Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Golden Knights

Με τέσσερα γκολ στα πρώτα 10 λεπτά οι “Ιππότες” κατάφεραν να λυγίσουν και τους Coyotes στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του NHL που φιλοξένησε ομάδα από το Λας Βέγκας… Συγκίνηση και θλίψη πριν από την αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να τιμούν τα 58 θύματα που βρήκαν τραγικό θάνατο από τις σφαίρες του Stephen Paddock

Οι Golden Knights σημειώσαν μια ακόμη νίκη, στην πρώτη τους χρονιά στη διοργάνωση, η οποία σημειώθηκε μέσα σε μια συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα. Οι γηπεδούχοι πριν από την πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία του NHL που φιλοξενήθηκε από ομάδα του Λας Βέγκας, τίμησαν τα 58 θύματα από την επίθεση του Αμερικανού Stephen Raddock πριν από λίγες ημέρες, με το κοινό να ξεσπάει σε χειροκροτήματα.

Αυτό που έλειπε (δευτερευούσης σημασίας) ήταν και η πρώτη νίκη εντός έδρας. Οι “Ιππότες” δεν χάλασαν το χατίρι στους οπαδούς τους και με μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν με 5-2 των Coyotes. Οι φιλοξενούμενοι βίωσαν ένα “εφιαλτικό” πρώτο 10λεπτο στο οποίο δέχθηκαν τέσσερα τέρματα, από τους αφιονισμένους Golden Knights.

Οι Coyotes κατάφεραν να μειώσουν σε 4-1, πριν το τέλος του πρώτου σκέλους, όμως οι γηπεδούχοι “χτύπησαν”, λίγο πριν από την λήξη της δεύτερης περιόδου κάνοντας το 5-1. Το τελικός 5-2 διαμορφώθηκε πέντε λεπτά πριν από το φινάλε με τη λήξη να βρίσκει τους γηπεδούχους στην κορυφή της Pacific Division με τρεις σερί νίκες.

Έγινε της… ανατροπής

Στην Bridgestone Arena έγινε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της βραδιάς με τους Predators να κάνουν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα απέναντι στους Flyers παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Φιλαδέλφεια απάντησε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο σκοράροντας πέντε φορές κάνοντας το 5-3 στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει, με τους γηπεδούχους να κάνουν ένα νέο σερί κι αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 5-5, ήρθε στη συνέχεια το Power Play Goal του Filip Forsberg μόλις 35,6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για να χαρίσει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, η οποία ήταν και η πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα… 41 “όχι” του Crawford

Εχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Corey Crawford οι Blackhawks κατάφεραν να περάσουν από το Μόντρεαλ επικρατώντας των Canadiens με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα 75 δευτερόλεπτα, ενώ στη συνέχεια αν και ήταν καταιγιστικοί δεν κατάφεραν να νικήσουν τον 32χρονο τερματοφύλακα που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 41 επεμβάσεις!

Προς το τέλος του πρώτου 20λεπτου η ομάδα του Σικάγο άρχισε να παίρνει τον έλεγχο. Αρχικά ισοφάρισε με τον “ρούκι” Alex De Brincat, ο οποίος σημείωσε το πρώτο γκολ καριέρας στο NHL, ενώ ακολούθησε ένα ακόμη από τον Brandon Saad, τον κορυφαίο για την ώρα παίκτη των Blackhawks, ο οποίος έχει σημειώσει πέντε τέρματα έχοντας μοιράσει και δύο ασίστ. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Artem Anisimov.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδι ξεχώρισε η νίκη των Stars, η οποία ήταν και η πρώτη στο πρωτάθλημα, απέναντι στους Red Wings. Η νίκη αυτή ήταν ιδιαίτερη και για τον κόουτς των γηπεδούχων, Ken Hitchkock που έφτασε τις 782 στη καριέρα του. Πρωταγωνιστής ο John Klinberg που σημείωσε ένα γκολ δίνοντας και μία ασίστ, ενώ ο συμπαίκτης του Jamie Benn με την ασίστ που έδωσε στο δεύτερο γκολ της ομάδας του, έφτασε τις 300 στην καριέρα του στο NHL.

Το κακό ξεκίνημα συνεχίζεται για τους Rangers οι οποίοι ηττήθηκαν στη Νέα Υόρκη από τους Blues με 3-1 παραμένοντας στην τελευταία θέση της Metropolitan Division με μία νίκη σε τέσσερα ματς, ενώ στα δύο παιχνίδια που χρειάστηκαν έξτρα χρόνο, αλλά και τη διαδικασία του shoot-off, οι Blues Jackets “απέδρασαν” από τη Καρολίνα, στην παράταση, με δύο γκολ του Milano, ενώ οι Senators κέρδισαν στο shoot-off τους Canucks.

Αποτελέσματα

Τρίτη 10 Οκτωβρίου

New York Rangers – St Louis Blues 1-3
Carolina Hurricanes – Columbus Blue Jackets 1-2 (E)
Montreal Canadiens – Chicago Blackhawks 1-3
Nashville Predators – Philadelphia Flyers 6-5
Dallas Stars -Detroit Red Wings 4-2
Vegas Golden Knights – Arizona Coyotes 5-2
Vancouver Canucks – Ottawa Senators 2-3 (S/O)

Πρόγραμμα

Τετάρτη 11 Οκτωβρίου

Toronto Maple Leafs – New Jersey Nets (02:30)
Washignton Capitals – Pittsburg Penguins (02:30)
Colorado Avalanche – Boston Bruins (04:30)
Anaheim Ducks – New York Islanders (05:00)
Los Angeles Kings – Calgary Flames (05:30)

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς