Ο Del Potro στους “8” με επική ανατροπή

Βρέθηκε δύο σετ πίσω, “έσβησε” δύο match points και στο τέλος πανηγύρισε μια τεράστια πρόκριση απέναντι στον εκπληκτικό Dominic Thiem στο παιχνίδι της χρονιάς… Συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του ο Andrey Rublev… Εύκολες προκρίσεις για Nadal και Federer

Ναι, ήταν το παιχνίδι της χρονιάς. Απ’ αυτά τα παιχνίδια που δεν θέλεις να τελειώσουν δίχως να σε ενδιαφέρει η κούραση των πρωταγωνιστών. Ο Juan Martin del Potro σημείωσε μια επική ανατροπή, στη διοργάνωση που έχει γνωρίσει τη μεγαλύτερη επιτυχία στην καριέρα του.

Ένα παιχνίδι στο οποίο οι αριθμοί, τα στατιστικά και οι στρατηγικές περνούν σε δεύτερη μοίρα. Δύο εκπληκτικοί παίκτες, ένα μεγάλο ματς, μία τεράστια νίκη, μία απίστευτη πρόκριση για τον Αργεντινό που αποθεώθηκε από τους χιλιάδες συμπατριώτες του που βρέθηκαν και πάλι στο πλευρό του.

Κι όμως, στα πρώτα δύο σετ ο del Potro φάνηκε ανήμπορος απέναντι στο “τοίχος” που είχε υψώσει ο εκπληκτικός Thiem. Ο Αυστριακός και νούμερο έξι του ταμπλό έκανε απίθανα πράγματα παίρνοντας προβάδισμα με 2-0 σετ χάνοντας μόλις τρία games (6-1, 6-2).

Η αντεπίθεση του del Potro ξεκίνησε στο τρίτο σετ το οποίο και κατέκτησε εύκολα με 6-1, με τον Thiem να πετάει “λευκή πετσέτα” από νωρίς στο σετ μαζεύοντας δυνάμεις για τέταρτο. Εκεί ο Αυστριακός βρήκε και πάλι ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα με 5-2!

Ο del Potro όμως με τρία games ισοφάρισε σε 5-5 με το σερί να σταματάει στο 11ο game και τον Thiem να παίρνει και πάλι προβάδισμα με 6-5. Ο del Potro σέρβιρε για να παραμείνει στο τουρνουά με τον Thiem όμως να φτάνει στο 15-40 έχοντας διπλό match point. Μετά από τέσσερις δραματικούς πόντους ο Αργεντινός παρέμεινε ζωντανός κρατώντας το σερβίς του οδηγώντας το σετ στο tie break, το οποίο και κατέκτησε άνετα με 7-1, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ μέσα σε αποθέωση.

Ήταν φανερό ότι το μομέντουμ είχε αλλάξει πλευρά. Ο ακούραστος del Potro πίστευε πλέον στην ολική ανατροπή κι ένας εξαντλημένος Thiem τρόπο για να μπορέσει να κρατηθεί στο πέμπτο σετ. Οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους μέχρι το 10ο game με τον Thiem να κάνει ένα απίστευτο διπλό λάθος στο δεύτερο match point του del Potro χάνοντας έτσι άδοξα ένα θεωρητικά δικό του παιχνίδι.

Τα δύσκολα δεν ήρθαν ακόμη για τον del Potro ο οποίος θα κληθεί να ξεπεράσει την κούραση από το παιχνίδι των 3,5 ωρών και να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά των Roger Federer ο οποίος δείχνει να βρίσκει ρυθμό.

Ο Ελβετός σε κάτι λιγότερο από δύο ώρες επικράτησε του Γερμανού Philipp Kohlschreiber με 6-4, 6-2, 7-5 παίρνοντας την πρόκριση στους “8”έχοντας 39 winners, 20 αβίαστα λάθη παραχωρώντας στον αντίπαλό του μόλις 13 πόντους από το σερβίς του.

Το όνειρο συνεχίζεται για τον 19χρονο Ρώσο Andrey Rublev, ο οποίος κέρδισε και τον David Goffin με 7-5, 7-6(5), 6-3 παίρνοντας την πρόκριση στα προημιτελικά ενός Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Αντίπαλός του ο νούμερο ένα στον κόσμο, Rafa Nadal, με τον αριστερόχειρα Ισπανό να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα από τον Alexandr Dolgopolov επικρατώντας με 6-2, 6-4, 6-1 σε μία ώρα και 41 λεπτά.

Αποτελέσματα-Τέταρτος Γύρος

Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου

(1) Rafa Nadal (Ισπανία) – Alexandr Dolgopolov (Ουκρανία) 6-3, 6-4, 6-1

Andrey Rublev (Ρωσία) – (9) David Goffin (Βέλγιο) 7-5, 7-6(5), 6-3

(3) Roger Federer (Ελβετία) – (33) Philipp Kohlschreiber (Γερμανία) 6-4, 6-2, 7-5

(24) Juan Martin del Potro (Αργεντινή) – (6) Dominic Thiem (Αυστρία) 1-6, 2-6, 6-1, 7-6(1), 6-4