Ο αγριεμένος Federer πήρε εκδίκηση και πήγε ημιτελικά (video)

Ο Ελβετός μετέτρεψε το 100ο παιχνίδι του στο Wimbledon σε παιχνίδι επίδειξης επικρατώντας του Milos Raonic με 6-4, 6-2, 7-6(4) παίρνοντας τη ρεβάνς για τον περσινό του αποκλεισμό από τον Καναδό, αλλά και την 12η πρόκριση καριέρας στα ημιτελικά… “Κλειδί” για τη νίκη του Federer το 8ο game (και το καλύτερο του αγώνα) του τρίτου σετ με τον Ελβετό να σβήνει τέσσερα break points και να ισοφαρίζει σε 4-4

Ο νούμερο 5 στον κόσμο έφτασε μέχρι τα ημιτελικά χωρίς να χάσει σετ. Στην αναμέτρηση της Τετάρτης απέναντι στον Raonic έκανε την καλύτερή του εμφάνιση φτάνοντας σε μια άνετη νίκη και παράλληλα στην 12η πρόκριση στα ημιτελικά του Wimbledon.

Ο “Μαέστρος” τελείωσε το παιχνίδι με 46 winners, παραχώρησε μόλις 19 πόντους στο σερβίς του, ενώ είχε μόλις 9 αβίαστα λάθη! Από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε πολύ συγκεντρωμένος κάνοντας το break στο 5ο game και κρατώντας χωρίς προβλήματα το σερβίς του έφτασε στο 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο νούμερο 5 στον κόσμο ήταν απολαυστικός. Προβάδισμα με 4-1 με δύο break κι ένα εύκολο 6-2 σε λιγότερο από μισή ώρα, με τον Raonic να μην μπορεί να βρει λύσεις ή αν θέλετε με τον Federer να βρίσκει εξαιρετικά χτυπήματα στην… παρωχημένη πλέον στρατηγική του service volley του Raonic.

Εκεί που ουσιαστικά όλα τελείωσαν για τον Καναδό ήταν στο 8ο game του τρίτου σετ, με τον Raonic να προηγείται με 4-3 έχοντας τέσσερις ευκαιρίες για break στην προσπάθειά του να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Όμως και στις τέσσερις ο Federer πότε με μαγικά χτυπήματα και πότε με δυνατά σερβίς κατάφερε να βγει από τη δύσκολη θέση και να ισοφαρίσει σε 4-4.

Το σετ οδηγήθηκε στο tie-break εκεί όπου ο Federer έμεινε πίσω στο σκορ με 3-0, όμως με ένα σερί 7-1 πήρε τη νίκη, την πρόκριση, αλλά και τη ρεβάνς για την περσινή ήττα από τον Raonic στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις