Έσπασε την παράδοση η Αυστραλία

1439be66-432e-4e8a-a833-7a5e5d043db1

Δείχνοντας χαρακτήρα η Αυστραλία επιβλήθηκε της Νέας Ζηλανδίας με 23-18 και πήρε την πρώτη της νίκη απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια σε οκτώ αναμετρήσεις

Αυτό ήταν το τρίτο ματς του Bledisloe Cup με τον τίτλο να έχει ήδη κριθεί υπέρ της Νέας Ζηλανδίας που κέρδισε τα προηγούμενα δύο. Τα tries από τους wingers Reece Hodge και Marika Koroibete όπως και το 12ο της σεζόν από τον fullback Israel Folau έδωσε στη γηπεδούχο ομάδα προβάδισμα με 20-13 με 15 λεπτά να απομένουν.

Ο Waisake Naholo πέρασε τη γραμμή στο πρώτο ημίχρονο για τους παγκόσμιους πρωταθλητές και ο επίσης winger RiekoIoane σημείωσε το δεύτερο στο 71ο λεπτό αλλά ο Damian McKenzie έχασε το conversion και το πέναλτι του Hodge από τα 55 μέτρα έδωσε στους Wallabies τη νίκη.

Η Νέα Ζηλανδία είχε νικήσει την Αυστραλία με 54-34 στο Sydney και με 35-29 στο Dunedin κατά τη διάρκεια του Rugby Championship και έτσι είχε ήδη εξασφαλίσει την κατάκτηση του Bledisloe Cup για 15η διαδοχική σεζόν.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις