Ο νόμος του… Κάλγκαρι

873819882_slide

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις

Ωστόσο, η μεγάλη νίκη για τους παίκτες του Glen Gulutzan, που σημείωσαν πέντε γκολ στην τρίτη περίοδο, είχε κόστος καθώς ο βασικός τερματοφύλακας Mike Smith αναγκάστηκε να αποχωρήσει μετά το τέλος της πρώτης περιόδου λόγω τραυματισμού στον ώμο. Οι φιλοξενούμενοι και πρωτοπόροι στην Central Division, κατάφεραν να προηγηθούν, με τον Jankowski όμως να βάζει μπροστά την ομάδα του με δύο τέρματα (2-1). Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με τους Blues να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Schwartz.

Στο δεύτερο σκέλος του αγώνα είχαμε ηρεμία πριν από την… καταιγίδα, καθώς στην τρίτη περίοδο οι Flames σημείωσαν πέντε τέρματα την ίδια ώρα που οι Blues προσπαθούσαν να κρατηθούν μέσα στο παιχνίδι έχοντας ισοφαρίσει σε 4-4 οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε.

Από εκεί και πέρα όμως και μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, ακολούθησαν ακόμη τρία τέρματα για τους γηπεδούχους με τους Versteeg, Gaudreau και Frolik να διαμορφώνουν το τελικό 7-4 χαρίζοντας στην ομάδα του ακόμη μία νίκη εντός έδρας.

Οι Flames πλησιάσαν στην τρίτη θέση της Pacific Division έχοντας τους ίδιους βαθμούς με τους Sharks, ενώ αντίθετα οι Blues οι οποίοι γνώρισαν την δεύτερη διαδοχική ήττα, παραμένουν στην κορυφή της Central Division διατηρώντας τη μεγάλη διαφορά από τους δεύτερους Jets.

Κατέρρευσαν στο τέλος οι Stars

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς οι Hurricanes ήταν πραγματικοί “τυφώνες” απέναντι στους Stars, καθώς με τέσσερα τέρματα στην τρίτη περίοδο έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 5-1. Οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά άντεξαν μέχρι την δεύτερη περίοδο το τέλος της οποίας τους βρήκε στο 1-1 με τους Hurricanes.

Για την ομάδα της Καρολίνα αυτή ήταν η τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες, παραμένοντας ωστόσο στα χαμηλά της Metropolitan Division έχοντας ίδιους βαθμούς με τους Flyers (18). Από την άλλη οι Stars έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τους Predators στην τρίτη θέση της Central χάνοντας για τρίτη φορά στα τελευταία πέντε ματς.