Τα πρώτα εισιτήρια των προημιτελικών

b_CP_0206_Novak_3_1

Το πρόγραμμα της 8ης ημέρα στο Roland Garros περιλαμβάνει πολύ ενδιαφέροντα παιχνίδια τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες όπου σε μερικά από αυτά θα προκύψουν τα πρώτα εισιτήρια για τη φάση των «8»

Η πρώτη σοβαρή απειλή για τον Novak Djokovic ακούει στο όνομα Alberto Ramos Vinolas, με τον Ισπανό να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία στη χωμάτινη σεζόν με αποκορύφωμα τη συμμετοχή του στον τελικό του Μόντε Κάρλο απέναντι στον Rafa Nadal, ενώ τον περασμένο Μάρτιο είχε αγωνιστεί και στον τελικό του Brazili Open. Επικίνδυνη αποστολή και για τον κάτοχο εννέα τίτλων στο Γαλλικό Όπεν, Rafa Nadal ο οποίος καλείται να ξεπεράσει την αντίσταση του συμπατριώτη του Roberto Bautista Agut.

Στο…μενού της ημέρας θα συμπεριληφθούν και τα παιχνίδια τα οποία αναβλήθηκαν ελέω βροχής με τον Gael Monfils να αντιμετωπίζει τον Richard Gaquet έχοντας το προβάδισμα με 6-5 στο πρώτο σετ. Διακοπή υπήρξε και στο παιχνίδι του Kei Nishikori με τον Κορεάτη Hyeon Chung ο οποίος βρίσκεται πίσω στα σετ με 2-1, αλλά λίγο πριν τη διακοπή είχε το προβάδισμα στο τέταρτο σετ με 3-0.

Το τρίτο παιχνίδι που διεκόπη ήταν αυτό του John Isner με τον Karen Khachanov με τον Ρώσο να έχει κατακτήσει το πρώτο σετ με 7-6(1). Σπουδαία παιχνίδια έχουμε και στο ταμπλό των γυναικών με την Venus Williams να αντιμετωπίζει την Ελβετή Timea Bacsinszky, ενώ η κάτοχος του τίτλου, Garbine Muguruza θα βρει μπροστά της την φορμαρισμένη και επικίνδυνη Kristina Mladenovic.

Women’s Singles – Round 3
Elina Svitolina (Ουκρανία) [5] – Magda Linette (Πολωνία)

Roberto Bautista Agut (Ισπανία) [17] – Rafael Nadal (Ισπανία) [4]

Garbiñe Muguruza (Ισπανία) [4] – Kristina Mladenovic (Γαλλία) [13]

Dominic Thiem (Αυστρία) [6] – Horacio Zeballos (Αργεντινή)

Court 1-12:00

Hyeon Chung (Κορέα) – Kei Nishikori (Ιαπωνία) [8] 5-7 4-6 7-6(4) 3-0

Milos Raonic (Καναδάς) [5] vs.Pablo Carreno Busta (Ισπανία) [20]

Court 2- 12:00

Karen Khachanov (Ρωσία) – John Isner (ΗΠΑ) [21] 7-6(1)

Jelena Ostapenko (Λετονία) – Samantha Stosur (Αυστραλία) [23]

Court 3-12:00

Carina Witthoeft (Γερμανία) – Karolina Pliskova (Τσεχία) [2]

Court 6-12:00

Anastasija Sevastova (Λετονία) [17] – Petra Martic (Κροατία)

Court 14-12:00

Veronica Cepede Royg (Παραγουάη) – Mariana Duque-Marino (Κολομβία)

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις