Με ήττα αποχαιρέτησε τους Avalanche o Duchene

Matt+Duchene+Colorado+Avalanche+v+New+York+6JSA5iE6j4Px

O Matt Duchene, μετά από εννέα χρόνια στο Colorado, αποχώρησε από τον πάγο και δόθηκε ως αντάλλαγμα στους Ottawa Senators σε μία συμφωνία που ολοκληρώθηκε στην πρώτη περίοδο του ματς που βρήκε τους Avalanche να χάνουν με 6-4 από τους New York Islanders στο Barclays Center

Ιslanders 6, Avalanche 4

Ο Duchene ήταν επιλογή των Avalanche στα draft του 2009 και αγωνίστηκε 586 φορές για τον σύλλογο. Η συμφωνία έφερε στους Colorado τέσσερις παίκτες και τρεις επιλογές στα draft από τους Senators και τους Nashville Predators, με τους τελευταίους να στέλνουν τον center Kyle Turley στους Ottawa. Ο Duchene, o οποίος αγωνίστηκε για 1:59 την Κυριακή, βγήκε από τον πάγο για τελευταία φορά ως μέλος των Avalanche με 10:37 να απομένουν στην περίοδο. Οι Islanders έφτασαν τις έξι νίκες σε οκτώ ματς παίρνοντας προβάδισμα με 2-0 μετά την πρώτη περίοδο με τα γκολ των Scott Mayfield και Jordan Eberle.

Flames 5, Devils 4 (S/O)

Sean Monahan και Matthew Tkachuk σκόραραν στο shootout και έδωσαν στους Calgary τη νίκη επί των New Jersey. Ο Drew Stafford απάντησε στο shootout για τους Devils. Monahan, Michael Frolik, Michael Stone και Micheal Ferland πέτυχαν τα γκολ των Calgary στην κανονική διάρκεια. Taylor Hall, Ben Lovejoy, Brian Gibbons και Andy Greene οι σκόρερ των New Jersey. Οι Flames μετρούν τρεις σερί νίκες αρχίζοντας μία σειρά επτά αγώνων στην έδρα τους. Οι Devils έχουν χάσει δύο σερί ματς για πρώτη φορά στην σεζόν.

Canadiens 2, Blackhawks 0

Ο τερματοφύλακας των Montreal,  Charlie Lindgren, είχε 38 επεμβάσεις για τους Chicgo, νικήθηκε όμως από τους Jonathan Drouin και Joe Morrow των Canadiens. Οι Montreal πήραν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες βραδιές και βελτιώθηκαν στο 4-1-0 στα τελευταία πέντε ματς. Ο Lindgren βελτιώθηκε στο 4-0-0 στην καριέρα του. Οι Chicago έμειναν χωρίς γκολ για πρώτη φορά στην σεζόν και είδαν το σερί των δύο νικών τους να παίρνει τέλος.

Red Wings 4, Oilers 0

Ο τρματοφύλακας των Detroit, Petr Mrazek, παίζοντας για πρώτη φορά από τις 20 Οκτωβρίου, είχε 36 επεμβάσεις με τους Red Wings να αρχίζουν μία σειρά τριών αγώνων εκτός έδρας στο δυτικό Καναδά με μία επιβλητική νίκη επί των Edmonton. Οι Oilers, που έχουν σημειώσει μόλις 30 γκολ αυτή την σεζόν, έχουν πετύχει δύο ή λιγότερα στα εννέα από τα 13 παιχνίδια τους. Ο Frans Nielsen γιόρτασε τις 700 συμμετοχές στο NHL ανοίγοντας το σκορ στα 3:23 της πρώτης περιόδου. Gustav Nyquist, Martin Frk και Anthony Mantha πέτυχαν τα άλλα γκολ των Detroit.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις