Η Konta νίκησε την Halep και έγραψε ιστορία

Έγινε η πρώτη Βρετανίδα, μετά την Virginia Wade (1978), η οποία θα βρεθεί στα ημιτελικά του Wimbledon, μετά την τεράστια νίκη της απέναντι στην Simona Halep με 6-7(2), 7-6(5), 6-4…Μία ακόμη ήττα σε κρίσιμο παιχνίδι για την Ρουμάνα που χάνει και πάλι μέσα από τα χέρια της το νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη

Η Halep μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ στο οποίο προηγήθηκε με 4-1 έχοντα σπάσει μια φορά το σερβίς της Konta. Η Βρετανίδα απάντησε παίρνοντας πίσω το χαμένο της σερβίς και με service hold ισοφάρισε σε 4-4.

Το σετ οδηγήθηκε στο tie break, εκεί όπου η Halep έδειξε συγκέντρωση, αλλά και συνέπεια στο παιχνίδι της μετατρέποντας το εύθραυστο 3-2 σε 7-2 κάνοντας το 1-0 και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στο δεύτερο σετ η Konta πίεσε φτάνοντας σε τέσσερα break points, τα οποία η Halep έσβησε, με τις δύο παίκτριες να πηγαίνουν και πάλι στο tie break. Για μία ακόμη φορά η Ρουμάνα και νούμερο 2 στον κόσμο, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 3-1, αλλά και 5-4 έχοντας τις μπάλες στα χέρια της για να σερβίρει για τη νίκη.

Ωστόσο η Konta έκανε δύο μίνι break παίρνοντας αυτή το προβάδισμα με 6-5, ενώ στη συνέχεια έκανε το 7-5 ισοφαρίζοντας σε 1-1 μέσα σε πραγματική αποθέωση από το βρετανικό κοινό.

Στο τρίτο σετ η τελευταία προσπάθεια της Halep ήταν στο δεύτερο game όπου έφτασε σε break point, αλλά η Konta είχε πάρει “φωτιά”. Αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 και λόγο αργότερα κατάφερε να σπάσει το σερβίς της Ρουμάνας κάνοντας το 4-2.

Η Βρετανίδα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και διατηρώντας το σερβίς της πήρε τη νίκη με 6-4 και την πρόκριση σε ημιτελικό Grand Slam για δεύτερη φορά στην καριέρα της, ενώ παράλληλα έγινε η πρώτη Βρετανίδα που φτάνει στην 4άδα του Wimbledon μετά από 39 χρόνια.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις