Στον τελικό ο Marin Cilic

Ο Κροάτης επικράτησε του Sam Querrey με 6-7(6), 6-4, 7-6(3), 7-5 παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Wimbledon για πρώτη φορά στην καριέρα του…Με 25 άσσους τελείωσε τον ημιτελικό, ενώ παράλληλα σημείωσε και 70 winners έχοντας και 21 αβίαστα λάθη…Marin Cilic: “Θα είμαι έτοιμος είτε αντιμετωπίσω τον Roger είτε τον Tomas”

O Marin Cilic είναι ο πρώτος φιναλίστ για το φετινό Wimbledon μετά τη νίκη του στον ημιτελικό απέναντι στον Sam Querrey σε ένα παιχνίδι που κράτησε περίπου τρεις ώρες. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους στο πρώτο σετ με τον Cilic να παίρνει προβάδισμα στο tie break με 4-1.

Ο Querrey απάντησε με ένα σερί 7-2 κατακτώντας το πρώτο σετ με 7-6(6) κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ ο Cilic αρκέστηκε σε ένα break, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο 0/2 break points κατακτώντας το σετ με 6-4.

Με τον Querrey να σβήνει τρία break points ξεκίνησε το τρίτο σετ, ωστόσο ό,τι δεν έκανε σε εκείνο το σημείο ο Cilic το έκανε λίγο αργότερα σπάζοντας το σερβίς του Αμερικάνου (2-1). Όμως η απάντηση ήταν άμεση από τον Querrey παίρνοντας πίσω το χαμένο του σερβίς ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο δεύτερο tie break του ημιτελικού ο Cilic μετέτρεψε το 2-3 σε 7-3 κερδίζοντας πέντε σερί πόντους παίρνοντας το προβάδισμα στα σετ (2-1). Το πρώτο break του Querrey ήρθε στο τρίτο game του τέταρτου σετ όπου και προηγήθηκε με 3-1, ωστόσο ο Cilic αφού πήρε πίσω το χαμένο του σερβίς (4-4) στη συνέχεια έκανε νέο break μετά από ένα δυνατό forehand, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του δεύτερου αγώνα μεταξύ του Tomas Berdych και του Roger Federer που ακολουθεί. “Θα είναι ένα φανταστικό παιχνίδι όποιον κι αν αντιμετωπίσω”, δήλωσε ο Cilic. “Ο Roger έχει παίξει το καλύτερο τένις της καριέρας του σε αυτό το γήπεδο και το θεωρεί σαν το σπίτι του. Ωστόσο και ο Tomas είναι ένας πολύ δυνατός και δύσκολος παίκτης. Από την πλευρά μου θα είμαι έτοιμος τόσο για τον Roger, όσο και για τον Tomas”.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις