Οι Lightning κέρδισαν τη μάχη του power-play

Steven+Stamkos+Tampa+Bay+Lightning+v+Pittsburgh+1UvrFTH1Q54x

Στην αναμέτρηση των δύο κορυφαίων ομάδων του NHL στο power-play, οι Tampa Bay Lightning κατάφεραν να σκοράρουν και στις δύο περιπτώσεις και να συντρίψουν με 6-1 τους Dallas Stars στην Amalie Arena

Lightning 6, Stars 1

Ο Steven Stamkos σκόραρε δύο φορές και ο τερματοφύλακας Andrei Vasilevskiy (27 επεμβάσεις) αποδείχθηκε πολύ ανώτερος του πρώην συμπαίκτη του Ben Bishop, ο οποίος δέχθηκε έξι τέρματα στην επιστροφή του στην Tampa, τα περισσότερα που έχει δεχθεί από τότε που έφυγε την περασμένη άνοιξη. Οι Tampa Bay (15-2-2) συνεχίζουν να κυριαρχούν και μετρούν 6-0-1 στα τελευταία τους επτά ματς, αρχίζοντας με το γκολ του Stamkos στο power-play στα 47 δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Ο ίδιος πέτυχε ακόμη ένα στην τρίτη περίοδο φτάνοντας τα 10 στην σεζόν. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Nikita Kucherov, ο οποίος παραμένει πρώτος σκόρερ στο NHL με 17 τέρματα καθώς βρήκε στόχο στα 6:08 πριν τη λήξη. Ο Stamkos πρόσθεσε δύο ασίστ και είναι πρώτος στο πρωτάθλημα με 35 πόντους.

Wild 6, Predators 4

Το σουτ του Jason Zucker στα 2:55 πριν τη λήξη ολοκλήρωσε μία μεγάλη ανατροπή καθώς οι Minnesota πήραν την τέταρτη νίκη τους στην σειρά και έβαλαν τέλος στο σερί των πέντε νικών των Nashville. Οι Wild ήταν πίσω με 4-2 με επτά λεπτά να απομένουν προτού ο Jared Spurgeon και ο Eric Staal ισοφαρίσουν και ο Zucker σφραγίσει τη νίκη φτάνοντας τα οκτώ γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Ο Spurgeon πρόσθεσε ένα γκολ σε κενή εστία με 67 δευτερόλεπτα να απομένουν. Matt Dumba και Nino Niederreiter βρήκαν επίσης στόχο για τους Minnesota. Ο Devin Dubnyk, που είχε κρατήσει το μηδέν στην εστία του στα τρία προηγούμενα ματς, είχε 26 επεμβάσεις για τους Wild.

Penguins 3, Senators 1

Οι Pittsburgh σκόραραν δύο φορές στη δεύτερη περίοδο και άντεξαν στην πίεση νικώντας τους Ottawa σε μία επανάληψη του τελικού της ανατολικής περιφέρειας την περασμένη άνοιξη. Patric Hornqvist, Jake Guentzel και Riley Sheehan οι σκόρερ με τον Matt Murray να έχει 21 επεμβάσεις για τους Penguins. Ο Jean-Gabriel Pageau ήταν ο σκόρερ και ο Craig Anderson σταμάτησε 26 σουτ για τους Senators. Ο Pageau σταμάτησε την προσπάθεια του Murray να πετύχει το shutout με 9:31 να απομένουν στην τρίτη περίοδο. Ο Sheehan έβαλε τέλος σε κάθε πιθανότητα ανατροπής όταν πήρε την πάσα από τον Sidney Crosby και σκόραρε στην κενή εστία με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Golden Knights 5, Canucks 2

Ο Erik Haula πέτυχε γκολ στις αρχές της τρίτης περιόδου δίνοντας προβάδισμα τους Vegas οι οποίοι έφτασαν στη νίκη επί των Vancouver.

David Perron, William Karlsson, Jonathan Marchessault και Reilly Smith (σε κενή εστία) σκόραραν επίσης για τους Golden Knights, οι οποίοι νίκησαν μόλις για τρίτη φορά στα τελευταία εννέα παιχνίδια τους (3-5-1). Ο Maxime Lagace σταμάτησε 19 σουτ για τους Vegas. Bo Horvat και Brock Boeser σκόραραν για τους Canucks. Ο Jacob Markstrom είχε 25 επεμβάσεις για τους Vancouver.

Maple Leafs 1, Devils 0 (OT)

Ο William Nylander βρήκε στόχο με 2,2 δευτερόλεπτα να απομένουν στην παράταση στη νίκη των Toronto επί των New Jersey που ήταν και η πέμπτη διαδοχική. Με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν μετά από τρεις περιόδους, οι Devils είχαν το power play όταν ο Jake Gardiner των Maple Leafs τιμωρήθηκε για παρεμβολή στα 42 δευτερόλεπτα της παράτασης. Οι Toronto κράτησαν ανέπαφη την εστία τους αλλά οι New Jersey συνέχισαν να κυριαρχούν μέχρι που ο Nylander έκανε το σουτ που έκρινε το ματς και έφτασε τα τέσσερα γκολ στην σεζόν. Ο Frederik Andresen των Maple Leafs σταμάτησε 42 σουτ ενώ ο Cory Schneider είχε 24 επεμβάσεις για τους Devils.

Coyotes 5, Canadiens 4

Ο Christian Fischer πέτυχε το νικητήριο τέρμα με 9:50 να απομένουν και οι Arizona επικράτησαν των Montreal φτάνοντας στην πρώτη τους νίκη στην σεζόν στην κανονική διάρκεια ενός ματς. Christian Dvorak, Brad Richardson, Tobias Rieder και Derek Stepan σκόραραν επίσης για τους Coyotes (3-15-3). Ο Antti Raanta σταμάτησε 33 σουτ για τους Arizona. Brendan Gallagher, Paul Byron, Joe Morrow και Shea Weber οι σκόρερ των Canadiens. Ο Charlie Lindgren είχε 27 αποκρούσεις για τους Montreal.

Avalanche 6, Capitals 2

Ο Gabriel Landeskog πέτυχε τρία γκολ, το ένα με penalty shot και σημείωσε το πρώτο χατ-τρικ καριέρας στη νίκη των Colorado επί των Washington. Ο

Nathan MacKinnon είχε ένα γκολ και τέσσερις ασίστ, ο Mikko Rantanen πέτυχε ένα τέρμα και έδωσε τρεις ασίστ και ο Semyon Varlamov σταμάτησε 28 σουτ για τους Avalanche. Ο Colin Wilson πέτυχε το πρώτο του γκολ για τους Colorado. Ο Sam Girard, ο 19χρονος αμυντικός που αποκτήθηκε από τους Nashville στο πλαίσιο μίας τριπλής ανταλλαγής για τον Matt Duchene, είχε μία ασίστ. Ο center Vladislav Kamenev, επίσης από το Nashville, έκανε ντεμπούτο με τους Avalanche προτού αποχωρήσει με σπασμένο χέρι στη δεύτερη περίοδο.

Panthers 2, Sharks 0

Οι Florida με τον Roberto Luongo να κάνει 35 επεμβάσεις και με δύο γκολ να ακυρώνονται μετά τη χρήση του βίντεο πήραν τη νίκη επί των San Jose. Ο

Luongo κράτησε απαραβίαστη την εστία του για 74ο παιχνίδι καριέρας και πρώτο στην σεζόν με τους Panthers να κερδίζουν για τρίτη φορά σε τέσσερα ματς. Οι Sharks έχασαν μόλις για δεύτερη φορά σε οκτώ εμφανίσεις. Ο

Nick Bjugstad έφτασε τα τέσσερα γκολ στην σεζόν στα 12:23 της τρίτης περιόδου δίνοντας στους Panthers προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Colton Sceviour σκόραρε στην πρώτη περίοδο για τους Florida.

Blues 4, Oilers 1

Ο Brayden Schenn βρήκε στόχο δύο φορές με τους St. Louis να επιστρέφουν στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες για πρώτη φορά στην σεζόν επικρατώντας των Edmonton. Ο Vladimir Sobotka και ο Alex Steen σκόραραν επίσης για τους Blues. Ο Jake Allen σταμάτησε 29 σουτ για τους St. Louis. Ο Ryan Strome σκόραρε για τους Oilers ενώ ο Cam Talbot είχε 35 επεμβάσεις για τους Oilers. Ο Ryan Nugent-Hopkins είχε μία ασίστ και έφτασε τους 12 πόντους στα τελευταία 11 ματς.

Bruins 2, Kings 1

Charlie McAvoy και Zdeno Chara σκόραραν με τους Boston να βάζουν τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών. Ο Tuukka Rask έπαιξε βασικός για δεύτερη διαδοχική βραδιά και είχε 27 επεμβάσεις για τους Bruins. Ο Drew Doughty σκόραρε στο power-play και ο Jonathan Quick είχε 28 αποκρούσεις για τους Kings, οι οποίοι έχασαν τέταρτο σερί ματς και πέμπτο εντός έδρας για πρώτη φορά από τον εναρκτήριο μήνα της σεζόν 2008-09.

Jets 3, Flyers 2 (SO)

Mark Scheifele, Patrik Laine και Bryan Little ήταν οι σκόρερ στο shootout στη νίκη των Winnipeg επί των Philadelphia. Ο Scheifele ισοφάρισε για τους Jets με 49 δευτερόλεπτα να απομένουν στην κανονική διάρκεια αξιοποιώντας την πάσα του αρχηγού Blake Wheeler. Οι Flyers πέτυχαν δύο γρήγορα τέρματα στην πρώτη περίοδο με τους Jakub Voracek και Sean Couturier και για τις επόμενες δυόμιση περιόδους φαινόταν ότι η δουλειά του τερματοφύλακά τους, Brian Elliot, θα ήταν αρκετή για να βάλει τέλος σε ένα σερί δύο ηττών.

Islanders 6, Hurricanes 4

Ο Johnny Boychuk πέτυχε το γκολ που έδωσε προβάδισμα με 4:25 να απομένουν στη νίκη των New York επί των Carolina. Ο Jordan Eberle των Islanders σκόραρε σε κενή εστία με 1:18 να απομένουν. Mathew Barzal, Cal Clutterbuck, Nick Leddy και Josh Bailey βρήκαν επίσης στόχο για τους New York ενώ ο Thomas Greiss κατέγραψε 28 επεμβάσεις. Elias Lindholm, Noah Hanifin και Sebastian Aho σκόραραν επίσης για τους Hurricanes. Ο Scott Darling είχε 30 αποκρούσεις.