Κανένα πρόβλημα για Djokovic

Ernests Gulbis (LAT) v Novak Djokovic (SRB) in the Gentlemen’s Singles on Centre Court. The Championships 2017 at The All England Lawn Tennis Club, Wimbledon. Day 6 Saturday 08/07/2017.  Credit: AELTC/Florian Eisele.

Ο Σέρβος επικράτησε εύκολα του Γάλλου Adrian Mannarino επικρατώντας με 6-2, 7-6(5), 6-4 και μέσα σε 24 ώρες θα αντιμετωπίσει τον Tomas Berdych για τα προημιτελικά

Το παιχνίδι των δύο παικτών ήταν προγραμματισμένο για την Δευτέρα, αμέσως μετά την αναμέτρηση του Nadal με τον Muller, ωστόσο η μεγάλη διάρκεια του αγώνα υποχρέωσε τους διοργανωτές να μεταφέρουν το παιχνίδι του Djokovic την Τρίτη.

Ο Σέρβος εκτός από το γεγονός ότι έπρεπε να αντιμετωπίσει έναν παίκτη ο οποίος προερχόταν από τη νίκη κόντρα στον Gael Monfils, έπρεπε να αντιμετωπίσει και τον χρόνο, αφού η επόμενη αναμέτρηση είναι την Τετάρτη.

Αυτό τουλάχιστον έδειξε ο Σέρβος από την αρχή του αγώνα κατακτώντας το πρώτο σετ με 6-2 έχοντας πάρει προβάδισμα με 4-1, έχοντας σπάσει μια φορά το σερβίς του Mannarino. Στο δεύτερο σετ ο Djokovic προηγήθηκε με 3-0 και 4-1, όμως με τρία σερί games ο Mannarino κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 παίρνοντας παράλληλα πίσω το χαμένο του σερβίς.

Το σετ πήγε στο tie break, με τον Γάλλο να παίρνει προβάδισμα με 4-2, αλλά τον Djokovic να κατακτά τους επόμενους τέσσερις πόντους (6-4) φτάνοντας σε διπλό set point παίρνοντας το σετ με 7-5.

Ο Mannarino είχε κάνει αυτό που μπορούσε. Έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Αυτή την απογοήτευση ο Γάλλος την “κουβάλησε” στο τρίτο σετ το οποίο και έχασε με 6-4 με τον Djokovic να παίρνει την πρόκριση στα προημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Tomas Berdych ο οποίος άφησε εκτός συνέχειας τον Dominic Thiem με 6-3, 7-6(1), 6-3, 3-6, 6-3.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις