Συνεχίζουν το πάρτι Kucherov και Stamkos

Nikita+Kucherov+Tampa+Bay+Lightning+v+Philadelphia+26gI8fN63-ex

Οι δύο κορυφαίοι παίκτες της καλύτερης μέχρι τώρα ομάδας στο NHL συνεχίζουν να αποδίδουν σε άλλο επίπεδο… Nikita Kucherov και Steven Stamkos σκόραραν ξανά οδηγώντας τους Tampa Bay Lightning στη νίκη με 3-2 επί των Detroit Red Wings

Lightning 3, Red Wings 2

Ο Stamkos πέτυχε το νικητήριο τέρμα στο power play της τρίτης περιόδου μετά από ασίστ του Kucherov στα 13:38 πριν τη λήξη. Οι δύο παίκτες έχουν σημειώσει πόντους και στα 11 ματς, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των Lightning στην αρχή μίας σεζόν που είχε πετύχει ο Martin St. Louis το 2009. Οι Tampa Bay (9-1-1) είναι πλέον πολύ κοντά στην καλύτερη αρχή της ιστορίας τους. Για τον Kucherov, αυτό ήταν το 12ο γκολ στην σεζόν, διατηρώντας την πρώτη θέση στην σχετική λίστα του NHL. Ο Stamkos μπήκε στο ματς ως πρωτοπόρος στους πόντους (20) με τρία γκολ και 17 ασίστ.

Panthers 8, Ducks 3

Ο Radim Vrbata έκανε hat trick και ο πρωτοεμφανιζόμενος Owen Tippett πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο NHL με τους Florida να συντρίβουν τους Anaheim. Ο Vrbata, ο οποίος αποκτήθηκε ως ελεύθερος για μία σεζόν την 1η Ιουλίου, δεν είχε σκοράρει στα πρώτα οκτώ ματς με τους Panthers προτού σημειώσει το έβδομο hat trick της καριέρας του. Ο Aleksander Barkov ξεχώρισε επίσης για τους Panthers με ένα γκολ και δύο ασίστ.

Penguins 2, Jets 1 (ΟΤ)

Ο Phil Kessel έφτασε τα 300 γκολ καριέρας σκοράροντας στον αιφνιδιασμό στα 1:07 της παράτασης δίνοντας τη νίκη στους Pittsburgh επί των Winnipeg. Ο Kessel πήρε το puck μετά το λάθος του Patrik Laine στη μπλε γραμμή και νίκησε τον τερματοφύλακα των Jets, Connor Hellebuyk. Για τους Penguins ο Conor Sheary και για τους Winnipeg ο Josh Morrissey σκόραραν στην πρώτη περίοδο.

Oilers 5, Stars 4

Ο Matt Benning πέτυχε το νικητήριο τέρμα στα 2:27 πριν το τέλος με τους Edmonton να έχουν την πιο παραγωγική εμφάνισή τους στο ματς με τους Dallas. Ο Ryan-Nugent Hopkins βρήκε στόχο δύο φορές ενώ οι Connor McDavid, Patrick Maroon και Benning πρόσθεσαν από ένα τέρμα στη δεύτερη νίκη των Oilers σε επτά ματς. Οι Edmonton μπήκαν στο ματς με τη χειρότερη επίθεση και μέσο όρο 1,88 γκολ ανά παιχνίδι.

Canucks 6, Capitals 2

Ο Sven Baertschi σκόραρε δύο φορές στο power-play και έδωσε μία ασίστ με τους Vancouver να φτάνουν τις τέσσερις διαδοχικές νίκες. Ο Derek Dorsett έφτασε τα έξι γκολ και έδωσε μία ασίστ για τους. Τα άλλα γκολ ήρθαν από τους Thomas Vanek, Bo Horvat και Markus Granlund. Ο Brock Boeser έδωσε τρεις ασίστ στο power-play.

Hurricanes 6, Maple Leafs 3

Ο Josh Jooris σκόραρε δύο φορές και ο Victor Rask έδωσε το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο με τους Carolina να επικρατούν των Toronto. Teuvo Teravainen, Elias Lindholm και Brock McGinn σκόραραν επίσης για τους Hurricanes, που είχαν χάσει τα προηγούμενα δύο ματς. Teravainen και Haydn Fleury έδωσαν από δύο ασίστ ενώ ο Scott Darling είχε 31 αποκρούσεις για τους Carolina.

Kings 4, Canadiens 0

Ο Jonathan Quick έκανε ρεκόρ σεζόν με 40 επεμβάσεις στη νίκη των Los Angeles επί των Montreal. Ο Quick κράτησε το μηδέν στην εστία του για 46ο ματς καριέρας και για δεύτερο στην σεζόν. Ο πρωτοεμφανιζόμενος Adrian Kempe και οι Tyler Toffoli, Anze Kopitar και Kurtis MacDermid σκόραραν για τους Los Angeles.

Wild 6, Islanders 4

Ο Eric Staal και ο πρωτοεμφανιζόμενος Luke Kunin σκόραραν στη νίκη των Minnesota επί των New York. Ο Staal έδωσε προβάδισμα στους Wild με 3-0 στα τέλη της πρώτης περιόδου και μετά έδωσε την ασίστ στο γκολ του Kunin στη δεύτερη περίοδο. Marcus Foligno, Jason Zucker, Jonas Brodin και Zack Mitchell πρόσθεσαν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ για τους Minnesota.

Bruins 2, Sharks 1

Ο Danton Heinen, ο οποίος επέστρεψε από τις μικρότερες κατηγορίες νωρίτερα στην ημέρα, πέτυχε τα πρώτα του δύο γκολ στο NHL και ο Anton Khudobin σταμάτησε 36 σουτ οδηγώντας τους Boston στη νίκη επί των San Jose. Ο Heinen, ο οποίος είχε τρεις ασίστ σε ισάριθμα ματς με τους Bruins νωρίτερα αυτό το μήνα, σκόραρε στην πρώτη περίοδο ισοφαρίζοντας και έδωσε το προβάδισμα στα 13:27 της δεύτερης. Ο Khudobin, παίζοντας για τρίτο σερί ματς στη θέση του τραυματία Tuukka Rask, δέχθηκε μόνο ένα τέρμα στο power-play από τον πρώην αρχηγό των Boston, Joe Thornton, στα  10:40 της δεύτερης περιόδου.

Rangers 5, Coyotes 2

Ο Pavel Buchnevich σκόραρε δύο φορές με τους New York να κρατούν χωρίς νίκη τους Arizona. Δύο γκολ είχε και ο Michael Grabner, με το ένα σε κενή εστία στα 35,6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Chris Kreider πέτυχε το άλλο γκολ των Rangers, οι οποίοι είδαν τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Ondrej Pavelec να σταματά 27 σουτ μόλις στο δεύτερο ματς ως βασικός αυτή την σεζόν. Για τους New York, ο Boo Nieves είχε τρεις ασίστ στο ντεμπούτο του στην σεζόν.

Senators 5, Flyers 4

Ο Jean-Gabriel Pageau πέτυχε ένα γκολ κι έδωσε δύο ασίστ με τους Ottawa να κάνουν τα εύκολα – δύσκολα και να νικούν τους Philadelphia. Οι Senators, που έχουν καταφέρει να χάσουν τρεις φορές το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο ενός ματς, ήταν μπροστά με 5-2 μπαίνοντας στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις