“Στάση” Murray

Matt+Murray+Pittsburgh+Penguins+v+Washington+eo6xGm9cTqIx

O Matt Murray είχε 35 επεμβάσεις σταματώντας και τον Ryan Nugent-Hopkins στον αιφνιδιασμό με λιγότερα από 20 δευτερόλεπτα να απομένουν στη νίκη των Pittsburgh Penguins επί των Edmonton Oilers με 3-2

Penguins 3, Oilers 2

Για τους Pittsburgh ο Evgeni Malkin ήταν αυτός που ισοφάρισε στο power-στην τρίτη περίοδο. Ο Patric Hornqvist σκόραρε επίσης στο power play και ο Conor Sheary σημείωσε το άλλο γκολ για τους δύο φορές κατόχους του Stanley Cup. Phil Kessel και Kris Letang είχαν από δύο ασίστ για τους Penguins. Ο Nugent-Hopkins σκόραρε στο power play και ο Leon Draisaitl σημείωσε το άλλο τέρμα των Edmonton. Ο Connor McDavid έδωσε και τις δύο ασίστ.

Devils 2, Canucks 0

Ο Cory Schneider σταμάτησε 37 σουτ κρατώντας για πρώτη φορά στην σεζόν απαραβίαστη την εστία του και οι New Jersey νίκησαν τους Vancouver. Jimmy Hayes και Drew Stafford σκόραραν για τους New Jersey οι οποίοι παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα εκτός έδρας στο NHL (5-0-0). Ο Jacob Markstrom σταμάτησε 24 σουτ για τους Canucks.

Maple Leafs 3, Ducks 1

Ο Patrick Marleau έφτασε τα 100 νικητήρια γκολ στην καριέρα του βρίσκοντας στόχο στα 1:09 της τρίτης περιόδου με τους Toronto να επικρατούν των Anaheim. Ο Marleau πέτυχε το πέμπτο του γκολ με τους Maple Leafs και το 513ο της καριέρας του. Ο Frederik Andersen είχε 28 επεμβάσεις απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ο Ondrej Kase σκόραρε για τους Anaheim ενώ ο John Gibson είχε 26 αποκρούσεις.

Blackhawks 3, Flyers 0

Ο Corey Crawford σταμάτησε 35 σουτ στη νίκη των Chicago επί των Philadelphia. Ο Artem Anisimo και ο Jonathan Toews σκόραραν με διαφορά 29 δευτερολέπτων στη δεύτερη περίοδο και ο Alex DeBrincat ακολούθησε με γκολ στην κενή εστία. Για τους Philadelphia ο Brian Elliott είχε 32 αποκρούσεις.

Sharks 4, Predators 1

Ο Martin Jones έκανε 19 επεμβάσεις με τέσσερις παίκτες των Sharks να σκοράρουν στη νίκη των San Jose επί των Nashville. Marc Edouard-Vlasic και Joe Pavelski βρήκαν στόχο στη δεύτερη περίοδο για τους Sharks. Ο Joe Thornton έφτασε τους 1.400 πόντους καριέρας και είναι 20ος στη σχετική λίστα όλων των εποχών του NHL. Joonas Donskoi και Mikkel Boedker πρόσθεσαν τα άλλα γκολ των San Jose. Ο Roman Josi σκόραρε για τους Nashville.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις