Επιτέλους νίκη για την Ιταλία

9140384-3x2-940x627

Τέλος στο σερί των εννέα ηττών έβαλε η Ιταλία που πήρε δύσκολα τη νίκη με 19-10 επί των Φίτζι στην Κατάνια

Πρωταγωνιστής, ο γεννημένος στην Ιρλανδία, flyhalf Ian McKinley, ο οποίος έγινε ο πρώτος σε διεθνές επίπεδο που έπαιξε με ειδικά κατασκευασμένα γυαλιά. Ο 27χρονος έχασε την όραση από το αριστερό του μάτι σε ένα συμβάν εντός αγωνιστικού χώρου πριν επτά χρόνια, ωστόσο επέστρεψε στη δράση και πήρε το δικαίωμα να αγωνιστεί με την Ιταλία λόγω κατοικίας καθώς αγωνίζεται για τη Benetton.

Ο McKinley μπήκε στο ματς στο 61ο λεπτό στη θέση του Carlo Canna και ευστόχησε στο πέναλτι βοηθώντας την Ιταλία να φτάσει στη νίκη. Ο Canna νωρίτερα ευστόχησε σε τρία πέναλτι, ενώ είχε κι ένα επιτυχημένο conversion στο try του Simone Ferrari. Οι φιλοξενούμενοι, για τους οποίους ο Ben Volavola χτύπησε ένα πέναλτι, είχαν ισοφαρίσει σε 10-10 στο ημίχρονο με τον Leone Nakarawa.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις