Ο Sam Querrey “εκτέλεσε” τον Andy Murray

Με 27 άσους και 70 winners, αλλά και το εντυπωσιακό 8/12 break ο Sam Querrey επικράτησε του εξαντλημένου Andy Murray με 3-6, 6-4, 6-7(4), 6-1, 6-1 εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στα ημιτελικά ενός Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό φάνηκε να πετάει λευκή πετσέτα στα τελευταία δύο σετ δείχνοντας φανερά εξαντλημένος κερδίζοντας μόλις 22 πόντους!

“Θα προσπαθήσω να παίξω καλά και να τον νικήσω”, είχε πει την Τρίτη σε δηλώσεις του ο Sam Querrey, ο οποίος μάλιστα είχε τονίσει ότι: “μερικές φορές έχει πλάκα να γνωρίζεις ότι το κοινό υποστηρίζει τον αντίπαλό σου 100%”. Ο Αμερικάνος το διασκέδασε, έπαιξε εξαιρετικό τένις, άντεξε στην προσπάθεια του Murray να τον τρέξει σε μεγάλα ράλι και ουσιαστικά κατάφερε να τον ρίξει στην ίδια παγίδα.

Διαβάστε: “Θα προσπαθήσω να παίξω καλά και να κερδίσω τον Murray”

Με αυτό το πλάνο συν το εξαιρετικό ως συνήθως σερβίς του (25 άσοι) τα πράγματα για τον Querrey εξελίχθηκαν όχι απλά ιδανικά, αλλά εκπληκτικά, με τον Αμερικάνο να βγάζει εκτός συνέχειας Wimbledon ακόμα ένα νούμερο 1, όπως και πέρσι που είχε αποκλείσει στον τρίτο γύρο τον Novak Djokovic.

Ο Andy Murray αρκέστηκε στο break του δεύτερου game και με μόλις δύο αβίαστα λάθη, αλλά και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τη θέση του σερβίς πήρε το προβάδισμα με 1-0 σετ (6-3). Ο Βρετανός ανέβηκε ελάχιστες φορές στο φιλέ (μόλις τρεις) προσπαθώντας να κουράσει τον Αμερικάνο των 198 εκατοστών.

Μάλιστα ο Murray κατάφερε να κάνει νέο break παίρνοντας προβάδισμα με 4-3, αλλά ο Querrey όχι μόνο κατάφερε να αντιδράσει, αλλά με τρία συνεχόμενα games και με δύο break να κάνει το 6-4 κάνοντας το 1-1.

Το τρίτο (και τελευταίο) break στο παιχνίδι για τον Murray ήρθε στο πρώτο game του τρίτου σετ. Ο νούμερο 1 στον κόσμο χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα σέρβιρε για το 2-1 σετ (5-4), όμως ο Querrey με break ισοφάρισε σε 5-5 οδηγώντας ουσιαστικά το σετ στο tie-break.

Ουσιαστικά ήταν το σημείο όπου ο Murray έδειξε σημάδια κούρασης! Προηγήθηκε με 6-1, με τον Querrey να φτάνει στο 6-4, αλλά τον Βρετανό να παίρνει τον πόντο (7-4) κάνοντας το 2-1 στα σετ. Στα επόμενα δύο σετ ο Murray δεν βγήκε ποτέ στο κεντρικό κορτ.

Σε σύνολο 14 games κέρδισε μόλις 22 πόντους, δείχνοντας να μην μπορεί να κινηθεί άνετα στο κορτ. Ο Βρετανός πήρε το πρώτο game στο τέταρτο σετ, αλλά από εκεί και πέρα ακολούθησαν έξι συνεχόμενα από τον Querrey(!) ο οποίος σε αντίθεση με τον Murray έδειχνε πιο “φρέσκος”.

Σε αυτό μεγάλο ρόλο έπαιξε ότι ο Αμερικάνος είχε βρει απίστευτο ρυθμό στο σερβίς του σημειώνοντας τον έναν άσο μετά τον άλλον, παίρνοντας εύκολα τα service games του, ενώ από την άλλη κατάφερνε να γεμίζει τα σερβίς του Murray.

Το σερί του Querrey συνεχίστηκε και στο πέμπτο σετ, με τον νούμερο 28 στον κόσμο να παίρνει ακόμη τρία συνεχόμενα games φτάνοντας στο 3-0 και βάζοντας πλέον γερές βάσεις για μία τεράστια νίκη.

Με τον Murray να μην κάνει μεν λάθη, αλλά να έχει μείνει φανερά από δυνάμεις με το μοναδικά του “όπλα” τα drop-shots και τις “λόμπες” να τον εγκαταλείπουν, καθώς ο Querrey είχε απαντήσεις σε όλα τα χτυπήματα του Σκωτσέζου.

Ο Murray κατάφερε να πάρει το δεύτερο game στα δύο τελευταία σετ, όμως ο Querrey με “δολοφονικούς” άσους, αλλά και με συνεχόμενα service volley έφτασε στο 6-1 και στην πρόκριση στα ημιτελικά εντός Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα του, ενώ έγινε ο πρώτος Αμερικάνος μετά τον Andy Roddick που μπαίνει τετράδα στο Wimbledon.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις