Η Muguruza πέρασε στα ημιτελικά

Η Ισπανίδα τενίστρια ζει ημέρες 2015 στο Wimbledon καθώς μετά από την εύκολη νίκη απέναντι στην νούμερο 7 του ταμπλό, Svetlana Kuznetsova, με 6-3, 6-4 μετά από 75 λεπτά αγώνα…Η νούμερο 14 στον κόσμο θα περιμένει τη νικήτρια από την αναμέτρηση της Rybarikova κόντρα στην Vandeweghe

Η Muguruza δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην Kuznetsova η οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις τρεις ευκαιρίες που είχε για break. Από την πλευρά της η Muguruza κατάφερε να σπάσει δύο φορές το σερβίς της Ρωσίδας, και μάλιστα στις τρεις προσπάθειες, φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη στο πρώτο προημιτελικό του φετινού Wimbledon.

Ουσιαστικά αυτό ήταν και το μοναδικό στοιχείο που χώρισε τις δύο τενίστριες, οι οποίες είχαν περίπου τα ίδια νούμερα σε σερβίς, σε αβίαστα λάθη και winners, ενώ η Kuznetsova ήταν λίγο καλύτερη πάνω στο φιλέ.

Η Muguruza “χτύπησε” περίπου στο ίδιο σημείο και στα δύο σετ, κάνοντας το break στο τέταρτο game (πρώτο σετ) και στο πέμπτο game (δεύτερο σετ) φτάνοντας στο 6-3, 6-4 μέσα σε 1 ώρα και 15 λεπτά αγώνα.

Η νούμερο 14 στον κόσμο θα βρεθεί για δεύτερη φορά στα ημιτελικά του Wimbledon, αλλά και τρίτη σύνολο στην καριέρα της σε Grand Slam, έχοντας στόχο φυσικά να κάνει ό,τι έκανε και το 2015 όπου βρέθηκε στον τελικό χάνοντας από τη Serena Willams με 6-4, 6-4.

Στα ημιτελικά η Ισπανίδα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από την αναμέτρηση της Rybarikova κόντρα στην Vandeweghe σε ένα παιχνίδι που θα ακολουθήσει αμέσως μετά.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις