Ο Rafa Nadal κατέκτησε το 16ο Grand Slam της καριέρας του

Ο νούμερο ένα στον κόσμο χρειάστηκε δύο ώρες και 27 λεπτά για να επικρατήσει του Kevin Anderson με 6-3, 6-3, 6-4… Ο Ισπανός κατέκτησε τον τρίτο τίτλο US Open στην καριέρα του, αλλά και το δεύτερο major του 2017 μια χρονιά που Federer και Nadal μοιράστηκαν τους τίτλους

Δύο τίτλοι για τον Nadal (Roland Garros, US Open), δύο και για τον Federer (Australian Open, Wimbledon). Δικαιολογημένα λοιπόν ο “σεσημασμένος” στο να βάζει “ταμπέλες”, Brad Gilbert (βετεράνος τενίστας) χαρακτήρισε τη σεζόν που μας πέρασε “Fedal Slam”.

Περιμένοντας το σερβίς του αντιπάλου του έξι (και πλέον) μέτρα πίσω από τη βασική γραμμή και παράλληλα διατηρώντας στο ακέραιο το δικό του σερβίς ο Rafa Nadal αποκτούσε αυτομάτως μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Η αδυναμία του Anderson να φτάσει σε break point, την ίδια ώρα που ο Nadal του “γέμιζε” με πόντους τα δικά του σερβίς, κόστισαν σε ενέργεια στον Νοτιαφρικανό. Τα ποσοστά του “γίγαντα” από το Γιοχάνεσμπουργκ, έπεφταν σετ με το σετ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο σετ ο νούμερο 28 του ταμπλό, πέρασε το 36% των πρώτων σερβίς, κάτι που έκανε την αποστολή του Nadal ακόμη πιο εύκολη. Ο Anderson ολοκλήρωσε τον τελικό με 10 άσους και 40 αβίαστα λάθη, την ίδια στιγμή που ο έτερος φιναλίστ είχε μόλις 11.

Ο Nadal, αν και φρόντιζε να παίρνει συνεχώς πόντους στα service games του Anderson βάζοντας μια έξτρα πίεση στον Νοτιαφρικανό, κατάφερε να κάνει ένα break σε κάθε σετ κάτι το οποίο ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη, από τη στιγμή που ο Anderson δεν κατάφερνε να φτάσει ούτε σε ένα tie break.

Αυτό πήγε να γίνει στο τελευταίο, όπως εξελίχθηκε, game του τελικού με τον 28χρονο να χάνει το smash στο 15-15 δίνοντας έναν κρίσιμο πόντο στον Ισπανό. Στη δεύτερη προσπάθεια ο Nadal τα κατάφερε και με ένα volley πήρε τον πόντο και παράλληλα το 16ο Grand Slam στην καριέρα του.

Τελικός

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου

(1) Rafa Nadal (Ισπανία) – (28) Kevin Anderson (Ν. Αφρική) 6-3, 6-3 6-4

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις