Ασταμάτητοι και στο Σικάγο οι Devils

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1 από τους Blackhawks, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ωστόσο με ένα σερί 6-1 και τον Keith Kinkaid να κάνει ρεκόρ σεζόν με 39 επεμβάσεις οι Devils επικράτησαν με 7-5 διατηρώντας το άνετο προβάδισμα στη βαθμολογία της Metropolitan Division… Ανατροπή και στο Λος Άντζελες με τους Sharks να επικρατούν με 2-1 των Kings

Μια βραδιά με λίγα παιχνίδια, αλλά το ένα καλύτερο από το άλλο. Τέσσερα παιχνίδια, τρεις ανατροπές και μπελάδες για τους γηπεδούχους που με εξαίρεση τους Capitals, που επικράτησαν με το ζόρι στην Ουάσινγκτον (shoot-off) κόντρα στους Oilers, Blackhawks, Ducks και Kings δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις έδρες τους.

“Διάβολοι” μέσα στο Σικάγο

Με τέσσερα γκολ μέσα σε 17 λεπτά οι Blackhawks έδειχναν ως το μεγάλο φαβορί απέναντι στους πρωτοπόρους της Metropolitan Division, οι οποίοι πέρα από την προσωρινή ισοφάριση (1-1) έδειχναν “εγκλωβισμένοι” από το εξαιρετικό παιχνίδι της ομάδα του Σικάγο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 4-1, λίγο πριν το τέλος του πρώτου σκέλους της αναμέτρησης, ωστόσο από εκεί και πέρα ακολούθησε το σόου των Devils. Με πέντε αναπάντητα τέρματα πήραν προβάδισμα με 6-4 τρία λεπτά πριν από το φινάλε του δεύτερου 20λεπτου, με τον Kinkaid να κάνει το παιχνίδι της ζωής του σταματώντας όλες τις προσπάθειες που έκαναν οι Blackhawks για να μπουν και πάλι στο παιχνίδι.

Τρία δευτερόλεπτα πριν από το 40λεπτο, ο Kane βρήκε την ευκαιρία να μειώσει με power play goal (6-5), όμως στην τελευταία περίοδο οι Devils έκλεισαν τους διαδρόμους, ο Kinkaid κατέβασε τα ρολά και ο Wood ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με το τρίτο του γκολ στην αναμέτρηση, διαμορφώνοντας το τελικό 7-5.

Αυτή ήταν η 11η νίκη σε 17 αναμετρήσεις για τους Devils, οι οποίοι παράλληλα κατάφεραν να γυρίσουν παιχνίδι με τρία γκολ πίσω μετά από 11 ολόκληρα χρόνια. Οι πρωτοπόροι άνοιξαν τη διαφορά με τους δεύτερους Blue Jackets, έχοντας απόσταση τριών βαθμών.

Για τους Blackhawks αυτή ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια γεγονός που του έχει φέρει στην πέμπτη θέση της Central Division με ρεκόρ 8-8-2.

Ανατροπή στο Λος Άντζελες

Η δεύτερη ανατροπή της βραδιάς σημειώθηκε στο ντέρμπι της Pacific Division μεταξύ των Kings και τον Sharks με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με το power play goal του Brown, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά με τα τέρματα των Karlsson και Ward επικρατώντας με 2-1.

Ανατροπή είχαμε και στην Ουάσινγκτον με τους Capitals να επιστρέφουν από το γκολ που δέχθηκαν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου από τον Khaira, ισοφαρίζοντας με τον Orlov τέσσερα λεπτά αργότερα. Η νίκη κρίθηκε στο shoo-of με τον Oshie να σφραγίζει τη νίκη για τους “πρωτευουσιάνους”.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς οι πρωτοπόροι της Atlantic Division, Tampa Bay Lightning, πέρασε από την έδρα των Ducks χάρη στο power play goal του Namestinkov και το γκολ του Brown. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Silfverberg σε 1-1.

Αποτελέσματα

Κυριακή 12 Νοεμβρίου
Washington Capitals – Edmonton Oilers 2-1 (S/O)
Chicago Blackhawks – New Jersey Devils 5-7
Anaheim Ducks – Tampa Bay Lightning 1-2
Los Angeles Kings – San Jose Sharks 1-2

Πρόγραμμα

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου
Carolina Hurricanes – Dallas Stars (02:00)
Calgary Flames – St. Louis Blues (04:00)

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις