Νίκη στην παράταση για τους Knights

William+Karlsson+Vegas+Golden+Knights+v+Arizona+3QDjgpIFqSOx

O William Karlsson αξιοποίησε την ασίστ του Reilly Smith στα 23,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης δίνοντας στους Vegas Golden Knights τη νίκη με 3-2 επί των St. Louis Blues μπροστά σε 17.883 θεατές στην T-Mobile Arena

Knights 3, Blues 2

Smith και Colin Miller σκόραραν επίσης για τους Golden Knights (6-1-0), οι οποίοι έγιναν η έκτη ομάδα στην ιστορία του NHL που κερδίζουν τα έξι από τα πρώτα επτά ματς στην παρθενική τους σεζόν. Ο τερματοφύλακας Malcolm Subban είχε 37 επεμβάσεις για τους Vegas ωστόσο έδωσε τη θέση του στον Oscar Dansk με 9:10 να απομένουν στην κανονική διάρκεια μετά το χτύπημα στο δεξί πόδι. Ο Dansk, ο οποίος γύρισε στις 19 Οκτωβρίου από τους Chicago Wolves της AHL, έκανε ντεμπούτο στο NHL και σταμάτησε τα 10 από τα 11 σουτ που αντιμετώπισε. Magnus Paajarvi και Alex Pietrangelo σκόραραν για τους St. Louis (6-2-1), οι οποίοι ήρθαν ισοβαθμούν στην πρώτη της Central Division με τους Chicago. Ο Jake Allen είχε 19 αποκρούσεις για τους Blues, οι οποίοι σταμάτησαν στις δύο σερί νίκες.

Kings 6, Blue Jackets 4

Ο Anze Kopitar πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι με 2:14 να απομένουν στην τρίτη περίοδο και οι  Los Angeles παρέμειναν η μοναδική ομάδα στο NHL χωρίς ήττα στην κανονική διάρκεια μετά τη νίκη επί των Columbus. Trevor Lewis, Jake Muzzin, Drew Doughty και Dustin Brown σκόραραν επίσης για τους Kings (6-0-1), οι οποίοι μετρούν τέσσερις διαδοχικές νίκες. Το γκολ του Brown στην κενή εστία ήταν στα 1:33 πριν το τέλος ενώ είχε και τρεις ασίστ. Ο Jonathan Quick ολοκλήρωσε με 32 αποκρούσεις για τους Los Angeles. Nick Foligno, Oliver Bjorkstrand, Matt Calvert και Sonny Milano σκόραραν για τους Blue Jackets. Ο Sergei Bobrovsky έκανε 26 αποκρούσεις για τους Columbus.

Lightning 7, Penguins 1

Ο Steven Stamkos ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας με τέσσερις πόντους ενώ ο Nikita Kucherov πέτυχε δύο γκολ και είχε τρεις πόντους οδηγώντας τους Tampa Bay στη νίκη επί των Pittsburgh. Ο πρωτοεμφανιζόμενος αμυντικός Mikhail Sergachev κατάφερε για τρίτο σερί ματς να πετύχει πάνω από έναν πόντο με ένα γκολ και μία ασίστ. Ο Andrei Vasilevskiy έκλεισε με 28 αποκρούσεις με την προσπάθεια να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του να τελειώνει στα 1:42 πριν το τέλος όταν ο Jake Guentzel σκόραρε στο power-play. Yanni Gourde και Brayden Point είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ για τους Tampa Bay. Ο Anton Stralman πέτυχε το πρώτο του γκολ στην σεζόν. Ο τερματοφύλακας Antti Niemi, παίζοντας βασικός για τρίτη φορά στην σεζόν, δέχθηκε έξι γκολ. Ο ίδιος μετράει 15 τέρματα σε τρεις εμφανίσεις.

Sabres 5, Bruins 4 (OT)

Ο Ryan O’Reilly πέτυχε ένα θεαματικό γκολ με 2:01 να απομένουν στην παράταση και οι Buffalo έκαναν μία μεγάλη ανατροπή απέναντι στους Boston. Ο O’Reilly, που νωρίτερα είχε μία ασίστ, έκανε μία πλήρη περιστροφή πίσω από την εστία, πέρασε μπροστά και νίκησε τον Anton Khudobin φτάνοντας τα τέσσερα γκολ στην σεζόν με τους Sabres να σημειώνουν μόλις τη δεύτερη νίκη τους. Ο Jack Eichel σκόραρε στη δεύτερη περίοδο προτού ο Benoit Pouliot και ο Evander Kane, με 2:08 να απομένουν στην κανονική διάρκεια, βρουν στόχο στην τρίτη περίοδο για τους Buffalo. David Pastrnak και Brad Marchand πέτυχαν από δύο γκολ για τους Bruins οι οποίοι είχαν προηγηθεί με 4-1.

Rangers 4, Predators 2

Ο Kevin Hayes είχε ένα γκολ και μία ασίστ με τους New York να βάζουν τέλος σε ένα σερί πέντε ηττών. Ο Henrik Lundqvist είχε 23 επεμβάσεις, περιλαμβανομένων των εννέα στην τρίτη περίοδο ενώ οι Nashville πίεζαν για την ισοφάριση. Ο Jimmy Vesey σκόραρε στην κενή εστία με 38,5 δευτερόλεπτα να απομένουν σφραγίζοντας τη νίκη. Οι Predators είχαν εννέα σουτ έναντι τριών των Rangers στην τρίτη περίοδο. Chris Kreider και Jesper Fast σκόραραν επίσης για τους New York. Οι Predators είδαν τον Mattias Ekholm και τον Filip Forsberg να βρίσκουν στόχο ενώ ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας, Juuse Saros, σταμάτησε 11 σουτ.

Blackhawks 4, Coyotes 2

Ο Lance Bouma σκόραρε με 4:24 να απομένουν και οι Chicago κράτησαν τους Arizona χωρίς νίκη αυτή την σεζόν ενώ τους νίκησαν για όγδοη διαδοχική φορά. Ο Patrick Kane πέτυχε το δεύτερο τέρμα του σε ισάριθμες εμφανίσεις, ο Jonathan Toews είχε δύο ασίστ και ο Corey Crawford σταμάτησε 27 σουτ για τους Chicago, που μετρούσαν δύο σερί ήττες. Ο πρωτοεμφανιζόμενος Clayton Keller σκόραρε για τους Arizona και έχει τρία γκολ σε δύο ματς και έξι σε οκτώ συνολικά. Οι Coyotes βρίσκονται στο 0-7-1 ενώ ακολουθούν πέντε εκτός έδρας ματς, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των οκτώ ματς χωρίς νίκη των Columbus Blue Jackets στην αρχή της σεζόν 2015-16.

Senators 6, Maple Leafs 3

Derick Brassard και Mark Stone πέτυχαν από δύο τέρματα με τους Ottawa να νικούν τους Toronto και να σημειώνουν την πρώτη εντός έδρας νίκη τους στην σεζόν. Nate Thompson και Ryan Dzingel σκόραραν επίσης για τους Senators ενώ ο Erik Karlsson είχε τρεις ασίστ και έφτασε τις έξι στα τελευταία δύο παιχνίδια. Ο Craig Anderson έκανε 28 αποκρούσεις για τους Ottawa. James van Riemsdyk, Auston Matthews και William Nylander σκόραραν για τους Maple Leafs με τον Frederik Andersen να έχει 29 επεμβάσεις.

Panthers 4, Capitals 1

Με τον James Reimer σταθερό στην εστία και τα γκολ στο power-play από τους Evgenii Dadonov και Vincent Trocheck οι Florida έβαλαν τέλος στο σερί των τριών ηττών και πήραν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους. Ο Reimer, αντικαθιστώντας τον τραυματία Roberto Luongo, αντιστάθηκε στο αρχικό μπαράζ επιθέσεων από τους Washington φτάνοντας τις 41 αποκρούσεις στη δεύτερη νίκη του. Οι Panthers είχαν χάσει τα πρώτα τρία εκτός έδρας παιχνίδια τους. Ο αμυντικός Christian Djoos σκόραρε στη δεύτερη περίοδο για τους Capitals. Ο Philipp Grubauer σταμάτησε 19 σουτ αλλά παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρεις εμφανίσεις στο αρχικό σχήμα.

Wild 4, Flames 2

Ο Jared Spurgeon σκόραρε στα 7:52 πριν τη λήξη σημειώνοντας τελικά το νικητήριο τέρμα με τους Minnesota να βρίσκουν στόχο τρεις φορές στην τρίτη περίοδο για να επιβληθούν των Calgary. Ο αμυντικός των Wild, Ryan Suter, ισοφάρισε στα 9:27 πριν το τέλος ενώ είχε και δύο ασίστ. Chris Stewart και Daniel Winnik – ο τελευταίος σε κενή εστία – βρήκαν επίσης τον στόχο. Ο Alex Stalock έκανε 35 αποκρούσεις παίζοντας βασικός για δεύτερη φορά στην σεζόν. Kris Versteeg και Sean Monahan απάντησαν για τους Flames. Ο Mike Smith είχε 28 επεμβάσεις παίζοντας βασικός για όγδοη διαδοχική φορά με τους Calgary. Οι Flames έχασαν λόγω τραυματισμού τον 45χρονο Jaromir Jagr ο οποίος δεν επέστρεψε μετά την πρώτη περίοδο.

Stars 4, Hurricanes 3

Ο Tyler Pitlick πέτυχε δύο γκολ και ο Radek Faksa έδωσε δύο ασίστ στη νίκη των Dallas επί των Carolina. Jamie Benn και Tyler Seguin σκόραραν επίσης για τους Stars, ενώ ο Ben Bishop είχε 35 αποκρούσεις βοηθώντας τους Dallas να ανεβάσουν το νικηφόρο σερί τους στα τέσσερα ματς. Η τέταρτη γραμμή των Stars, που περιλαμβάνει τους Pitlick και Faksa, σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι. Ο Jeff Skinner είχε δύο τέρματα και ο Scott Darling σταμάτησε 23 σουτ με το σερί των δύο νικών των Hurricanes να παίρνει τέλος κλείνοντας και μία σειρά τεσσάρων εκτός έδρας αγώνων. Ο Jordan Staal των Carolina βρήκε στόχο στα 4:36 πριν το τέλος μειώνοντας τη διαφορά στο γκολ.

Islanders 5, Sharks 3

Ο Anders Lee σκόραρε δύο φορές και οι New York πήραν διαφορά στην τρίτη περίοδο επικρατώντας των San Jose. Ο Andrew Ladd ισοφάρισε στα 3:12 της τρίτης περιόδου, ο Josh Bailey σκόραρε επίσης και ο John Tavares βρήκε στόχο στην κενή εστία με τους Islanders να μετρούν δύο σερί νίκες για πρώτη φορά στην σεζόν. Ο Thomas Greiss είχε 28 αποκρούσεις για τους New York. Ο Logan Couture σημείωσε και τα τρία τέρματα των Sharks στο δεύτερο hat trick της καριέρας του. Το τελευταίο γκολ του Couture έφερε τους Sharks στη μείωση σε 4-3 με 1:52 να απομένουν ενώ ο Aaron Dell είχε 18 αποκρούσεις.

Flyers 2, Oilers 1

Ο Wayne Simmonds πέτυχε το έκτο τέρμα της ομάδας του στην σεζόν με 2:15 να απομένουν δίνοντας στους Philadelphia τη νίκη επί των Edmonton. Ο center Claude Giroux σκόραρε επίσης για τους Flyers και ο τερματοφύλακας Brian Elliott σταμάτησε τα 23 από τα 24 σουτ σημειώνοντας την τέταρτη νίκη του στην σεζόν. Αυτή η νίκη ήταν και η τρίτη των Flyers σε τέσσερα παιχνίδια. Ο Patrick Maroon πέτυχε το μοναδικό γκολ για τους Oilers, οι οποίοι έχασαν τα πέντε από τα τελευταία έξι ματς ενώ άρχισαν την σεζόν με νίκη επί των Calgary. Ο αρχηγός των Oilers, Connor McDavid, έμεινε χωρίς πόντο μόλις για δεύτερη φορά σε επτά αγώνες.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις