Εντυπωσιακός ο Καναδάς

r

O Καναδάς συνέτριψε τις ΗΠΑ με 5-1 σε ένα αρκετά σκληρό ματς μεταξύ των δύο ομάδων που πιθανότατα θα διεκδικήσουν το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο χόκεϊ γυναικών στην Pyeongchang

Η επιθετικός του Καναδά, Natalie Spooner, πέτυχε δύο τέρματα και η τερματοφύλακας Genevieve Lacasse σταμάτησε 37 σουτ. Καθοριστικό στοιχείο η ικανότητα του Καναδά με παίκτη λιγότερο με τις Αμερικανίδες να έχουν 0-10 στο power play.

Μπροστά στις κατάμεστες κερκίδες στο Agganis Arena του πανεπιστημίου της Βοστόνης, παρουσία 12 μελών της αμερικανικής ομάδας που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο το 1998, η αμυντικός Emily Pfalzer πέτυχε το μοναδικό τέρμα των ΗΠΑ. Το ματς ήταν το δεύτερο σε μία σειρά επίδειξης ενόψει των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων της Pyeongchang μεταξύ των δύο μοναδικών γυναικείων ομάδων που έχουν κερδίσει χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο. Η αμερικανική ομάδα κέρδισε το πρώτο ματς με 5-2 στο Quebec την Κυριακή.

Ο Καναδάς άνοιξε το σκορ στην πρώτη περίοδο με την Spooner, την πρώτη σκόρερ της ομάδας της, να αξιοποιεί την πάσα της Meghan Agosta. Οι Αμερικανίδες ισοφάρισαν αργότερα στην περίοδο με την ατομική προσπάθεια της Pfalzer, αλλά ο Καναδάς πήρε νέο προβάδισμα στην αρχή της δεύτερης περιόδου όταν από λάθος των Αμερικανίδων στη ζώνη τους, η winger Jillian Saulnier τροφοδότησε την αμυντικό Laura Fortino και η τελευταία έστειλε το puck στην εστία της Nicole Hensley.

Οι Καναδές σκόραραν δύο φορές προς το τέλος της περιόδου, με την Spooner να βρίσκει στόχο για δεύτερη φορά και με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Agosta νίκησε την Hensley, η οποία αντικαταστάθηκε από την Alex Rigsby στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η Marie-Philip Poulin διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην τελευταία περίοδο μετά από νέο λάθος των Αμερικανίδων στη ζώνη τους. Στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Sochi το 2014, ο Καναδάς είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο με 3-2 στην παράταση ολοκληρώνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή. Νωρίτερα στη χρονιά οι Αμερικανίδες είχαν νικήσει με 3-2, ξανά στην παράταση, κατακτώντας τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Νταρτς World Championship: Εκπληκτικός Lewis και πρόκριση στον δεύτερο γύρο

Νταρτς

Λίγες ώρες μετά από τη νίκη του στον προκριματικό κόντρα στον Βέλγο Kenny Neyens, ο Jamie Lewis πήρε και δεύτερη νίκη με πιο εντυπωσιακό τρόπο, κόντρα στον Jonny Clayton με 3-0 ένα αποτέλεσμα που τον έφερε στον δεύτερο γύρο του θεσμού

Νταρτς World Championship: Στο κυρίως ταμπλό ο Lewis

Νταρτς

Ο Ουαλός αφυπνίστηκε μετά το 0-2 στο πρώτο σετ από τον υπερβολικά ενθουσιώδη Kenny Neyens για να επικρατήσει στη συνέχεια με 2-1 σετ και να περάσει στο κυρίως ταμπλό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Jonny Clayton στο τελευταίο παιχνίδι του απογευματινού session

Νταρτς Robert Thornton: “Μην με ξεγράφετε”