Η Karolina Pliskova γλίτωσε την έκπληξη και πέρασε στις “16”

Η νούμερο ένα στον κόσμο χρειάστηκε να παραμείνει στο “Arthur Ashe” για δύο ώρες και 20 λεπτά μέχρι να καταβάλλει την αντίσταση της Κινέζας Shuai Zhang, με την νούμερο 27 του ταμπλό να φτάνει έναν πόντο μακριά από τη μεγάλη έκπληξη… Αποκλεισμός για την Agnieszka Radwanska… Πέρασε στις “16” η Madison Keys

Η φιναλίστ του 2016 και νούμερο ένα στον κόσμο, Karolina Pliskova πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στην Κινέζα Zhang, η οποία αφού κέρδισε το πρώτο σετ με 6-3, στη συνέχεια βρέθηκε μια ανάσα από τη μεγάλη πρόκριση, έχοντας match point στο σερβίς της Pliskova.

Η Τσέχα ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση κατακτώντας το game (το έκανε σε ποσοστό 51% όποτε βρίσκονταν στο παιχνίδι με break point στο σερβίς της) και λίγο αργότερα το σετ (7-5), ενώ στη συνέχεια ολοκλήρωσε την ανατροπή κερδίζοντας στο τρίτο σετ με 6-4.

Επόμενη αντίπαλος για την νούμερο ένα στον κόσμο, είναι η Αμερικανή Jennifer Brady, με την 22χρονη να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά μέχρι στιγμής. Η Brady, η οποία στον δεύτερο γύρο κέρδισε την συμπατριώτισσα της Pliskova, Barbora Strýcová με το εμφατικό 6-1, 6-1, πήρε μια δραματική νίκη απέναντι στη Ρουμάνα Monica Niculescu, επικρατώντας με 6-3, 4-6, 7-6(3).

Εκτός διοργάνωσης βρέθηκε η νούμερο 10 του ταμπλό Agnieszka Radwańska, με την Πολωνή να γνωρίζει την ήττα στα τρία σετ, από την Αμερικανή CoCo Vandeweghe. Η νούμερο 20 του ταμπλό θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Τσέχα Lucie Safarova η οποία δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην Kurumi Nara επικρατώντας με 6-3, 6-2.

Αποτελέσματα-Τρίτος Γύρος

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου

(4)Elina Svitolina (Ουκρανία) – Shelby Rogers (ΗΠΑ) 6-4, 7-5

(20) CoCo Vandeweghe (ΗΠΑ) – (10) Agnieszka Radwanska (Πολωνία) 7-5, 4-6, 6-4

Jennifer Brady (ΗΠΑ) – Monica Niculescu (Ρουμανία) 6-3, 4-6, 7-6(3)

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις