Θύμισε…Murray και πέρασε στους «16»

Ο Andy Murray χρειάστηκε να «σβήσει» τέσσερα set points στο πρώτο σετ απέναντι στον Juan Martin del Potro κόντρα στον οποίον επικράτησε με 7-6(8), 7-5, 6-0 σε κάτι λιγότερο από τρεις ώρες εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τέταρτο γύρο...Επιβλητικές νίκες για Cilic και Wawrinka…Συνεχίζουν Anderson και Verdasco (vid)…Αναβλήθηκαν τρία παιχνίδια στο ταμπλό των ανδρών λόγω βροχής

Ακατάπαυστο τρέξιμο, σπουδαίοι πόντοι, γνωστές ανατροπές κατά τη διάρκεια των σετ. Με λίγα λόγια ο Andy Murray δείχνει ότι επιστρέφει στα στάνταρτ τα οποία τον έφεραν, στο δεύτερο μισό της περσινής περιόδου, στο νούμερο 1 του κόσμου. Ο Βρετανός παρουσιάστηκε στα μέσα του πρώτου σετ, απέναντι στον «αφιονισμένο» Juan Martin del Potro, όπως τον είδαμε από τις αρχές της σεζόν. Χωρίς πλάνο στο παιχνίδι του, «κολλημένο» στη βασική γραμμή και με σχεδόν ακίνδυνο σερβίς.

Ο Αργεντινός κυριαρχούσε στις γραμμές του Phelippe-Chartier κάνοντας μάλιστα και break παίρνοντας προβάδισμα με 4-2. Κάπου εκεί ο Murray άρχιζε να ανεβάζει στροφές. Το πρώτο μήνυμα το έστειλε στο 8ο game όπου για πρώτη φορά απείλησε με διπλό break point το σερβίς του del Potro.

Ο νούμερο 30 στον κόσμο όχι μόνο κράτησε το σερβίς του, αλλά αμέσως μετά έφτασε στο πρώτο set point το οποίο ο Murray έσβησε. Στη συνέχεια ο Αργεντινός σέρβιρε για το σετ φτάνοντας σε ένα ακόμη set point με τον Murray να αντιδρά και πάλι κάνοντας break ισοφαρίζοντας σε 5-5. Το σετ οδηγήθηκε στο tie break εκεί όπου ο Murray μετέτρεψε το 3-4 σε 6-4 φτάνοντας σε διπλό set point.

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του del Potro να αντιδράσει και με ένα δικό του σερί έφτασε στο τρίτo set point (7-6) και λίγο αργότερα σε τέταρτο (8-7). Όμως με τρεις διαδοχικούς πόντους ο Murray κατάφερε να κάνει το 10-8 και να πάρει τη νίκη στο καλύτερό του σετ από την αρχή της φετινής σεζόν.

Έχοντας βρει ρυθμό και πιέζοντας το backhand του del Potro, ο Murray έκανε το break φτάνοντας στο 5-4 και με τις μπάλες στα χέρια για το 2-0 σετ. Ωστόσο ο del Potro βρήκε το break ισοφαρίζοντας σε 5-5, αλλά ο Murray πήρε και πάλι το πλεονέκτημα αμέσως μετά «σπάζοντας» για δεύτερη φορά το σερβίς του Αργεντινού κάνοντας το 6-5 και κρατώντας το σερβίς του έφτασε στο 7-5 παίρνοντας προβάδισμα δύο σετ. Στο τρίτο ο del Potro κατέρρευσε με αποτέλεσμα ο Murray να κάνει ό,τι θέλει στο κορτ και με ένα επιβλητικό 6-0 να πάρει τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση για τους «16».

Σαρωτικός Wawrinka

Με εξαίρεση το πρώτο σετ στο οποίο ο Fognini έφτασε μια ανάσα από την κατάκτησή του, ο Wawrinka ήταν απολαυστικός απέναντι στον Ιταλό κάνοντας ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του μέσα στη σεζόν. Ο Fongini, ο οποίος είχε ένα set point στο πρώτο σετ, αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με επτά διπλά λάθη έχοντας μόλις 54% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και 48% στο δεύτερο.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο tie break με τον Wawrinka να φτάνει εύκολα στο 7-2 και στο 1-0, ενώ στο δεύτερο έκανε ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι επικρατώντας με 6-0 παραχωρώντας μόλις τέσσερις πόντους στο σερβίς του. Στο τρίτο ξεκίνησε και πάλι με break και σημειώνοντας ένα ακόμη στο 7ο game το κατέκτησε με 6-2 παίρνοντας την πρόκριση για τον τέταρτο γύρο.

Επιβλητική νίκη σημείωσε ο Marin Cilic ο οποίος δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Feliciano Lopez με τον Κροάτη να επικρατεί με 6-1, 6-3, 6-3 σε 1 ώρα και 47 λεπτά, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Fernando Verdasco ο οποίος, υπέπεσε σε μόλις 15 αβίαστα λάθη στο 6-2, 6-1, 6-3 απέναντι στον Ουρουγουανό Pablo Cuevas.

Αντίπαλος του Cilic, στον τέταρτο γύρο θα είναι ο Kevin Anderson που μετά τον Νικ Κυργιο κέρδισε και τον Βρετανό Kyle Edmund, σε ένα δραματικό παιχνίδι το οποίο κράτησε κάτι λιγότερο από 4 ώρες (3:57) με τον Νοτιοαφρικό να γυρίζει από το 1-2 σετ στο 3-2 ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 24 άσσους.

Διακοπή ελέω βροχής

Ο καιρός αυτή τη φορά δεν έκανε το χατίρι στους παίκτες καθώς στο ταμπλό των ανδρών αναβλήθηκαν τρία παιχνίδια. Στο Philippe-Chatrier η μεγάλη μάχη μεταξύ των Γάλλων Richard Gasquet και Gael Monfils διεκόπη στο πρώτο σετ με τον Gasquet να σερβίρει για την ισοφάριση σε 6-6.

Στο κορτ 1 ο εκπληκτικός Κορεάτης Hyeon Chung ήταν μπροστά με 3-0 στο τέταρτο σετ στην ασιατική μονομαχία με τον Kei Nishikori ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ. Διακοπή είχαμε και στο κορτ 2 όπου ο φοβερός και τρομερός Karen Khachanov είχε πάρει το προβάδισμα απέναντι στον John Isner με 1-0 σετ επικρατώντας στο tie break με 7-1.

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις