European Open 2017: Εκπλήξεις στην πρεμιέρα

75c77811fd690d54ba0ffc94fd82c1f4

Mark Webster, Martin Schindler και Kyle Anderson αποχαιρέτησαν το Λεβερκούζεν μένοντας εκτός συνέχειας του θεσμού…Επίδειξη δύναμης από τον James Wade, o Vincent var der Voort τη νίκη της ημέρας

Ο Ουαλός Mark Webster, δεν κατάφερε να σταματήσει τον εξαιρετικό ρυθμό του 43χρονου Άγγλου James Richardson ο οποίος έκανε την έκπληξη επικρατώντας με 6-2 με τον νούμερο 65 στον κόσμο να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 101.24 μέσο όρο όντας ο μοναδικός darter που κατάφερε να ξεπεράσει το 100.00 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης και να πάρει την πρόκριση. Στον επόμενο γύρο Άγγλος θα αντιμετωπίσει τον νούμερο 7 του ταμπλό Benito van de Pas από την Ολλανδία.

Εκτός συνέχειας έμεινε και ο Αυστραλός Kyle Anderson, ο οποίος αν και έπαιξε στο 100.72 δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Άγγλο Peter Jacques γνωρίζοντας την ήττα με 6-3. Ο Jacques θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον φιναλίστ του Austrian Open, Michael Smith.

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε ένας ακόμη Άγγλος, ο Robbie Green, ο οποίος επικράτησε του φορμαρισμένου Γερμανού, Martin Schindler με 6-5, με την αποστολή του “Kong” να είναι αρκετά δύσκολη στη συνέχεια καθώς θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Peter Wright.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα της Παρασκευής ξεχώρισε φυσικά η μεγάλη νίκη του Vincent van der Voort ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Ισπανού Cristo Reyes με 6-2 και πλέον στον επόμενο γύρο θα βρεθεί απέναντι στον συμπατριώτη του και καλύτερο παίκτη στον κόσμο Michael van Gerwen.

Αποτελέσματα

Παρασκευή 30 Ιουνίου
Απογευματινό Session
Mark Walsh 6-2 Nathan Aspinall
James Richardson 6-2 Mark Webster
John Henderson 6-2 Ray Campbell
Krzysztof Ratajski 6-1 Mark Barilli
Steffen Siepmann 6-5 Jermaine Wattimena
Aden Kirk 6-5 Michael Plooy
Robbie Green 6-5 Martin Schindler
Dimitri Van den Bergh 6-0 Matt Clark

Βραδινό Session
James Wade 6-1 Justin Pipe
Jerry Hendriks 6-4 Christian
Bunse Christian Kist 6-2 Zoran Lerchbacher
Peter Jacques 6-3 Kyle Anderson
Mervyn King 6-3 Kim Viljanen
Vincent van der Voort 6-2 Cristo Reyes
Robert Allenstein 6-3 Dragutin
Horvat Devon Petersen 6-5 Richard North

Πρόγραμμα

Σάββατο 1 Ιουλίου
Απογευματινό Session (14:00-18:00)
Daryl Gurney v Jerry Hendriks
Gerwyn Price v Mark Walsh
Alan Norris v Aden Kirk
Joe Cullen v Krzysztof Ratajski
Benito van de Pas v James Richardson
Kim Huybrechts v John Henderson
Simon Whitlock v Dimitri Van den Bergh
Stephen Bunting v Steffen Siepmann

Copyright © 2017 Other Sports News. All rights Reserved.