Στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης η Halep

Simona+Halep+2017+China+Open+Day+8+Semi+Finals+cKtgF8TDavNx

Η Simona Halep ανέβηκε στο νούμερο ένα του κόσμου μετά την πρόκρισή της στον τελικό του China Open

Η Ρουμάνα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή σε δύο περιπτώσεις φέτος, αλλά την τρίτη φορά στάθηκε τυχερή καθώς νίκησε τη Jelena Ostapenko με 6-2 6-4 στα ημιτελικά του Πεκίνου. Η Halep θα εκθρονίσει την Garbine Muguruza όταν θα ανακοινωθεί η νέα κατάταξη την επόμενη εβδομάδα και θα γίνει η τρίτη παίκτρια που θα περάσει στο νούμερο ένα από τα μέσα Ιουλίου μετά την Ισπανίδα και την Karolina Pliskova.

Η Halep θα μπορούσε να τα καταφέρει τον Ιούνιο αν είχε νικήσει την Ostapenko στον τελικό του γαλλικού Open, αλλά η Λετονή είχε κάνει την έκπληξη στο Roland Garros. Η εκδίκηση ήρθε στο Πεκίνο χτυπώντας στο αδύναμο δεύτερο σερβίς της Ostapenko όπου με δύο break πήρε το πρώτο σετ. Η Halep μπορεί να αισθάνθηκε το deja vu όταν βρέθηκε μπροστά με σετ και break όπως και στον τελικό του γαλλικού Open όταν η Ostapenko έκανε μία τεράστια ανατροπή – και απείλησε να την κάνει ξανά – καθώς η Λετονή πέρασε μπροστά στο δεύτερο σετ με 4-3.

Η Halep άντεξε και κέρδισε τρία διαδοχικά game για να γίνει η 25η παίκτρια στην ιστορία της WTA που ανεβαίνει στην πρώτη θέση. Αντίπαλος της Ρουμάνας στον τελικό θα είναι η Caroline Garcia με τη Γαλλίδα να νικά τη νούμερο 12 του ταμπλό, την Τσέχα Petra Kvitova, με 6-3 7-5. Η πρωταθλήτρια του Wuhan Open, η Garcia, έφτασε τις 10 συνεχόμενες νίκες μπαίνοντας στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης με την Kvitova να κάνει 11 διπλά λάθη και να κερδίζει μόλις τα 10 από τα 27 δεύτερα σερβίς. Η 23χρονη πήρε προβάδισμα με 3-0 το πρώτο σετ και άσκησε πίεση στην Kvitova, η οποία δεν είχε απάντηση και έχασε το σετ.

Η δύο φορές πρωταθλήτρια του Wimbledon άρχισε δυνατά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-0 αλλά τα λάθη στο σερβίς της κόστισαν καθώς η Garcia ισοφάρισε σε 5-5 προτού κλείσει το ματς. Η Garcia είναι κοντά σε δεύτερο διαδοχικό τίτλο ωστόσο η Halep την έχει νικήσει και στις δύο προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Νταρτς World Championship: Εύκολα ο Smith

Νταρτς

Ο Jeff Smith στο ντεμπούτο το στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του PDC, επικράτησε με 2-0 του Luke Humphries στον προκριματικό γύρο και θα αντιμετωπίσει, στο τελευταίοι παιχνίδι της βραδιάς, τον δις παγκόσμιο πρωταθλητή Gary Anderson

Πατινάζ Skate America: Τραυματισμοί και πόνος στον πάγο

Πατινάζ

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια το Skate America ήταν ο τελευταίος
αγώνας της σειράς GP… Για ορισμένους ήταν η προσπάθεια επιστροφής, για άλλους η τελευταία ευκαιρία πρόκρισης και για κάποιους μία πρόκληση που έπρεπε να ξεπεραστεί παρά τους τραυματισμούς

Ράγκμπι Υπό έρευνα ο Cheika

Ράγκμπι

Ο προπονητής της Αυστραλίας Michael Cheika είναι το κεντρικό πρόσωπο γύρω από την έρευνα που αφορά τα σχόλια και τις πράξεις του μετά την οργισμένη αντίδρασή του σε αρκετές αποφάσεις κατά τη διάρκεια του ματς όπου η Αυστραλία ηττήθηκε με 30-6 από την Αγγλία στο Twickenham