Η Vandeweghe σταμάτησε την Pliskova

Coco+Vandeweghe+2017+Open+Tennis+Championships+A1omou2oUbTx

Η Αμερικανή άφησε εκτός ημιτελικών την περσινή φιναλίστ και νούμερο ένα στον κόσμο Karolina Pliskova επικρατώντας με 7-6(4), 6-3 παίρνοντας την πρόκριση… Ασταμάτητη ο Madison Keys η οποία κέρδισε την Εσθονή Kaia Kanepi… Τέσσερις παίκτριες από τις ΗΠΑ στα ημιτελικά μετά από 36 χρόνια στη διοργάνωση

Μετά τη Μελβούρνη στην αρχή της σεζόν, η Coco Vandeweghe εξασφάλισε τη συμμετοχή της και στα ημιτελικά της Νέας Υόρκης στην καλύτερη χρονιά της μέχρι τώρα καριέρας της. Η Αμερικανή και νούμερο 20 του ταμπλό, αντιμετώπισε την νούμερο ένα στον κόσμο, Karolina Pliskova με το ίδιο επιθετικό της στιλ.

Η 25χρονη μπορεί να είχε 32 αβίαστα λάθη (έναντι 21 της Τσέχας), ωστόσο είχε σχεδόν διπλάσια winners και μόλις έναν χαμένο πόντο στη μάχη του φιλέ. Το πιο κρίσιμο σημείο ήταν το set point της Pliskova στο πρώτο σετ, σε ένα σετ το οποίο η Vandeweghe προηγήθηκε με break (3-1), αλλά τελικά κρίθηκε στο tie break.

Στο δεύτερο σετ η Αμερικανή πήρε προβάδισμα με 5-2 και εκεί κάπου όλα τελείωσαν για την Pliskova, η οποία μείωσε μεν σε 5-3, αλλά η Vandeweghe έκλεισε το παιχνίδι σε 94 λεπτά επικρατώντας με 6-3.

Στον ημιτελικό η γεννημένη στην Καλιφόρνια, Vandeweghe, θα αντιμετωπίσει την συμπατριώτισσά της Madison Keys η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Εσθονή, Kaia Kanepi, επικρατώντας με 6-3, 6-3 σε μόλις 68 λεπτά.

Με την πρόκριση της Keys ολοκληρώθηκε η φετινή ιστορική τετράδα για το ταμπλό των γυναικών η οποία απαρτίζεται αποκλειστικά από Αμερικανίδες τενίστριες κάτι που είχε να συμβεί στη διοργάνωση από το 1981!

Προημιτελικά

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου

(9) Venus Williams (ΗΠΑ) – (13) Petra Kvitova (Τσεχία) 6-3, 3-6, 7-6(2)
(PR) Sloane Stephens (ΗΠΑ) – (16) Anastasija Sevastova (Λεττονία) 6-3, 3-6, 7-6(4)

Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου

(20) Coco Vandeweghe (ΗΠΑ) – (1) Karolina Pliskova (Τσεχία) 7-6(4), 6-3
(15) Madison Keys (ΗΠΑ) – (Q) Kaia Kanepi (Εσθονία) 6-3, 6-3

Ημιτελικά

Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου

Arthur Ashe (02:00)
(9) Venus Williams (ΗΠΑ) – Sloane Stephens (ΗΠΑ)
(20) Coco Vandeweghe (ΗΠΑ) – (15) Madison Keys (ΗΠΑ)

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις