O Sheary έδωσε τη νίκη στους Penguins

54068e917836416dabf0d79a5dcfe937-54068e917836416dabf0d79a5dcfe937-0

O Conor Sheary πέτυχε το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στα 2:54 πριν το τέλος με τους Pittsburgh Penguins να επικρατούν 4-3 των Florida Panthers

Penguins 4, Panthers 3

Με τους Penguins στο power play, ο Sheary νίκησε τον τερματοφύλακα James Reimer. Οι Penguins, που είχαν τρία στα τέσσερα στο power play, σκόραραν και με τους Sidney Crosby και Evgeni Malkin με παίκτη παραπάνω. Ο Malkin πρόσθεσε μία ασίστ στο γκολ του Crosby στη δεύτερη περίοδο με τους Pittsburgh να νικούν τους Panthers για δεύτερη φορά σε μία εβδομάδα. Ο Crosby έχει πέντε γκολ και ισάριθμες ασίστ ενώ ο Malkin μετράει τρία γκολ και επτά ασίστ στην σεζόν. Ο τερματοφύλακας Matt Murray (28 αποκρούσεις) πήρε και τις δύο νίκες απέναντι στους Florida, αν και αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της σεζόν για τους Panthers σε τρία ματς.

Capitals 4 Red Wings 3 (OT)

Ο Alex Ovechkin σκόραρε στο power play στα 1:56 της παράτασης δίνοντας στους Washington τη νίκη επί των Detroit. Ο Ovechkin νίκησε τον τερματοφύλακα των Wings, Petr Mrazek, φτάνοντας τα 10 γκολ στην σεζόν και βάζοντας τέλος στο σερί των τριών ηττών των Washington ενώ οι Detroit έφτασαν με την σειρά τους τις τρεις διαδοχικές ήττες. Ο T.J. Oshie έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με 1:01 να απομένει στην κανονική περίοδο όταν νίκησε τον Mrazek (33 αποκρούσεις) κατά τη διάρκεια του power play για τους Capitals. Ο Tomas Tatar πέτυχε δύο τέρματα στην τρίτη περίοδο βάζοντας τους Wings μπροστά στο σκορ με 3-2.

Sharks 3, Devils 0

Ο Martin Jones σταμάτησε και τα 28 σουτ που αντιμετώπισε στη νίκη των San Jose επί των New Jersey. Ο Jones κράτησε απαραβίαστη την εστία του για 16ο ματς καριέρας, με αρκετή δόση τύχης, όπως στο δοκάρι του Adam Henrique στα 6:20 της δεύτερης περιόδου όταν το σκορ ήταν 2-0. Ο Melker Karlsson πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην σεζόν προτού οι San Jose πάρουν τον έλεγχο στη δεύτερη περίοδο με τους Devils να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό. Ο Joe Pavelski άλλαξε πορεία στο σουτ του Justin Braun νικώντας τον Keith Kinkaid στα 5:49 και ο Joonas Donskoi πήρε το ριμπάουντ στο δικό του σουτ στα 18:50 δίνοντας στους φιλοξενούμενους προβάδισμα με 3-0.

Jets 4, Wild 3

Ο αρχηγός Blake Wheeler πέτυχε το νικητήριο τέρμα με λιγότερα από επτά λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου στη νίκη των Winnipeg επί των Minnesota. Ο Wheeler αξιοποίησε την πάσα του αριστερού winger Kyle Connor και νίκησε από κοντινή απόσταση τον Devan Dubnyk. Το πρώτο του γκολ στην σεζόν ήταν επίσης το 200ό της καριέρας του. Ο Patrik Laine σκόραρε δύο φορές για τους Winnipeg. Ο Connor Hellebuyck σταμάτησε τα 25 από τα 28 σουτ για τους Jets στην τέταρτη νίκη του στην σεζόν ενώ ο Dubnyk απέκρουσε τα 26 από τα 30.

Canucks 4, Sabres 2

Ο Derek Dorsett είχε δύο γκολ και μία ασίστ οδηγώντας τους Vancouver στη νίκη επί των Buffalo. Οι Canucks κυριάρχησαν στο ματς και είχαν 41 σουτ έναντι 22 των αντιπάλων τους. Ο Daniel Sedin πέτυχε το νικητήριο τέρμα ενώ και ο Markus Granlund βρήκε στόχο για τους Vancouver (3-3-1), οι οποίοι άφησαν πίσω τους την ήττα με 6-3 από τους Boston. Ο Jacob Markstrom είχε 20 επεμβάσεις. Justin Bailey και Jack Eichel οι σκόρερ των Buffalo. Ο Chad Johnson είχε 37 αποκρούσεις.

Ducks 6, Canadiens 2

Οι Anaheim αντέδρασαν από τις διαδοχικές εντός έδρας ήττες νικώντας τους Montreal, οι οποίοι γνώρισαν την έβδομη διαδοχική τους ήττα και πλησιάζουν το αρνητικό ρεκόρ των οκτώ που κρατάει από το 1941. Ο τερματοφύλακας των Ducks, John Gibson, ολοκλήρωσε με 49 αποκρούσεις σημειώνοντας την τρίτη νίκη του στην σεζόν. Οι Ducks προηγήθηκαν με 3-0 στην πρώτη περίοδο με τα γκολ των center Dennis Rasmussen, Derek Grant και Antoine Vermette. Οι Canadiens ολοκλήρωσαν τη δεύτερη περίοδο με προβάδισμα 30-10 στα σουτ με σκόρερ τους Paul Byron και Brendan Gallagher. Οι 28 αποκρούσεις του Gibson ήταν οι περισσότερες από έναν τερματοφύλακα των Ducks σε μία περίοδο στην ιστορία του συλλόγου.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις