Ασταμάτητοι οι Islanders

Anders+Lee+Ottawa+Senators+v+New+York+Islanders+qdptc0eHyVWx

O Anders Lee πέτυχε δύο γκολ και ο John Tavares έδωσε ισάριθμες ασίστ και βρήκε στόχο στην κενή εστία με τους New York Islanders να νικούν με 5-3 τους Tampa Bay Lightning

Islanders 5, Lightning 3

Ο Josh Bailey είχε τρεις ασίστ, Brock Nelson και Andrew Ladd βρήκαν επίσης στόχο και ο Josh Bailey είχε δύο ασίστ για τους New York. Ο Thomas Greiss σταμάτησε 36 σουτ για τους νικητές. Οι Islanders μετρούν τρεις διαδοχικές νίκες για δεύτερη φορά αυτή την σεζόν. Ο Yanni Gourde σκόραρε δύο φορές και ο Ondrej Palat πρόσθεσε ένα τέρμα για τους Tampa Bay, που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα σε κανονική διάρκεια ενός ματς από τις 28 Οκτωβρίου.

Blackhawks 2, Penguins 1

Ο Artem Anisimov έδωσε προβάδισμα με τους Chicago να συνεχίζουν τη θετική παράδοση απέναντι στους Pittsburgh. Ο Gustav Forsling σκόραρε επίσης για τους Chicago, οι οποίοι μετρούν οκτώ σερί νίκες με τους Pittsburgh, περιλαμβανομένου του 10-1 στην πρώτη τους αναμέτρηση στην σεζόν στις 5 Οκτωβρίου. Το γκολ του Anisimov στη δεύτερη περίοδο ήρθε 21 δευτερόλεπτα μετά από εκείνο του Matt Hunwick που ισοφάρισε για τους Penguins. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα σε κανονική διάρκεια για τους Pittsburgh, που μετρούν 6-1-1 στο PPG Paints Arena.

Capitals 3, Wild 1

Ο T.J. Oshie είχε ένα γκολ και μία ασίστ και ο Braden Holtby σταμάτησε 30 σουτ στη νίκη των Washington επί των Minnesota. Dmitry Orlov και Evgeny Kuznetsov σκόραραν επίσης για τους Washington. Ο Nino Niederreiter βρήκε στόχο για τους Wild, που είδαν να παίρνει τέλος ένα σερί τεσσάρων νικών.

Hurricanes 3, Sabres 1

Ο Sebastian Aho έδωσε προβάδισμα με 4:45 να απομένουν οδηγώντας τους Carolina στη νίκη επί των Buffalo. Μετά το λάθος του Justin Falk, ο Aho πήρε το puck και έτρεξε προς την εστία των Buffalo νικώντας τον Robin LehnerJustin Williams και Joakim Nordstrom (σε κενή εστία) σκόραραν επίσης για τους Hurricanes. Ο Scott Darling είχε 24 επεμβάσεις. Ο Evander Kane ήταν ο σκόρερ των Buffalo και ο Chad Johnson σταμάτησε 30 σουτ.

Maple Leafs 6, Canadiens 0

Ο Frederik Andersen είχε 33 επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην εστία του για δεύτερο ματς στην σειρά με τους Toronto να νικούν τους Montreal και να φτάνουν τις έξι νίκες στην σειρά. Ο Andersen είχε 16 επεμβάσεις στην πρώτη περίοδο που δεν υπήρχε σκορ και κράτησε απαραβίαστη την εστία του για 13η φορά στην καριέρα του με τους Toronto, των οποίων το σερί είναι το μεγαλύτερο από το Δεκέμβριο του 2014. Ο Auston Matthews σκόραρε δύο φορές στην επιστροφή του μετά από απουσία τεσσάρων αγώνων λόγω τραυματισμού. Οι Montreal μετρούν τρεις σερί ήττες (0-2-1) και είναι στο 1-3-1 στα τελευταία τους πέντε ματς.

Predators 5, Avalanche 2

Ο Pekka Rinne εξουδετέρωσε 29 σουτ οδηγώντας τους Nashville στη νίκη επί των Colorado. Ο Craig Smith νίκησε τον Semyon Varlamov στα 34,7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου δίνοντας προβάδισμα στους Nashville, οι οποίοι στη δεύτερη περίοδο σημείωσαν δύο τέρματα σε διάστημα 87 δευτερολέπτων. Mattias Ekholm και Viktor Arvidsson σκόραραν στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας το σκορ στο 5-0. Οι Colorado απέφυγαν να μείνουν χωρίς γκολ για δεύτερο ματς στην σεζόν χάρη στα τέρματα των Andrei Mironov και J.T. Compher στα τελευταία 4:37.

Flames 5, Flyers 4 (OT)

Ο Sean Monahan πέτυχε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του και ο Michael Frolik πέτυχε το νικητήριο τέρμα στα 1:18 της παράτασης με τους Calgary να επικρατούν των Philadelphia στο Wells Fargo Center. Ο Johnny Gaudreau πρόσθεσε ένα γκολ και δύο ασίστ αυξάνοντας το σερί επίτευξης πόντων στα εννέα ματς για τους Flames. Ο τερματοφύλακας Mike Smith, ο οποίος επέστρεψε από τραυματισμό, είχε 35 επεμβάσεις και έφτασε τις 10 νίκες με τους Flames, οι οποίοι έχουν κερδίσει τα έξι από τα τελευταία οκτώ παιχνίδια τους. Brandon Manning, Ivan Provorov, Sean Couturier και Nolan Patrick οι σκόρερ των Flyers, που έχασαν για τέταρτο σερί ματς.

Stars 6, Oilers 3

Ο Antoine Roussel είχε ένα γκολ και δύο ασίστ και ο Ben Bishop σταμάτησε και τα 19 σουτ στη νίκη των Dallas επί των Edmonton στο American Airlines Center. Ο Alexander Radulov, που είχε επίσης μία ασίστ, Devin Shore, Radek Faksa, Jamie Benn και Jason Spezza σκόραραν για τους Dallas, που μετρούν 7-2-0 εντός έδρας. Ο Drake Caggiula είχε δύο γκολ και ο Connor McDavid ένα γκολ και δύο ασίστ για τους Edmonton.

Coyotes 3, Senators 2 (OT)

O Anthony Duclair πέτυχε το τρίτο του γκολ στο ματς στα 1:22 της παράτασης με τους Arizona να νικούν τους Ottawa στο Canadian Tire Centre. Το σουτ του Duclair από το δεξιό κύκλο του faceoff πέρασε από τον τερματοφύλακα Mike Condon και τη γραμμή με τους Coyotes να κερδίζουν για δεύτερη φορά στην σειρά. Το δεύτερο τέρμα του στα 11:32 της τρίτης περιόδου ισοφάρισε το σκορ σε 2-2. Mark Stone και Mark Borowiecki σκόραραν για τους Senators, οι οποίοι ηττήθηκαν για δεύτερο σερί ματς. Ο Antti Raanta εξουδετέρωσε 30 σουτ για τους Arizona και ο Condon είχε 25 επεμβάσεις.

Kings 4, Panthers 0

Ο Darcy Kuemper σταμάτησε 24 σουτ κρατώντας το μηδέν στην εστία του για όγδοο ματς καριέρας με τους Los Angeles να σταματούν το σερί των πέντε ηττών με τη νίκη στο Staples Center επί των Florida. Ο Kuemper βελτιώθηκε στο 3-0-1 ενώ έπαιξε βασικός για τέταρτη φορά στην σεζόν στη θέση του Jonathan Quick, ο οποίος είχε αγωνιστεί στο αρχικό σχήμα στα προηγούμενα πέντε ματς. Ο Jonny Brodzinski πέτυχε το πρώτο του γκολ στο NHL και έδωσε στους Kings προβάδισμα με 2-0 στα 2:23 της τρίτης περιόδου. Ο Tyler Toffoli σκόραρε στα 8:14 της πρώτης περιόδου, ο Andy Andreoff σημείωσε το πρώτο του τέρμα στην σεζόν και ο Trevor Lewis βρήκε στόχο σε κενή εστία με 2:53 να απομένουν.

Jets 5, Devils 2

Οι Winnipeg μέσα σε 95 δευτερόλεπτα κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ στη δεύτερη περίοδο και να κάνει εύκολο το έργο απέναντι στους New Jersey στο Bell MTS Place. Patrik Laine, Jacob Trouba και Matt Hendricks σκόραραν στην σειρά και ο Connor Hellebuyck σταμάτησε 34 σουτ φτάνοντας τις 11 νίκες στην σεζόν. Οι Jets (12-4-3) είδαν επίσης γκολ και από τον Mathieu Perreault και τον Kyle Connor. Ο Cory Schneider σταμάτησε τα 17 από τα 22 σουτ για τους Devils προτού αποσυρθεί στη δεύτερη περίοδο. Ο Keith Kinkaid σταμάτησε 12 σουτ. Will Butcher και Brian Gibbons πέτυχαν από ένα τέρμα για τους New Jersey.

Blues 4, Canucks 3 (OT)

Ο Bradyen Schenn βρήκε στόχο στα 2:41 της παράτασης με τους St Louis να κάνουν την ανατροπή απέναντι στους Vancouver. Joel Edmundson, Vladimir Sobotka και Colton Parayko σκόραραν επίσης για τους St Louis. Ο Paul Stastny είχε τρεις ασίστ. Sven Baertschi, Brock Boeser και Markus Granlund οι σκόρερ των Vancouver. Ο Loui Eriksson είχε δύο ασίστ για τους Canucks, που μετρούν μία νίκη στα τελευταία τους πέντε παιχνίδια.

Bruins 3, Sharks 1

Ο πρωτοεμφανιζόμενος Danton Heinen έφτασε τα τέσσερα γκολ στην σεζόν και τα τρία απέναντι στους San Jose στα 14:09 της τρίτης περιόδου βοηθώντας τους Boston να φτάσουν στη νίκη. Ο Peter Cehlarik σημείωσε το πρώτο γκολ καριέρας ακολουθώντας το σουτ του Jake DeBrusk στα 6:17 της πρώτης περιόδου. Οι Sharks διαμαρτυρήθηκαν αλλά η χρήση του βίντεο στο Toronto έκρινε ότι ο DeBrusk συγκρούστηκε με τον Dell καθώς δέχθηκε χτύπημα από τον Joakin Ryan. Ο DeBrusk στην συνέχεια πέτυχε το δεύτερο γκολ των Boston στον αιφνιδιασμό στα 10:46 ενώ τελείωνε το powerplay των San Jose.

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς