Συνεχίζεται το όνειρο για τους Knights

DM9RtlRVQAAfWKY

O πρωτοεμφανιζόμενος Oscar Dansk, ο τρίτος τερματοφύλακας των Vegas μόλις στο όγδοο παιχνίδι του, βοήθησε τους Golden Knights να νικήσουν με 4-2 τους Chicago Blackhawks στην T-Mobile Arena

Golden Knights 4, Blackhawks 2

Ο Dansk, παίζοντας για πρώτη φορά βασικός στην καριέρα του, ολοκλήρωσε το ματς με 29 επεμβάσεις την στιγμή που οι Golden Knights (7-1-0) συνεχίζουν την καλύτερη αρχή που έχει κάνει «καινούργια» ομάδα στην ιστορία του NHL. Οι Vegas μπορούν να ισοφαρίσουν το ρεκόρ των πέντε συνεχόμενων νικών όταν θα υποδεχθούν τους Colorado Avalanche την Παρασκευή κλείνοντας την σειρά των επτά εντός έδρας αγώνων. Οι Edmonton Oilers είχαν το ρεκόρ την σεζόν 1979-80. Ο Jonathan Marchessault, ένας επιθετικός που αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, έβαλε τους Golden Knights μπροστά με 4-1 στο9 power-play με 9:40 πριν το τέλος.

Penguins 2, Oilers 1 (OT)

Ο Phil Kessel σκόραρε στο 42ο δευτερόλεπτο της παράτασης δίνοντας στους Pittsburgh τη νίκη επί των Edmonton. Αυτό ήταν το 299ο τέρμα στην καριέρα του Kessel, ενώ ο Ian Cole σκόραρε στο 32ο σουτ των Penguins, στα 3:24 της τρίτης περιόδου. Ο Connor McDavid είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στα 17:07 της τρίτης περιόδου με τον Talbot να σταματά 42 σουτ για τους Oilers ενώ ο Matt Murray είχε 29 αποκρούσεις.

Canadiens 5, Panthers 1

Έχοντας πετύχει τρία γκολ σε λιγότερα από δύο λεπτά στη νίκη επί των Florida, οι Montreal πήραν μία μεγάλη ώθηση. Ο Shea Weber πέτυχε δύο τέρματα, ο Brendan Gallagher πρόσθεσε ένα γκολ και μία ασίστ για τους Canadiens. Ο Alex Galchenyuk και ο Max Pacioretty σημείωσαν τα άλλα γκολ των Canadiens ενώ ο Jonathan Drouin έδωσε δύο ασίστ. Ο Carey Price σταμάτησε 26 σουτ για τους νικητές. Ο Keith Yandle άνοιξε το σκορ για τους Panthers και ο τερματοφύλακας James Reimer είχε 32 επεμβάσεις.

Islanders 5, Coyotes 3

Ο John Tavares σημείωσε το έβδομο hat trick της καριέρας του, πετυχαίνοντας μάλιστα και το νικητήριο γκολ στα 7:19 πριν το τέλος στην επικράτηση των New York επί των Arizona που παραμένουν χωρίς νίκη στην σεζόν. Ο Brock Nelson σκόραρε στην τρίτη περίοδο και ο Scott Mayfield έδωσε απόσταση ασφαλείας με 2:57 να απομένουν. Ο τερματοφύλακας Jaroslav Halak είχε 32 αποκρούσεις. Anthony Duclair, Mario Kempe και Nick Cousins σκόραραν για τους Coyotes (0-8-1), οι οποίοι έχουν το χειρότερο ξεκίνημα στο NHL από τότε που οι New York Rangers είχαν 0-14-1 στην αρχή της σεζόν 1943-44.

Ducks 6, Flyers 2

Ο Ryan Getzlaf είχε ένα γκολ και μία ασίστ στην επιστροφή του στο αρχικό σχήμα, οδηγώντας τους Anaheim στη νίκη επί των Philadelphia. Ο Ondrej Kase πέτυχε δύο γκολ και ο Nick Ritchie, ο Rickard Rakell και ο Brandon Montour σημείωσαν από ένα τέρμα για τους Ducks. Ο Sean Couturier πέτυχε το πέμπτο και το έκτο του γκολ στην σεζόν για τους Flyers.

Lightning 5, Hurricanes 1

Ο Tyler Johnson είχε ένα γκολ και μία ασίστ με τους Tampa Bay να παραμένουν η κορυφαία ομάδα στο NHL στα πρώτα 10 ματς μετά τη νίκη επί των Carolina. Ο Mikhail Sergachev σκόραρε επίσης για τους Lightning (8-1-1), οι οποίοι πέτυχαν γκολ σε κενή εστία και με τους Vladislav Namestnikov, Ryan Callahan και Nikita Kucherov. Ο Jaccob Slavin ήταν ο σκόρερ των Hurricanes.

Kings 3, Senators 2 (SO)

Ο Adrian Kempe έστειλε το ματς στην παράταση με ένα γκολ προς το τέλος της κανονικής διάρκειας και ο ίδιος ήταν ο σκόρερ στο shootout με τους Los Angeles να επικρατούν των Ottawa. Ο Alec Martinez σκόραρε επίσης για τους Kings ενώ οι Senators βρήκαν στόχο με τον Nate Thompson και τον Dion Phaneuf. Ο Mike Condon είχε 41 αποκρούσεις στο δεύτερο παιχνίδι του ως βασικός στην σεζόν για τους Senators, ενώ ο Darcy Kuemper σταμάτησε 29 σουτ προς την εστία των Los Angeles.

Sabres 1, Red Wings 0

Ο Robin Lehner πραγματοποίησε 32 επεμβάσεις και ο Benoit Pouliot πέτυχε το μοναδικό γκολ στη νίκη των Buffalo επί των Detroit. Για πρώτη φορά στην σεζόν και για έκτη στην καριέρα του ο Lehner κράτησε το μηδέν στην εστία του με τους Buffalo να σημειώνουν την πρώτη εντός έδρας νίκη τους στην σεζόν. Ο Jimmy Howard σταμάτησε τα 31 από τα 32 σουτ για τους Red Wings.

Flames 3, Predators 2 (SO)

Το γκολ του Matthew Tkachuk στον τρίτο γύρο του shootout έδωσε στους Calgary τη νίκη επί των Nashville. Οι Flames βρέθηκαν πίσω με 2-0 αλλά έκαναν την ανατροπή στην τρίτη περίοδο με τους Tkachuk και Micheal Ferland βάζοντας τέλος στο σερί των δύο ηττών ενώ βελτιώθηκαν στο 4-1-0 εκτός έδρας. Ο τερματοφύλακας των Calgary, Mike Smith, σταμάτησε 28 σουτ. Filip Forsberg και Roman Josi σκόραραν στο power-play σε ένα διάστημα 74 δευτερολέπτων στην πρώτη περίοδο δίνοντας στους Predators το προβάδισμα. Ο τερματοφύλακας Pekka Rinne είχε 30 αποκρούσεις.

Canucks 1, Wild 0

Ο Jake Virtanen πέτυχε το δεύτερο τέρμα του σε ισάριθμα ματς στην τρίτη περίοδο με τους Vancouver να κλείνουν με θετικό πρόσημο μία μεγάλη σειρά εκτός έδρας αγώνων, επικρατώντας των Minnesota. Το πρώτο σουτ του

Virtanen αποκρούστηκε από τον αμυντικό των Minnesota, Jared Spurgeon, αλλά ο δεξιός winger των Vancouver πήρε το ριμπάουντ και με το νέο σουτ έβαλε τέλος στο μόλις δεύτερο εντός έδρας ματς της σεζόν για τους Minnesota. Οι Canucks είχαν 29 αποκρούσεις από τον τερματοφύλακα Anders Nilsson, ο οποίος έχει κρατήσει δύο φορές το μηδέν στην εστία του σε τρία ματς ως βασικός αυτή την σεζόν. Για τους  Wild ο Devan Dubnyk είχε 24 επεμβάσεις, αλλά νικήθηκε για πρώτη φορά στην σεζόν.

Avalanche 5, Stars 3

Ο Matt Nieto είχε τρία γκολ στο πρώτο hat trick της καριέρας του, ο Gabriel Landeskog είχε ένα γκολ και μία ασίστ και οι Colorado νίκησαν τους Dallas επιστρέφοντας στη νίκη μετά από τρία ματς. Στόχο βρήκε και ο Mark Barberio, ο Blake Comeau είχε τρεις ασίστ και ο Semyon Varlamov 34 αποκρούσεις εκ των οποίων οι 13 στην τρίτη περίοδο όταν οι Avalanche δέχθηκαν μεγάλη πίεση από τους Dallas. Ο Jamie Benn είχε ένα γκολ και δύο ασίστ, ο John Klingberg ένα γκολ και μία ασίστ και ο Brett Ritchie σκόραρε για τους Stars. Ο Kari Lehtonen σταμάτησε 14 σουτ, όσα και ο Ben Bishop.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις