Shanghai Masters: Δύσκολη πρόκριση για del Potro

Ο φιναλίστ του 2013 χρειάστηκε περίπου δύο ώρες για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Γεωργιανού Nikoloz Basilashvili, ο οποίος σπατάλησε τα τέσσερα break points στο ένατο game του τρίτο σετ με το σκορ να είναι 4-4…Στον δεύτερο γύρο και ο Frances Tiafoe που επικράτησε του Γάλλου Benoite Paire

Ο del Potro ξεκίνησε εντυπωσιακά τελειώνοντας το πρώτο σετ σε 28 λεπτά με 6-2 και δύο break, ωστόσο στη συνέχεια ο νούμερο 59 στον κόσμο, Basilashvili, κατάφερε να απαντήσει περίπου με τον ίδιο τρόπο, “σπάζοντας” δις το σερβίς του Αργεντινού, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (6-3).

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο δραματικό με τον Basilashvili να φτάνει σε τέσσερα break points στο ένατο game (4-4), ωστόσο όχι μόνο δεν κατάφερε να κάνει το break και να σερβίρει για τη νίκη, αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς του και παράλληλα την πρόκριση στον δεύτερο γύρο (4-6).

Επόμενος αντίπαλος για τον del Potro θα είναι ο Ρώσος Andrey Rublev, ο οποίος επικράτησε σχετικά εύκολα του Βόσνιου και αρκετά φορμαρισμένου Damir Dzumhur με 6-1, 6-4. Αποκλεισμό έκπληξη γνώρισε ο νούμερο εννέα του ταμπλό Roberto Bautista Agut, με τον Ισπανό να μένει εκτός συνέχειας από τον Κορεάτη Hyeon Chung με 6-4, 6-3 με τον Γάλλο Richard Gasquet να είναι η επόμενη πρόκληση για τον 21χρονο, ενώ την πρόκριση στον δεύτερο γύρο πανηγύρισε και ο Αμερικανός, προερχόμενος από τα προημιτελικά, Frances Tiafoe, απέναντι στον Γάλλο Benoite Paire με 6-4, 6-4.

Αποτελέσματα-Πρώτος Γύρος

Hyeon Chung (Κορέα) – (9) Roberto Bautista Agut (Ισπανία) 6-4, 6-3
(15) Lucas Pouille (Γαλλία) -Daniil Medvedev (Ρωσία) 6-4, 6-2
(16) Juan Martin del Potro (Αργεντινή) – (Q) Nikoloz Basilashvili (Γεωργία) 6-2, 3-6, 6-4
Jared Donaldson (ΗΠΑ) – Pablo Cuevas (Ουρουγουάη) 6-7(7), 6-4, 6-4
Kyle Edmund (Μ.Βρετανία) – Jiri Vesely (Τσεχία) 6-3, 6-2
Fabio Foginini (Ιταλία) – Fernando Verdasco (Ισπανία) 2-6, 6-4, 6-2
Richard Gasquet (Γαλλία) – Robin Haase (Ολλανδία) 6-7(11), 7-5, 6-2
Feliciano Lopez (Ισπανία) – Ivo Karlovic (Κροατία) 7-6(1), 7-6(6)
Albert Ramos Vinolas (Ισπανία) – Joao Sousa (Πορτογαλία) 3-6, 6-3, 7-5
Andrey Rublev (Ρωσία) – Damir Dzumhur (Βοσνία) 6-1, 4-6, 6-1
Giles Simon (Γαλλία) – (WC) Yibing Wu (Κίνα) 6-3, 6-4
(Q) Frances Tiafoe (ΗΠΑ) – Benoite Paire (Γαλλία) 6-4, 6-4
(Q) Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα) – Karen Khachanov (Ρωσία) 7-5, 6-3
(WC) Di Wu (Κίνα) – (Q) Jeremy Chardy (Γαλλία) 7-6(2), 6-2

Πρόγραμμα-Πρώτος Γύρος

Τρίτη 10 Οκτωβρίου
Stadium- 08:00

(Q) Dusan Lajovic (Σερβία) – (12) John Isner (ΗΠΑ)

Union Pay- 08:00

(WC) Ze Zhang (Κίνα) – Ryan Harrison (ΗΠΑ)
(11) Kevin Anderson (Ν.Αφρική) – Adrian Mannarino (Γαλλία)
Steve Johnson (ΗΠΑ) – (13) Νικ Κύργιος (Αυστραλία)

Grandstand- 08:00

(14) Jack Sock (ΗΠΑ) -(Q) Alexandr Dolgopolov (Ουκρανία)
Diego Schwartman (Αργεντινή) – (Q) Jordan Thompson (Αυστραλία)
(10) Sam Querrey (ΗΠΑ) – Yuichi Sugita (Ιαπωνία)

Κορτ 4- 08:00

Aljaz Bedene (Μ. Βρετανία) – Paolo Lorenzi (Ιταλία)
Mischa Zverev (Γερμανία) -Jan Lennard Struff (Γερμανία)
Viktor Troicki (Σερβία) – (WC) Denis Shapovalov (Καναδάς)

Πρόγραμμα-Δεύτερος Γύρος

Τρίτη 10 Οκτωβρίου
Stadium

Όχι πριν τις 10:00

Albert Ramos Vinolas (Ισπανία) – (7) Pablo Carreno Busta (Ισπανία)

Όχι πριν τις 13:00

(16) Juan Martin del Potro (Αργεντινή) – Andrey Rublev (Ρωσία)

Όχι πριν τις 15:00

(4) Marin Cilic (Κροατία) -Kyle Edmund (Μ. Βρετανία)

Union Pay 3

Όχι πριν από τις 12:30

Fabio Fognini (Ιταλία) – (15) Lucas Pouille (Γαλλία)

Grandstand

Όχι πριν από τις 12:30

Richard Gasquet (Γαλλία) – Hyeon Chung (Κορέα)

Copyright © 2017 Other Sports News. All rights Reserved.