkstrand σκόραραν από δύο φορές οδηγώντας τους Columbus στη νίκη επί των Florida. Ο Anderson έχει πέντε γκολ αυτή την σεζόν και ο Bjorkstrand ακολουθεί με τέσσερα. Οι Jackets είχαν επίσης ένα γκολ και δύο ασίστ από τον Boone Jenner. Οι Panthers έχασαν για τρίτο σερί ματς παρά το γκολ και τις δύο ασίστ από τον Vincent Trocheck.

Bruins 2, Golden Knights 1

Ο Sean Kuraly πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην κανονική σεζόν στα μισά της τρίτης περιόδου και ο Tuukka Rask σταμάτησε 28 σουτ βοηθώντας τους Boston να φτάσουν στη νίκη επί των Vegas. Η ήττα ήταν η τρίτη διαδοχική για τη νεοσύστατη ομάδα, η οποία βρίσκεται στο 1-1-0 με τους Bruins. Ο Kuraly, παίζοντας για 19ο ματς στην κανονική σεζόν νίκησε τον Maxime Lagace στα 9:53 της τρίτης περιόδου πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ.

Senators 3, Red Wings 1

Οι Ottawa φάνηκαν πιο σταθεροί αμυντικά στη νίκη επί των Detroit στο Canadian Tire Centre. Mark Stone, Alex Burrows και Nate Thompson ήταν οι σκόρερ των Senators, που προέρχονταν από την ήττα με 8-3 από τους Montreal Canadiens. Ο Anthony Mantha σκόραρε για τους Detroit.

Jets 5, Stars 2

Το χατ-τρικ του Mark Scheifele έκανε τη διαφορά στη νίκη των Winnipeg επί των Dallas. Ο Scheifele σκόραρε στο power-play στην πρώτη περίοδο και πρόσθεσε δύο τέρματα στην τρίτη. Ο Patrik Laine και ο Tyler Myers βρήκαν επίσης στόχο για τους Winnipeg. Alexander Radulov και Mattias Janmark οι σκόρερ των Dallas.

Wild 6, Canadiens 3

Ο Matt Cullen είχε ένα γκολ και μία ασίστ στα 41α γενέθλιά του με τους Minnesota να παίρνουν τη νίκη σε βάρος των Montreal. Ο Devan Dubnyk είχε 28 επεμβάσεις για τους Minnesota. Nino Niederreiter, Tyler Ennis, Ryan Suter, Jared Spurgeon και Marcus Foligno σκόραραν επίσης για τους Wild, οι οποίοι ξεπέρασαν την εντός έδρας ήττα από τους Winnipeg Jets την Τρίτη. Ο Brendan Gallagher πέτυχε δύο γκολ για τους Montreal.

Avalanche 5, Hurricanes 3

Ο Semyon Varlamov πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 57 αποκρούσεις, Carl Soderberg και Patrik Nemeth είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ και οι Colorado νίκησαν τους Carolina. Mikko Rantanen, Gabriel Landeskog και Blake Comeau βρήκαν επίσης στόχο ενώ ο Nathan MacKinnon είχε δύο ασίστ για τους Colorado, οι οποίοι άντεξαν στην ισχυρή πίεση των Carolina στην τρίτη περίοδο. Οι Hurricanes είχαν 22 σουτ έναντι επτά των Avalanche στην τελευταία περίοδο αλλά ο Varlamov τα εξουδετέρωσε όλα ξεπερνώντας το ρεκόρ του με 54 αποκρούσεις απέναντι στους Chicago στις 6 Ιανουαρίου 2015.

Flames 2, Penguins 1 (OT)

Ο Mark Giordano σκόραρε στα 2:19 της παράτασης και οδήγησε τους Calgary στη νίκη επί των Pittsburgh. Ο Giordano πήρε την πάσα από τον Matthew Tkachuk και έκανε το σουτ νικώντας τον τερματοφύλακα των Pittsburgh, Tristan Jarry, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις για δεύτερη φορά βασικός στην καριέρα του. Ο Sean Monahan σκόραρε επίσης για τους Flames, ενώ ο τερματοφύλακας Mike Smith ολοκλήρωσε με 43 επεμβάσεις.

Sabres 5, Coyotes 4

Ο Kyle Okposo σκόραρε με ένα δευτερόλεπτο να απομένει στην πρώτη περίοδο δίνοντας την ώθηση στους Buffalo να κάνουν ένα σερί πέντε τερμάτων με τους Sabres να κρατούν τους Arizona χωρίς νίκη στην έδρα τους. Ο Benoit Pouliot είχε δύο γκολ και μία ασίστ και ο Ryan O’Reilly πρόσθεσε δύο ασίστ στηρίζοντας τον Robin Lehner, ο οποίος σταμάτησε 25 σουτ αν και δέχθηκε τρία γκολ από τους Arizona στα τελευταία οκτώ λεπτά. Ο Antti Raanta δεν είχε την επιστροφή που θα επιθυμούσε στην εστία των Coyotes, οι οποίοι είναι στο 0-5-1 εντός έδρας και έχουν τη χειρότερη συνολική επίδοση στο NHL με 1-12-1.

Kings 5, Maple Leafs 3

Ο Tyler Toffoli πέτυχε δύο γκολ και βοήθησε τους Los Angeles να νικήσουν τους Toronto. Ο Toffoli βρήκε στόχο δύο φορές προς το τέλος της δεύτερης περιόδου δίνοντας στους Kings προβάδισμα με 5-0. Michael Cammalleri, Michael Amadio και Trevor Lewis σκόραραν επίσης για τους Los Angeles (10-2-1). Ο Auston Matthews σκόραρε με penalty shot για τους Toronto αλλά έχασε άλλο ένα στα 1:20 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Connor Brown και Morgan Rielly σκόραραν επίσης για τους Maple Leafs.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις