“Διάβολοι” μέσα στο Μπάφαλο

Οι Devils ήταν καταιγιστικοί μέσα στο “KeyBank Center” επικρατώντας των Sabres με 6-2 έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Σουηδούς Jesper Bratt και Marcus Johansson, οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ, ενώ μοίρασαν και από μία ασίστ χαρίζοντας στην ομάδα τους τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια… Ήττα εντός έδρα για τους Bruins, στην παράταση Maples Leafs και Lightning

Βοήθεια από… Σουηδία χρειάστηκαν οι Devils, οι οποίοι μετά τη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στους Avalanche (4-1) επικράτησαν και μέσα στο Μπάφαλο με 6-2 κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν και δείχνοντας άκρως επιθετικές διαθέσεις για τη νέα χρονιά.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι δύο Σουηδοί Bratt και Johansson οι οποίοι σημείωσαν τα τέσσερα από τα έξι τέρματα, ενώ μοίρασαν και από μία ασίστ. Η ομάδα του Hynes είχε σε καλή βραδιά και τον τερματοφύλακα Schneider, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 επεμβάσεις. Οι Devils μετά από τη νίκη τους, βρίσκονται στην δεύτερη θέση της Metropolitan Division πίσω από τους Washington Capitals.

Οι “πρωτευουσιάνοι” πάντως αν και προηγήθηκαν με 3-1 μέσα στην έδρα των Lightning, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Μ’ ένα γκολ στην δεύτερη κι ένα στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση (3-3) οδηγώντας το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο εκεί όπου ο Point χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 4-3.

Παιχνίδι-καρμπόν είχαμε και στο “Air Canada Center” με τους Maple Leafs να μένουν πίσω στο σκορ με 3-1 από τους Blackhawks, όμως στη συνέχεια κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση (3-3) και λίγο αργότερα να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 4-3.

Την πρώτη νίκη στη σεζόν σημείωσαν οι Jets, οι οποίοι μετά από τις δύο συνεχόμενες ήττες απέναντι σε Flames (6-3) και Maple Leafs (7-2), κατάφεραν να “σφίξουν” την άμυνα απέναντι στους Oilers (5-2), με τον Αμερικανό τερματοφύλακα Connor Hellebuyck, να κάνει ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 37 επεμβάσεις.

“Χιονοστιβάδα” στη Βοστώνη

Οι Avalanche (χιονοστιβάδα) πέρασαν με εμφατικό τρόπο από το “TD Garden” επικρατώντας με 4-0 με τον τερματοφύλακα Varlamov να σταματάει 29 σουτ πραγματοποιώντας το πρώτο shutout της σεζόν και 22ο συνολικά στην καριέρα του. Παράλληλα η ομάδα του Καναδού Jared Bednar σημείωσε την 12η συνεχόμενη νίκη της μέσα στην έδρα των Bruins οι οποίοι έχουν να κερδίσουν τους Avalanche εντός από το 1998!

Εκτός του Varlamov, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Yakupov, ο οποίος σημείωσε τα τελευταία δύο τέρματα της ομάδας του την τελευταία περίοδο.

Δραματικό φινάλε είχαμε και στη Νέα Υόρκη με τους Islanders να γνωρίζουν την ήττα στο shoot-off από τους Blues. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 κατάφεραν να επιστρέψουν σκοράροντας δύο φορές μέσα σε έξι λεπτά ισοφαρίζοντας σε 2-2. Το ισόπαλο σκορ έμεινε και μετά το έξτρα πεντάλεπτο με του φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη στη διαδικασία των πέναλτι.