Σαρωτικοί οι Knights

David+Perron+Vegas+Golden+Knights+v+Arizona+1ZK8H0DcyVVx

David Perron, Oscar Lindberg, Cody Eakin και James Neal σκόραραν σε διάστημα 8,5 λεπτών στη δεύτερη περίοδο και ο Oscar Dansk σταμάτησε 32 σουτ οδηγώντας με τους Golden Knights να συντρίβουν 7-0 τους Colorado Avalanche στην T-Mobile Arena

Knights 7, Avalanche 0

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη για τους Golden Knights (8-1-0), το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί που έχει κάνει ομάδα στην παρθενική της σεζόν στα 100 χρόνια ιστορίας του NHL, ένα ρεκόρ που είχαν πετύχει οι New York Rangers την σεζόν 1926-27 και ισοφάρισαν οι Edmonton Oilers την αγωνιστική περίοδο 1979-80. Οι Vegas νωρίτερα είχαν κάνει ρεκόρ στο NHL με την καλύτερη αρχή μίας «καινούργιας» ομάδας κερδίζοντας τα πρώτα τους τρία ματς.

Blues 2, Hurricanes 1

Ο Brayden Schenn πέτυχε το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στα μισά της τρίτης περιόδου και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Carter Hutton σταμάτησε 26 σουτ στη νίκη των St. Louis επί των Carolina. Ο Hutton βελτίωσε το ρεκόρ του στο 3-0 αυτή την σεζόν και στο 11-2 στα τελευταία του 13 ματς εκτός έδρας στην κανονική σεζόν. Οι Carolina πέτυχαν ένα γκολ σε ένα ματς για τέταρτη φορά σε εννέα παιχνίδια, περιλαμβανομένων τριών συνεχόμενων εντός έδρας.

Blue Jackets 2, Jets 1 (OT)

Ο Josh Anderson σκόραρε στα 2:22 πριν το τέλος της παράτασης δίνοντας τη νίκη στους Columbus. Οι Jets έχασαν εκτός έδρας στην παράταση για δεύτερο βράδυ στην σειρά μετά την ήττα με το ίδιο σκορ από τους Pittsburgh. Οι Blue Jackets πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στα 10:23 της τρίτης περιόδου όταν ο Cam Atkinson νίκησε τον Steve Masons. Η νίκη έδωσε στους Blue Jackets (7-3-0) την καλύτερη αρχή στην ιστορία τους μετά από 10 ματς.

Devils 5, Senators 4 (SO)

Για δεύτερη φορά σε οκτώ ημέρες, οι New Jersey νίκησαν τους Ottawa, με τον πρωτοεμφανιζόμενο Jesper Bratt να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στον τέταρτο γύρο του shootout με τον βετεράνο winger Drew Stafford να ισοφαρίζει στον τρίτο γύρο. Πίσω με δύο γκολ και με λιγότερα από δύο λεπτά να απομένουν, οι Senators σκόραραν δύο φορές όταν ο τερματοφύλακας Mike Condon αποσύρθηκε για να περάσει έκτος επιθετικός και να πάει το ματς στην παράταση. Το έβδομο γκολ του Mark Stone στα 18:45 έφερε τους Senators σε απόσταση ενός γκολ προτού ο πρωτοεμφανιζόμενος Christopher DiDomenico βρει στόχο με 36,6 δευτερόλεπτα να απομένουν στην κανονική διάρκεια, ισοφαρίζοντας με το πρώτο του τέρμα στο NHL.

Predators 2, Blackhawks 1

Ο τερματοφύλακας Pekka Rinne πέτυχε ρεκόρ στην σεζόν με 43 αποκρούσεις στη νίκη των Nashville επί των Chicago. Calle Jarnkrok και Craig Smith πέτυχαν από ένα γκολ για τους Predators, οι οποίοι έβαλαν τέλος στο σερί των δύο ηττών και πήραν εκδίκηση για την ήττα στην παράταση από τους Chicago δύο εβδομάδες πριν. Ο Artem Anisimov πέτυχε το μοναδικό τέρμα των Blackhawks. Οι Chicago έχασαν για δεύτερο ματς στην σειρά και έπεσαν στο 1-3-1 στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους. Ο τρματοφύλακας των Blackhawks, Corey Crawford, εξουδετέρωσε 28 σουτ αλλά γνώρισε την τρίτη ήττα του στα τελευταία τέσσερα ματς.

Stars 2, Flames 1

Το γκολ του Alexander Radulov στο power play της τρίτης περιόδου βοήθησε τους Dallas να επιστρέψουν στις νίκες μετά από δύο ήττες. Ο Radulov νίκησε τον Mike Smith στα 7:10 πριν τη λήξη. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ των Dallas σε power play στη βραδιά. Ο αμυντικός Esa Lindell σκόραρε επίσης για τους Dallas. Ο Kari Lehtonen έπαιξε για δεύτερη φορά βασικός στην σεζόν για τους Dallas και τελείωσε το ματς με 29 επεμβάσεις.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις