Συγκίνησε ο Del Potro, δυσκολεύτηκε ο Murray

Ο Juan Martin del Potro πέρασε άκοπα το εμπόδιο του Nicolas Almagro με τον Ισπανό να εγκαταλείπει έχοντας πρόβλημα στο αριστερό γόνατο και τον Αργεντινό να τον παρηγορεί στη στιγμή του τουρνουά μέχρι στιγμής...Δύσκολα στον τρίτο γύρο ο Murray ο οποίος χρειάστηκε 3 ώρες και 34 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση του Σλοβάκου Martin Klizan

Ίσως αυτή να είναι η πιο συγκινητική στιγμή του φετινού Roland Garros. Ο Nicolas Almagro με αφόρητους πόνους αποχωρεί από το παιχνίδι με τον del Potro κι ενώ το σκορ είναι στο 1-1 σετ και 1-1 στο τρίτο game του τρίτου σετ. Ο Ισπανός ξεσπάει σε ένα μπουκάλι με νερό και ξεσπάει σε λυγμούς με τον del Potro να κάθεται δίπλα του και να τον ηρεμεί.

Αυτός κι αν ξέρει από τραυματισμούς…Ο Αργεντινός πήρε το πρώτο σετ με 6-3, ενώ έχασε το δεύτερο με το ίδιο σκορ. Στο τρίτο σετ σέρβιρε για το 2-1 όμως ο τραυματισμός του Almagro τον πρόλαβε δίνοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση μετά από 90 λεπτά.

Και τώρα ντέρμπι…

Ο del Potro θα βρει μπροστά του τον νούμερο 1 στον κόσμο, Andy Murray με τον Βρετανό να προβληματίζει έντονα στο πρώτο σετ κόντρα στον Σλοβάκο Martin Klizan, αλλά να έχει και εξαιρετικά διαστήματα, ειδικά στο δεύτερο και στο τρίτο σετ. Ο Klizan ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ στο οποίο βρέθηκε μπροστά με 5-3 έχοντας «σπάσει» το σερβίς του Murray στο τρίτο game. Ωστόσο τα πολλά αβίαστα λάθη, αλλά και η άνοδος του Murray έβαλαν τον Σκωτσέζο σε θέση «οδηγού» με 6-5 με τον Klizan να έχει χάσει μομέντουμ, αλλά και ψυχραιμία πετώντας εκνευρισμένος τη ρακέτα του.

Ωστόσο κατάφερε να κρατηθεί στο σετ το οποίο πήγε στο tie break. Εκεί ήταν η σειρά του Murray να αρχίσει τα…γαλλικά φανερά ενοχλημένος από τα δικά του λάθη. Το σετ πήγε στον Σλοβάκο με 7-3 με τον Murray να το ολοκληρώνει με 12 αβίαστα λάθη. Τα επόμενα δύο σετ ο νούμερο 1 στον κόσμο έδειξε λίγο από τον Murray του περσινού τελευταίου 6μήνου. Σπουδαία ράλι, εξαιρετικές εμπνεύσεις, αλλά και πολύ τρέξιμο στοιχεία που του χάρισαν τα δύο επόμενα σετ με 6-2, αλλά και το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Ανατροπή και νίκη

Ο Klizan παρά το γεγονός ότι βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο έχοντας και τις πιθανότητες εναντίον του, κατάφερε να κάνει ό,τι και στο πρώτο σετ. «Έσπασε» από νωρίς το σερβίς του Murray, φτάνοντας μάλιστα να προηγείται με 5-2!

Για μία ακόμη φορά στο παιχνίδι, ο Σλοβάκος δεν κατάφερε να τελειώσει το σετ όταν έπρεπε δίνοντας την ευκαιρία στον Murray να ισοφαρίσει σε 5-5 και 6-6. Και αυτό το σετ κρίθηκε στο tie break με τον Murray αυτή τη φορά να είναι εντυπωσιακός φτάνοντας εύκολα στο 5-2, και στη συνέχεια στο 7-3 παίρνοντας μία πολύ δύσκολη πρόκριση για τη φάση των «32».

NHL Ο νόμος του… Κάλγκαρι

NHL

Οι Flames σημείωσαν την τέταρτη νίκη σε πέντε ματς μέσα στο Scotiabank Saddledome επικρατώντας των Blues με 7-4 παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς για την ήττα πριν 20 ημέρες στο Σεντ Λούις