Η Muguruza κατέκτησε το δεύτερο Grand Slam της καριέρας της

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο σετ η Garbine Muguruza επικράτησε της Venus Williams με 7-5, 6-0 κατακτώντας τον πρώτο τίτλο στο Wimbledon, αλλά και το δεύτερο major championship στην καριέρα της…Το χαμένο πρώτο σετ κόστισε στην Williams η οποία στη συνέχεια παραδόθηκε στην ανωτερότητα της Ισπανίδας παίρνοντας μόλις 12 πόντους στο δεύτερο σετ

Η Muguruza πήρε τη ρεβάνς από την… οικογένεια Williams για τον χαμένο τελικό του 2015 (τότε είχε χάσει από την Serena), παίζοντας εκπληκτικό τένις στο δεύτερο σετ το οποίο και κατέκτησε μέσα σε 26 λεπτά χάνοντας μόλις 12 πόντους από την Venus Williams.

Η κάτοχος πέντε τίτλων στο Wimbledon ουσιαστικά άντεξε μόνο για ένα σετ, καθώς μετά το καθοριστικό break (6-5) της Muguruza κατέρρευσε καθώς μετά το 5-5 δέχθηκε ένα σερί 8-0 games χάνοντας την ευκαιρία να γίνει η γηραιότερη παίκτρια που κατακτά τίτλο στο Wimbledon.

Έτσι όπως και η Martina Navratilova το 1994, που σε ηλικία 37 ετών προσπάθησε να κατακτήσει τον τίτλο ηττήθηκε από την Ισπανίδα Conchita Martinez, έτσι και μια άλλη Ισπανίδα σταμάτησε την Williams που στην ίδια ηλικία (37) έφτασε μια ανάσα από τον τίτλο χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αυτή ήταν η μόλις τρίτη φορά τα τελευταία 16 χρόνια σε τελικό του Wimbledon που ένα σετ ολοκληρώνεται με 6-0. Το 2001 η φετινή φιναλίστ Venus Williams είχε κερδίσει στο τρίτο σετ  με 6-0 την Βελγίδα Justine Henin, ενώ το 2014 το έκανε η Τσέχα Petra Kvitova επικρατώντας στο δεύτερο σετ (6-0) της Καναδής Eugenie Bouchard κατακτώντας τον τίτλο.

Όλο το ενδιαφέρον συγκεντρώθηκε στο πρώτο σετ με τις δύο φιναλίστ να κρατούν το σερβίς τους μέχρι το 5-5. Από εκεί και πέρα η Muguruza διάβασε καλύτερα το παιχνίδι της Williams και με συνεχόμενα ράλι κατάφερε να κουράσει την Αμερικανή και να την οδηγήσει σε συνεχόμενα αβίαστα λάθη.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σπάσει το προβληματικό, είναι αλήθεια, σερβίς της Williams και κρατώντας το δικό της να φτάσει στο 7-5 και στο 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η Muguruza κυριάρχησε σε όλο το κορτ, την ίδια ώρα που η Williams έμενε από δυνάμεις. Η νούμερο 11 στον κόσμο είχε πέντε διπλά λάθη, κέρδισε το 61% από το πρώτο σερβίς και μόλις το 33% από το δεύτερο, ενώ παράλληλα είχε και 25 αβίαστα λάθη.

Από την πλευρά της η Muguruza, που ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της στο δεύτερο σετ, τελείωσε τον τελικό με μόλις 11 αβίαστα λάθη (ένα μόνο στο δεύτερο σετ), 14 winners, 77% κερδισμένων πόντων στο πρώτο σερβίς και 50% στο δεύτερο.

Με τη νίκη της αυτή και με τους 1930 πόντους που κέρδισε η Ισπανίδα θα βρίσκεται από την ερχόμενη Δευτέρα στο νούμερο πέντε της παγκόσμιας κατάταξης κάνοντας άλμα 10 θέσεων.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις