Ανώτεροι οι Predators

Ryan+Johansen+St+Louis+Blues+v+Nashville+Predators+-OWzEw20MtKx

Οι Nashville κέρδισαν για έβδομη φορά σε οκτώ ματς, με τρία γκολ στη δεύτερη περίοδο ενώ για τους Winnipeg ήταν μόλις η τρίτη ήττα σε κανονική διάρκεια σε 18 ματς

Predators 5, Jets 3

Ryan Johansen και Kyle Turris είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ με τους Nashville Predators να νικούν τους Winnipeg Jets με 5-3. Ο Johansen έδωσε το προβάδισμα στα 26 δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου, αξιοποιώντας την πάσα του Filip Forsberg για να νικήσει τον Connor Hellebuyck. Ο Turris έκανε το 3-1 στα 11:32 από την πάσα του Roman Josi στο power play. Το αποτέλεσμα έβαλε τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών των Jets.

Ducks 3, Sharks 2 (SO)

O Antoine Vermette σκόραρε στον ένατο γύρο ενός μαραθώνιου shootout με τους Anaheim να επικρατούν των San Jose στο SAP Center. Ο Joonas Donskoi έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας για τους Sharks, το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι και το έβδομο στην σεζόν, στο power play στα 8:19 της τρίτης περιόδου.

Blue Jackets 3, Sabres 2

Ο Artemi Panarin σκόραρε για δεύτερο παιχνίδι στην σειρά και οδήγησε τους Columbus στη νίκη επί των Buffalo. Pierre-Luc Dubois και Boone Jenner βρήκαν επίσης στόχο για τους Blue Jackets, οι οποίοι έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες. Sam Reinhart και Evander Kane σημείωσαν τα γκολ των Sabres.

Coyotes 4, Maple Leafs 1

Ο Oliver Ekman-Larsson έδωσε προβάδισμα στο power play στα τέλη της δεύτερης περιόδου με τους Arizona να επικρατούν των Toronto. Οι Coyotes έβαλαν τέλος στο σερί των έξι νικών των Maple Leafs και πέτυχαν την τρίτη διαδοχική τους νίκη. Οι Arizona μετρούν πλέον 7-0-1 στα τελευταία τους οτώ ματς στο Air Canada Centre.

Devils 4, Wild 3 (ΟΤ)

Δύο τυχερές απανηδήσεις και το γκολ του John Moore στο πρώτο λεπτό της παράτασης βοήθησαν τους New Jersey να βάλουν τέλος στο σερί των δύο ηττών. Ο Moore πέτυχε το τρίτο του τέρμα στην σεζόν στα 52 δευτερόλεπτα της παράτασης μετά από πάσα του Adam Henrique. Ο τελευταίος μαζί με τον Steven Santini πέτυχαν τα γκολ αφού πρώτα το puck βρήκε σε παίκτη των Minnesota και ο Cory Schneider είχε 33 επεμβάσεις για τους Devils. Ο Will Butcher πρόσθεσε ένα τέρμα για τους New Jersey.

Flames 4, Capitals 1

Ο Johnny Gaudreau επέκτεινε το ρεκόρ καριέρας του στους πόντους στα 10 ματς με ένα γκολ και μία ασίστ ενώ ο Mike Smith είχε 29 επεμβάσεις και οι Calgary νίκησαν τους Washington. Sean Monahan και Mikael Backlund πρόσθεσαν από ένα γκολ και μία ασίστ και ο Mark Giordano βρήκε στόχο για τους Calgary. Dougie Hamilton και Matthew Tkachuk είχαν από δύο ασίστ. Ο Gaudreau έχει οκτώ γκολ και 11 ασίστ στα τελευταία 10 ματς.