World Championships 2017: Ένας 13χρονος «τρελαίνει» το Ντίσελντορφ

Ο Ιάπωνας Tomokazu Harimoto επικράτησε του «χάλκινου» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και συμπατριώτη του, Jun Mizutani, με 4-1 σημειώνοντας τη μεγαλύτερη, για την ώρα, έκπληξη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντίσελντορφ...Απίστευτη εμφάνιση από τον 13χρονο ο οποίος ήταν «καταιγιστικός» στο ντεμπούτο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα

Του Θανάση Σταθόπουλου
stathopoulost@gmail.com

Γεννήθηκε περίπου, ένα χρόνο πριν η Ελλάδα κατακτήσει το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα γήπεδα της Πορτογαλίας κι ένα χρόνο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας. Ο φοβερός και τρομερός 13χρονος Tomokazu Harimoto έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη χθεσινή ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Ντίσελντορφ επικρατώντας του συμπατριώτη του, Jun Mizutani, με 4-1 εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους «32» καλύτερους του κόσμου και μάλιστα στο ντεμπούτο του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Φυσικά ο Mizutani δεν είναι κανένα τυχαίος…

Προέρχεται από το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ενώ τον περασμένο Φεβρουάριο βρέθηκε στο νούμερο 4 στον κόσμο! Ο 27χρονος αριστερόχειρας δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης-πριν ελαχίστων εξαιρέσεων-να βρει λύσεις στο επιθετικό παιχνίδι του Harimoto.

Ο 13χρονος κατέκτησε τα πρώτα δύο σετ σχετικά εύκολα με 11-7 και 11-6, ενώ στο τρίτο αν και βρέθηκε πίσω με 11-12 έδειξε απίστευτη ωριμότητα παίρνοντας τρεις διαδοχικούς πόντους κατακτώντας το σετ με 14-12 παίρνοντας προβάδισμα με 3-0. Ο Mizutani μείωσε σε 3-1 (11-7), αλλά ο Harimoto δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη επικρατώντας με 11-8 διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 παίρνοντας την πρόκριση για τη φάση των «32» μέσα σε αποθέωση.

«H ηλικία δεν έχει καμία σχέση με το πινγκ πονγκ», θα πει ο Harimoto, ο οποίος πέρσι έγινε ο νεαρότερος σε ηλικία παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία των juniors (Κέιπ Τάουν). «Ήθελα απλά να παίξω το δικό μου παιχνίδι. Με τον δικό μου τρόπο. Στόχος ήταν να επιτεθώ από την αρχή μία τακτική την οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και στο επόμενο παιχνίδι μου». Επόμενος αντίπαλος για τον 13χρονο Ιάπωνα θα είναι ο Liao Cheng-ting (Κινέζικη Ταϊπέι) ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηο Kwan Kit (Χονγκ Κονγκ) με 4-2 (12-10, 5-11, 10-12, 11-3, 11-7, 12-10)

Other Sports News Ειδήσεις
Τοξοβολία

Salt Lake World Cup 2017: Η Chang εντυπωσίασε στον προκριματικό γύρο

Η “χρυσή” Ολυμπιονίκης σημείωσε επίδοση 683/720 στον γύρο κατάταξης στο ολυμπιακό τόξο του παγκοσμίου κύπελλο στο Σολτ Λέικ, η οποία ήταν καλύτερη και από την κατηγορία των ανδρών με τον Κορεάτη Dong Hyun Im να ολοκληρώνει την προσπάθειά του με 680/720…Στο σύνθετο τόξο ξεχώρισε ο Αμερικάνος Reo Wilde (704/720) και η Δανή Sarah Sonnichsen με 699/720

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Στα προημιτελικά ο Federer

Ο Ελβετός επικράτησε του Mischa Zverev με 7-6(4), 6-4 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού για 15η φορά στην καριέρα του…Ο νούμερο 1 του ταμπλό και κάτοχος οκτώ τίτλων θα αντιμετωπίσει τον κάτοχο του τίτλου Florian Mayer που έκανε την έκπληξη, αλλά και την ανατροπή απέναντι στον Γάλλο (νούμερο 6 του ταμπλό), Lucas Pouille…Αποχώρησε ο Nishikori, φόβοι για τη συμμετοχή του στο Wimbledon

Τένις

Gerry Weber Open 2017: Αποκλεισμός για Thiem

O νούμερο 2 του ταμπλό γνώρισε την ήττα από τον Ολλανδό Robin Haase με 6-3, 7-6(7) μένοντας εκτός συνέχεια από το τουρνουά του Halle…Εύκολη επικράτηση του Aelxander Zverev απέναντι στον Philippe Kohlschreiber, αλλά και του Richard Gasquet κόντρα στον Bernard Tomic…Στα προημιτελικά ο Roberto Bautista Agut με τον Ισπανό να λυγίζει τον Dustin Braown στο tie break του τρίτου σετ

Κωπηλασία

World Cup 2017: Παγκόσμιος Manson

Τα πληρώματα της Νέας Ζηλανδίας κατέκτησαν τους έξι από τους επτά συνολικά τελικούς που αγωνίστηκαν, ενώ πήραν κι ένα ασημένιο μετάλλιο στη δεύτερη σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου στο Πόζναν (Πολωνία)…Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Robert Manson ο οποίος στο σκιφ ανδρών έκανε τον καλύτερο χρόνο στον κόσμο με 6:30.740…Ρεκόρ και στην οκτάκωπο ανδρών

Γκολφ

US Open 2017: Πρώτος major τίτλος για Koepka

O Brooks Koepka φάνηκε σταθερός καθ’ όλη τη διάρκεια του τουρνουά και με επίδοση 5-under 65 στον τελευταίο γύρο και έχοντας συνολικά -16 κατέκτησε το παρθενικό του major…Πίσω από τον Αμερικανό βρέθηκε ο συμπατριώτης του Brian Harman με δύο χτυπήματα λιγότερα, αλλά και ο εξαιρετικός Ιάπωνας Hideki Matsuyama που είχε την καλύτερη επίδοση στην τελευταία ημέρα με 6-under 66…Καταστροφικός γύρος για τον ρέκορντμαν Justin Thomas ο οποίος με 3-over 75 και -8 σύνολο βρέθηκε στην 9η θέση

Μπάντμιντον

Indonisia Open 2017: Ο Kidambi ολοκλήρωσε την έκπληξη

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά τουρνουά της σεζόν ο Ινδός Srikanth Kidambi κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό ανδρών επικρατώντας στον τελικό του Ιάπωνα Sakai Kazumasa με 21-11, 21-19…Νικήτρια στις γυναίκες η Sayaka Sato από την Ιαπωνία

Ιππασία FEI Classics: Έκανε την ανατροπή η Krajewski

Ιππασία

Η Γερμανίδα σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα της κατακτώντας τον τίτλο στην 5η σειρά της διοργάνωσης στο Luhmühlen μετά την επικράτησή της στο τελευταίο αγώνισμα, ανεβαίνοντας παράλληλα στην 5η θέση της γενικής βαθμολογίας…Στη δεύτερη θέση η Βρετανίδα Nicola Wilson, τρίτη η Bettina Hoy η οποία διατηρούσε την πρωτοπορία στα δύο πρώτα αγωνίσματα

Άρση Βαρών World Championships Juniors: Η Huang κέρδισε τον “εμφύλιο”