Πρόκριση για Federer στα τρία σετ

Ο νούμερο τρία του ταμπλό χρειάστηκε μία ώρα και 46 λεπτά για να επικρατήσει του Feliciano Lopez με 6-3, 6-3, 7-5 σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στα τρία σετ… Στους “16” και ο Rafa Nadal με τον Ισπανό να χάνει σετ από τον Leonardo Mayer… Εύκολα ο Thiem, εγκατέλειψε ο Monfils

H νίκη του Federer απέναντι στον Feliciano Lopez είχε πολλαπλά κέρδη για τον Ελβετό. Αρχικά κατάφερε να πάρει την πρώτη “καθαρή” νίκη στο τουρνουά μετά τα δέκα σετ των δύο πρώτων γύρων κόντρα στους Tiafoe και Youzhny, ενώ παράλληλα γλίτωσε το “ξενύχτι” καθώς το παιχνίδι ξεκίνησε γύρω στις 22:00 ώρα ΗΠΑ.

Ο νούμερο τρία του ταμπλό έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στο φετινό US Open αποφεύγοντας το πολλά αβίαστα λάθη (μόλις 16), ενώ βελτίωσε αισθητά το σερβίς του κερδίζοντας το 85% των πόντων στο πρώτο σερβίς σημειώνοντας και 13 άσους.

Στους “16” ο Ελβετός θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Philipp Kohlschreiber, ο οποίος δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ απέναντι στον Αυστραλό John Millman επικρατώντας με 7-5, 6-2, 6-4 συνεχίζοντας την πορεία του χωρίς να έχει χάσει σετ.

Μετά τον Ιάπωνα Taro Daniel, ο Rafa Nadal έχασε το πρώτο σετ και απέναντι στον Αργεντινό (Lucky Loser) Leonardo Mayer, με τον νούμερο ένα στον κόσμο να ανεβάζει στροφές στη συνέχεια φτάνοντας εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τέταρτο γύρο με 6-7(3), 6-3, 6-1, 6-4.

Ο αριστερόχειρας Ισπανός θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Ουκρανό Alexander Dolgopolov που μετά από τη μεγάλη νίκη του κόντρα στον Tomas Berdych, επικράτησε και του Σέρβου Viktor Troicki με 6-1, 6-0, 6-4.

Ακόμη μια μεγάλη εμφάνιση για τον κάτοχο του 2009, Juan Martin del Potro ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του νούμερο 11 του ταμπλό, Roberto Bautista Agut με 6-3, 6-3, 6-4 με τον Αργεντινό να απειλείται στον τέταρτο γύρο από τον Αυστριακό Dominic Thiem, ο οποίος επικράτησε του Γάλλου Adrian Mannarino με 7-5, 6-3, 6-4.

Η ονειρεμένη πορεία του Ρώσου Andrey Rublev συνεχίζεται με τον 19χρονο να κερδίζει και τον Βόσνιο Damir Džumhur με 6-4, 6-4, 5-7, 6-4 φτάνοντας στους “16” για πρώτη φορά στην καριέρας του.

Αντίπαλός του στον τέταρτο γύρο θα είναι ο Βέλγος και νούμερο εννέα του ταμπλό, David Goffin ο οποίος πέρασε σχεδόν άκοπα στην επόμενη φάση με τον Gael Monfils να εγκαταλείπει την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού στο δεξί γόνατο.

Αποτελέσματα-Τρίτος Γύρος

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου

(1) Rafa Nadal (Ισπανία) – (LL) Leonardo Mayer (Αργεντινή) 6-7(3), 6-3, 6-1, 6-4

(3) Roger Federer (Ελβετία) – (31) Feliciano Lopez (Ισπανία) 6-3, 6-3, 7-5

(6) Dominic Thiem (Αυστρία) – (30) Adrian Mannarino (Γαλλία) 7-5, 6-3, 6-4

(24) Juan Martin del Potro (Αργεντινή) – (11) Roberto Bautista Agut 6-3, 6-3, 6-4

(33) Philipp Kohlschreiber (Γερμανία) – (PR) John Millman (Αυστραλία) 7-5, 6-2, 6-4

Andrey Rublev (Ρωσία) – Damir Džumhur (Βοσνία) 6-4, 6-4, 5-7, 6-4

(9) David Goffin (Βέλγιο) – (18) Gael Monfils (Γαλλία) 7-5, 5-1 (εγκ. Monfils)

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις